שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסרטן עוקף את מחלות הלב כגורם תמותה מס' 1

  עקב העלייה המתמדת במקרי הסרטן ברחבי העולם, מפרסם היום ארגון הבריאות העולמי דו"ח ובו תחזית קודרת - עד 2010 מחלות הסרטן השונות יעקפו את מחלות הלב ויהיו גורם המוות מס' 1 בעולם

  בשנים האחרונות גרמו מחלות לב וכלי דם לרוב מקרי המוות בעולם, אולם התמונה עומדת להתהפך כבר בשנה הבאה: ארגון הבריאות העולמי (WHO) צופה כי עד שנת 2010 יהיו מחלות הסרטן גורם המוות מספר 1 בעולם. עד שנת 2030 צופים המומחים כי מספר חולי הסרטן ברחבי העולם יוכפל.

   

  עד לפני שנים לא רבות, נחשב הסרטן למחלה של מדינות המערב המתועשות והעשירות בלבד, אולם כעת מרכז כובד המחלה נמצא דווקא במדינות המתפתחות ובמדינות העולם השלישי. הסיבה המרכזית לעלייה המטאורית במקרי הסרטן נובעת מעלייה במספר המעשנים בארצות מתפתחות, ובמיוחד בסין ובהודו שם חיים כיום כ-40 אחוז מכלל המעשנים ברחבי העולם.

   

  מספר החולים המאובחנים כחולי סרטן ממשיך לעלות ומגיע לכ-12 מיליון חולים חדשים בכל העולם שאובחנו רק השנה, מספר הגבוה מסך כל מקרי האיידס, דלקת הריאות והמלריה - ביחד.

   

  בשנים הקרובות צפויים מספר מקרי המוות ממחלות הסרטן לעלות בשיעור של אחוז אחד בשנה, והמספרים צפויים להיות עוד גבוהים יותר בסין, רוסיה והודו. פירושו של דבר שמספר חולי הסרטן יגיע לכדי 27 מיליון בכל העולם עד שנת 2030, עם 17 מיליון מקרי מוות.

   

  הדו"ח החדש אותו שחררה הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי, נועד להסב את תשומת לב רשויות הבריאות בעולם לאיום הסרטן ההולך ומתעצם ושעד כה לא נחשב לבעיה משמעותית, במיוחד בארצות מתפתחות.

   

  המומחים קראו לקובעי המדיניות ברחבי העולם ליטול יוזמה, לממן את חיסוני סרטן צוואר הרחם ולפעול ביתר שאת לצמצום מימדי העישון.

   

  בישראל: 26,000 חולי סרטן חדשים מדי שנה

  אף שהאיבחון המוקדם והטיפולים החדישים מאפשרים הישרדות גבוהה, מחלת הסרטן ממשיכה לגבות מחיר כבד: כיום חיים בישראל כ-120 אלף חולי סרטן, ומידי שנה מתווספים לרשימה כ-26 אלף ישראלים חדשים. למרות המספרים הקשים, מדווח משרד הבריאות כי בשנים האחרונות חלה ירידה בתחלואה במחלת הסרטן, בעיקר אצל נשים.

   

  מהנתונים עולה כי בין השנים 2000 עד 2006 נרשמה ירידה בתחלואה בסרטן בשיעור של 13 אחוז בקרב נשים ושבעה אחוזים בקרב גברים. כמו כן, נרשמה ירידה בתמותה בשיעור של כ-11 אחוזים, בין השנים 1998 ל-2004. הנתונים הוצגו לרגל פתיחת מבצע ההתרמה "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן. בשנה החולפת אובחנו בישראל 26 אלף חולי סרטן חדשים ומנגד דווח על פטירתם של 11 אלף חולי סרטן.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סרטן. עוקף את מחלות הלב בסיבוב
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים