שתף קטע נבחר

שר ההגנה של ארה"ב: אל תתעסקו עם אובמה

השר רוברט גייטס נאם בוועידת ביטחון בינלאומית בבחריין והזהיר את אויבי ארצו כי תהיה זו טעות גדולה לנסות את אובמה מיד עם השבעתו. הנשיא הנבחר יכנס מחר את הצוות הביטחוני שלו כדי להכין את הקרקע לקראת כניסתו לתפקיד

הוא אולי חדש בעסק – אבל אל תתעסקו איתו. שר ההגנה של ארצות הברית, רוברט גייטס, הזהיר את אויבי ארצו כי הם עלולים "לטעות בגדול" אם יעזו לנסות את הנשיא הנבחר, ברק אובמה.

 

"כל מי שחושב כי החודשים הקרובים יביאו עמם הזדמנויות 'לבחון' את הממשל החדש - טועה בגדול",

אמר גייטס בוועידת ביטחון בינלאומית הנערכת בבחריין שבמפרץ. "הנשיא הנבחר וצוותו, הכולל אותי, יהיו מוכנים להגן על האינטרסים של ארצות הברית, חברותיה ובנות בריתה, ברגע שבו ניכנס לתפקיד ב-20 בינואר", הדגיש.

 

גייטס אמר עוד כי נדרש שינוי בהתנהלות המשטר בטהרן ולא בהכרח בהחלפת הממשל באיראן: "אנחנו מעוניינים בשינוי מדיניות ושינוי התנהגות, כל

שאיראן תהפוך להיות שכנה טובה של עמי האזור - על פני היותה גורם של חוסר יציבות ואלימות".

 

שר ההגנה, שעל פי החלטת אובמה יישאר בתפקידו בממשל החדש, אמר כי יש להמתין כדי לראות אם הממשל החדש ירחיב את קשריו הדיפלומטיים עם איראן. אולם הוא הדגיש כי "במידה רבה של ביטחון ניתן לומר כי אין לנשיא הנבחר אשליות באשר להתנהגותה של איראן, מעשיה באזור ותוכניות הנשק שלה".

 

"אני סבור שעלינו לפעול ביחד כדי לראות האם ניתן ליצור לחץ כלכלי ודיפלומטי שיביא לשינוי בהתנהגותה של איראן", השיב גייטס לשאלה בנושא.

 

מחר: אובמה ייפגש עם הצוות הביטחוני שלו

אובמה יכנס מחר את הצוות הבכיר שגיבש לנושאי ביטחון לאומי - בהם מזכירת המדינה המיועדת, הילרי קלינטון, והיועץ המיועד לביטחון לאומי, הגנרל ג'יימס ג'ונס - כדי להתכונן לקראת כניסתם לתפקיד. החשש מפני ניסיון לבחון את הנשיא החדש בתחילת דרכו היה אחת הסיבות להחלטת אובמה להשאיר את גייטס בתפקידו.

 

הצוות הביטחוני של אובמה ייפגש מחר בשיקגו כדי לגבש תוכנית עבודה לחודש הראשון של הממשל, לרבות מינוי הסגנים לצוות הבכיר. אובמה מתכוון לזמן את הצוות הכלכלי הבכיר שלו לדיון ביום שלישי או ברביעי.

 

סגן הנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, אמר במהלך מערכת הבחירות שאין לו ספק שמישהו ינסה להעמיד במבחן את אובמה עם כניסתו לבית הלבן. ביידן, הנתפס כמומחה בנושאים בינלאומיים, מיהר לתקן את עצמו והסביר כי כל נשיא חדש יועמד במבחן.

 

בתוך כך, נראה שיש מי שכבר נערך לכניסתו של אובמה לחדר הסגלגל. השבועון הגרמני "דר שפיגל" דיווח כי שר החוץ הגרמני, פרנק-וולטר שטיינמאיר,

מגבש רשימה של סנקציות אפשריות ומתייעץ בנושא עם מעצמות נוספות.  הכוונה היא להכין את הקרקע עבור פעולתו הראשונה של אובמה נגד איראן, על רקע סירובה להשעות את תוכנית הגרעין שלה.

  

לפי הדיווח, בכיר במשרדו של שטיינמאיר הגיש את ההצעה לעמיתיו בצרפת ובבריטניה. מתכנני המהלך שואפים להסכים על הסבב החדש של הסנקציות לפני כניסתו לתפקיד בחודש הבא, אך עדיין לא להוציא את התוכנית לפעול. בדרך זו, הם מאמינים, יוכל אובמה להשתמש בחבילה כ"קלף מיקוח" במשא ומתן עם טהרן.

 

בהכנת הידיעה השתתפו סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזהרה ברורה. גייטס
צילום: AP
עוד חודש. אובמה
צילום: איי פי
מומלצים