שתף קטע נבחר

הפגנה חרדית: "לא" לפיקוח וכספי המדינה

אלפי חברי העדה החרדית הפגינו הערב בכיכר השבת בירושלים נגד הח"כים החרדים והעסקנים - "נמכרנו לפיקוח משרד החינוך" ויצאו בקריאה למנהלי המוסדות: למרות המצב הכלכלי, אל תתפתו לקבל תקציבים ולאמץ את תוכנית הליבה

תחת גשם עז הפגינו הערב (יום ג') אלפי בני אדם בכיכר השבת בירושלים נגד פיקוח משרד החינוך על המוסדות החרדיים. בהפגנה, שאורגנה על ידי העדה החרדית קראו הרבנים למנהלי המוסדות שלא לבקש תקציבים מהמדינה אף ש"חוק הישיבות הקטנות" שעבר באחרונה מאפשר להם לעשות זאת בלי שיאמצו את תוכנית הליבה.

  

בעצרת השתתפו בכירי רבני העדה בהם הגאב"ד הרב טוביה וייס, הראב"ד הרב משה שטרנבוך וראשי ישיבות. בכרזה שהופיעה מעל הבמה נכתב "המעמד האדיר להצלת החינוך - הגיע העת לומר 'די' לתקציבי השלטון הכופר הממיטים שואה על החינוך החרדי המתוקצב". העצרת נפתחה באמירת פרקי תהילים ולאחר הנאומים והתפילות יצאו המשתתפים לצעדת מחאה בשכונות החרדיות סביב גאולה ומאה שערים ואליהם הצטרפו בדרך מאות רבות של מפגינים. מארגני העצרת הבטיחו למשטרה  שלא יהיו הפרות סדר והתהלוכה התנהלה בשקט יחסי.


המפגינים הערב ב"כיכר השבת" (צילום: גיל יוחנן)

 

הרב אברהם פרויליך, אחד הדוברים באירוע, אמר כי ב-50 השנה האחרונות הייתה מחלוקת בין הרבנים כיצד לשמור את לימוד התורה בקדושתו ובטהרתו – על ידי שיתוף פעולה עם השלטון או בהישארות מחוץ למסגרות הרשמיות אך מה שקורה בחודשים האחרונים זו "הפקרות וחילול השם שאיש לא העלה על דעתו שתהיה". לדבריו, מכרו את כל המוסדות לפיקוח מלא של משרד החינוך. קודם את הישיבות והסמינרים ועכשיו גם את תלמודי התורה.


"זעקה נגד עקירת התורה". העצרת (צילום: גיל יוחנן) 

 

הרב פרויליך ציין כי המשבר הכלכלי העולמי אינו תוצאה של נפילות בוול-סטריט או בשוק הנדל"ן אלא קשור קשר הדוק למצב לימוד התורה בארץ-ישראל. לדבריו, "לא ייתכן שמשרד החינוך יהפוך את תלמידי הישיבות לסטודנטים שלו ויפקח בצורה הדוקה על קבלת תלמידים, מתן תקציבים והעסקת רמ"ים ומשגיחים".

 

במודעות שנתלו הבוקר בריכוזים החרדיים בירושלים נכתב: "פראג,

פרנקפורט, ברסלאו וברלין היו ערים מלאות חכמים וסופרים, וכמאה שנה אחרי, בהגיע לשם הרש"ר הירש זצ"ל, לא מצא מניין! וכל כך למה? כי עלה בידי המשכילים הארורים להחדיר שינויים קלים, ותוך דורות ספורים בלבד הפכו לגויים גמורים רח"ל. הנמתין ח"ו שכך קרה במקומותינו?! זעקת דור העתיד תשמע בתהלוכת המחאה!".

  

אחד המארגנים אמר בשיחה עם ynet כי "אנחנו יוצאים וצועקים נגד עקירת התורה. מי שחושב שזה נוגע לו – כנראה מבין שיש כאן בעיה. הכוונה היא לכולם - משרד החינוך, העסקנים, חברי הכנסת, מנהלי המוסדות, ההורים, ובעצם כל אלה שידעו לאן אנחנו הולכים ולא עשו כלום".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"די" לתקציבי השלטון הכופר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים