שתף קטע נבחר

נתניהו לא מרפה: עתירה לדחיקת פייגלין

בחירת רשימה ימנית והתברגותו של משה פייגלין למקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת מדירה שינה מעיניהם של בכירים במפלגה, בהם נתניהו עצמו. המאמצים לדרדר את פייגלין יימשכו באמצעות עתירה שיגיש עו"ד יעקב נאמן

פייגלין נבחר - אבל נתניהו לא מקבל זאת בהכנעה: מקורבו של יו"ר הליכוד, אופיר אקוניס, שניצח במחוז תל-אביב בפריימריז של הליכוד, מתכוון לעתור לבית הדין של הליכוד. אם עתירתו תתקבל, הסמן הימני של המפלגה יידחק למקום בלתי ריאלי ברשימה לכנסת. כך נודע הערב (יום ג') ל-ynet.

 

אקוניס, באמצעות עו"ד יעקב נאמן, מתכוון להגיש את העתירה בבקשה לקדם את שיבוץ המחוזות השונים ברשימת הליכוד - לאחר שבוטלו השיריונים לנשים, שנבחרו במקומות גבוהים מאלו שנשמרו עבורן. בכוונתו להגיש את העתירה עם נבחרים ממחוזות אחרים. אם העתירה תתקבל, גם כמה מ"המורדים" הנחשבים כמטרד ימני עבור יו"ר הליכוד - כמו מיכאל רצון ואהוד יתום - ידרדרו ברשימה.

 

פריימריז בליכוד - הסיקור המלא ב-ynet:

 

הצעד בא בעקבות החשש בקרב בכירים בליכוד כי תוצאות הפריימריז ייפגעו במפלגה בבחירות לכנסת. גורמים המעורבים בקמפיין המפלגה אמרו הערב ל-ynet כי הרכב הרשימה פוגע קשות במעמד הליכוד בציבור ועלול להביא לירידה משמעותית בסקרי דעת הקהל.


העשירייה: נתניהו, סער, ארדן, ריבלין, בגין, כחלון, שלום, יעלון, שטייניץ ונס

 

"אין ספק שייגרם לנו נזק בציבור", אמרו הגורמים בעקבות בחירת רשימה ימנית והתברגותו של משה פייגלין למקום ריאלי בליכוד. "הפער בין גוש השמאל לגוש הימין יצטמצם משמעותית", הסבירו. 

 

הבכירים ציינו כי הם חוששים מהקמפיין שמתכננת מפלגת השלטון נגד הליכוד לנוכח הרכב הרשימה.

 "אם קדימה תשנה את הקמפיין שלה ותהפוך אותה לחריפה נגד הליכוד, זה ייצור נזק גדול", הם אמרו ל-ynet. "עלינו להיערך לאפשרות הזו, אך ברור כבר עכשיו שהמצב לא טוב".

 

בליכוד מציינים כי למרות ניסיונו של יו"ר המפלגה להפגין שביעות רצון מתוצאות הפריימריז, נתניהו אמר בשיחות סגורות כי הוא מוטרד מהמצב שנוצר. בליכוד טוענים כי נתניהו חושש להפסיד את הבחירות לנוכח המתקפה התקשורתית החריפה נגד הליכוד בעקבות התוצאות.

 

פייגלין אמר בתגובה: "הבוחר הליכודי אמר את דברו. כבוד השופט גרוס - יו"ר ועדת הבחירות - חתם על הרשימה לכנסת, והניסיונות שנעשים עכשיו לשנות את מה שהחליט הבוחר לא מוסיפים כבוד לתנועה". פייגלין עצמו לא מתכוון לוותר, גם אם בית הדין של הליכוד יקבל את עתירתו של אקוניס. לדבריו, "ברור לי שיהיה כאן מאבק משפטי - אני משוכנע שננצח במאבק הזה כי החוקה אינה ניתנת לפרשנות. החוקה מאוד מאוד ברורה. מי שעלול להפסיד ממהלך כזה זה הליכוד עצמו"

 

ומה אומרים בקדימה? לטענתם, אין כוונה להשקיע יותר מדי מאמצים בנתניהו ובליכוד. "הפרסום לא יכול לנצח את המציאות ואת החדשות", אמר בכיר בקמפיין. "הם לא צריכים להיות בהיסטריה מאיתנו. הם צריכים להיות בהיסטריה מעצמם. התוצאות האלה לא צריכות קמפיין. חלום הכוכבים התפוצץ לו בפנים. פייגלין יעשה לנו את הקמפיין". עם זאת, בקדימה שוקלים להמשיך במשך כמה ימים את קמפיין "ביבי? אני לא מאמין לו" ולהשתמש בסיסמה בסגנון: "אמרנו לכם שאי אפשר להאמין לביבי".

 

בכירים בקמפיין הבחירות של קדימה מציינים כי בימים הקרובים יובלטו תוכניותיה של ציפי לבני בתחומים שונים כגון כלכלה, מדיניות חוץ וביטחון. "אנחנו לא נפתח ב'נגטיב' נגד ביבי", אומר מקורב ללבני. "הכישלון שלו כל כך חמור בפריימריז, שלא צריך נגטיב".

 

אולמרט: הליכוד יוליך את ישראל לפינה

בפריימריז שהתקיימו אתמול בליכוד בחרו מתפקדי המפלגה ברשימה ימנית וכתוצאה מכך עוררו ביקורת חריפה משמאל.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הצהיר כי "הליכוד היה מפלגה ימנית ונשאר מפלגה ימנית שתוליך את ישראל לפינה של בדידות, לימים הקשים שאנחנו רצינו לצאת מהם". ומחליפתו בהנהגת קדימה, ציפי לבני, הוסיפה: "הרשימה של הליכוד היא משקולת על הרגליים של נתניהו והוא זה שצריך להתמודד עם הרשימה הזו". 

 

יו"ר העבודה, השר אהוד ברק, הצטרף למבקרים על רשימת הליכוד. בביקור בכפר קרע לרגל חג הקורבן, התייחס לרשימת הליכוד לכנסת: "התעוררנו הבוקר לרשימה ימנית, אפילו ימנית-קיצונית שמבהירה את מה שמחכה לנו".

 

ראש מטה הבחירות של קדימה, דליה איציק, היתה פסימית בנוגע לאפשרות שהליכוד וקדימה יהיו שותפות באותה הממשלה. בשיחה עם ynet

היא מתריעה שהרכב רשימת הליכוד יקשה על הקמת ממשלה עתידית: "ההשתלטות הזו תקשה על שיתוף פעולה קואליציוני עתידי עם נתניהו. המורדים קיבלו את המפתח לליכוד, הם בעלי הבית".

 

אולם בליכוד לא נשארו חייבים ומיהרו להשיב אש. בני בגין, שהתברג למקום החמישי, אמר כי "במשך חודשים פיטמו את מוחותינו בהשערה שאין חשוב יותר לאזרחי ישראל בתקופה זו מאשר טוהר המידות, יושר ויושרה. על-פי הרשימה של הליכוד, אין לסיעת קדימה יכולת להתחרות מבחינות אלה בליכוד - ומיד מודיעים לנו שמעתה הנושא העיקרי הוא המדיניות".


פורסם לראשונה 09/12/2008 19:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חושש מהבחירות. נתניהו
צילום: AP
הפער יצטמצם. לבני
צילום: AP
בדרך לכנסת? פייגלין
צילום: עופר עמרם
מומלצים