שתף קטע נבחר

איום פילוג מימין בבית היהודי: "לא הבית שלנו"

ביום רביעי תקבע מועצה ציבורית את רשימת מועמדי המפלגה הדתית החדשה לכנסת - והמתיחות בשמים: רבנים ופעילי ימין זועמים על הקו המתון - "משמאל לליכוד" - וגם הרב יובל שרלו מפקפק באיחוד: "פועלים כמו במרכז מפלגה". שמח בבית

מה קורה בבית היהודי? שלושה ימים לפני בחירת רשימת מועמדי התנועה המאוחדת החדשה לכנסת, ושוב עולה איום הפילוג. קריאתו של יו"ר התנועה הטרי דניאל הרשקוביץ לאפשר חופש הצבעה מעוררת ביקורת נוקבת מימין - וגם מהצד המתון.

 

"בנושא ארץ ישראל חייב הבית היהודי להציב קו אדום בו לא יהיה חופש הצבעה" - כך קבעו אמש (שבת) 50 רבנים ופעילים המזוהים עם הפלג הימני במפלגה הדתית החדשה. בתום כינוס חירום בו דנו בהמשך דרכם הפוליטית, הוחלט שלא להכריז על פרישה, אך המשתתפים ניסחו נייר עמדה בו הם מציגים את דרישותיהם כתנאי להמשך השותפות, בהם הצבעה אחידה של כל חבר הכנסת "נגד כל מגמה של נסיגה, עקירה והפקרת הביטחון" ופרישה מממשלה המקדמת צעדים של "נסיגה ו/או גירוש".

 

מארגני הכינוס טענו כי המועצה הציבורית המרכיבה את רשימת המועמדים לכנסת אינה מאוזנת, וחבריה מעדיפים אנשי מפד"ל, שלדעתם אינם ימניים מספיק, על פני מועמדי האיחוד הלאומי. בישיבה הוטחה ביקורת קשה על דרכה של המפלגה ואף נשקלה האפשרות להתפלג ממנה ולהקים תנועת ימין חדשה שתתאחד לקראת הבחירות עם מפלגות התקווה, ארץ ישראל שלנו וחזית יהודית לאומית. תחת לחץ כבד מצד גורמים במועצה, הוחלט לתת הזדמנות נוספת לאחדות.

 

"יש כאן תחושות קשות, אנשים מרגישים שזה לא הבית שלהם ושחברי המועצה הציבורית עשו עליהם קומבינה", אמר ל-ynet אחד הנוכחים בכינוס "דרגי השטח דופקים את הראש בקיר ושואלים את עצמם: 'מה אנחנו עושים פה בכלל?'. אפשר לומר שאנחנו מכינים את הקרקע לפרישה אפשרית, אם לא יהיה שינוי קיצוני או אם רשימת המועמדים שתוצג ביום רביעי לא תהיה לרוחנו".

 

בנייר העמדה שכותרתו "מצילים את הבית היהודי", קראו הפעילים ל"אחדות בין האיחוד הלאומי והמפד"ל ולא בין המפד"ל למימד". לטענתם, "התבטאויותיו של היו"ר החדש ('חופש הצבעה בנושאים מדיניים', 'אנחנו לא מפלגת ימין ולא מפלגת שמאל') מציבות את הבית היהודי משמאל לליכוד, לישראל ביתנו ולש"ס...

 

"הציבור בכללו הוא היום הרבה יותר ימני מכפי שהיה ערב הבחירות הקודמות... בנק הקולות האלקטוראלי של הבית היהודי נמצא בקרב מצביעים בעלי אוריינטציה ימנית מובהקת. כל הטייה של המסרים כלפי המרכז רק תחליש את המפלגה ותקטין את מספר בוחריה", כתבו - ודרשו כאמור "קו אדום" בענייני נסיגות משטחים.

 

"אפשר שמשימת האיחוד כלל אינה אפשרית"

שלום הבית נראה רחוק גם אם מביטים מהכיוון השני. לושה ימים בלבד נותרו עד להרכבת רשימת המועמדים, ובבית היהודי רחוקים משלום-בית. גם אחד מחברי המועצה הבוחרת עצמה, הרב יובל שרלו, מאשים כמה מחבריו כי הם פועלים לקידום מועמדים מטעמם, מטיל ספק באפשרות לאחד את השורות ומתנגד לחופש ההצבעה בנושאים מדיניים.

 

שרלו, מהכוחות המתונים הבולטים בציונות הדתית, התייחס לסוגייה בעקבות מכתב ששלחה פעילת ימין לחברי המועצה במחאה על העמדות המתונות של הרשקוביץ. הוא כתב: "המנדט שקיבלה המועצה שהתבקשה להקים את הרשימה הוא חד משמעי: החינוך בראש!". הרב הדגיש כי המשמעות אינה ויתור על הדגל של ארץ ישראל אלא בניית רשימה שלא תעמיד את הנושא כהישג היחיד הנדרש.

 

עם זאת, תקף הרב שרלו את עמדת היו"ר, וטען כי רעיון חופש ההצבעה אינו נכון מבחינה פוליטית. לדבריו, "מפלגה אינה יכולה לרוץ ברשימה בה יש חופש הצבעה בנושאים מהותיים שהם שורש ההליכה ביחד".

 עוד הוסיף כי אם כוונתה היא להיות שותפה בהנהגה - "אף ראש ממשלה שפוי לא יצרף לממשלה מפלגה שיש בה חופש הצבעה בנושאים החיוניים ביותר", ובמקרה כזה סביר שהמשמעת הקואליציונית תחייב דווקא תמיכה בפשרות טריטוריאליות.

 

הרב שרלו מתח ביקורת גם על התנהלות חבריו למועצה הציבורית של המפלגה: "חלק פועל בתוכה כמו במרכז מפלגה ומבקש לקדם את המועמדים 'שלו'. בדרך כזו לא ניתן להצליח, ואיני צופה גדולות ביחס לעתיד. באופן אישי, לא הייתי מצטרף למועצה שפועלת כמרכז לא נבחר". הוא גם פקפק באפשרות לחבר בין פלגי הציונות הדתית על בסיס הדברים המשותפים: "אפשר שמשימה זו כלל אינה אפשרית, שכן המחלוקות עמוקות מאוד, אולם אני מאמין כי יש אפשרות מסוימת שהדבר יצליח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל הרשקוביץ. חופש הצבעה במחלוקת
צילום: שאול גולן
הרב יובל שרלו. "ראש ממשלה שפוי לא יצרף מפלגה כזו"
צילום: שאול גולן
מומלצים