שתף קטע נבחר

הוול סטריט ג'ורנל: גוגל פוגעת בניטרליות רשת

תחקיר שהתפרסם בעיתון חשף כי גוגל ניהלה מגעים עם חברות תקשורת אמריקניות, כדי שאלה יתנו לה תיעדוף ברשת - זאת בניגוד למדיניות ניטרליות הרשת בה החברה כביכול תומכת

חברת גוגל, שידועה כתומכת נלהבת בעקרונות ניטרליות הרשת, מנסה להגיע להסכמים עם ספקיות תקשורת גדולות בארצות הברית לתעדוף התעבורה ברשת - זאת בניגוד לאותם עקרונות. כך חושף תחקיר שביצע עיתון הוול סטריט ג'ורנל.

 

ניטרליות רשת, שעקרונותיה קשורים לשוויון בין סוגי המידע באינטרנט, זוכה לתמיכה רחבה מהממשל האמריקני. לפי העקרונות, ספקיות השירות יתיחסו לכל המידע העובר דרכן כשווה, ולא יתנו עדיפות למידע כזה או אחר. העקרונות נתמכים על ידי ה-FCC (נציבות התקשורת האמריקנית), וגם צויינו לטובה פעמים רבות במסגרת מסע הבחירות של נשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובאמה.

 

אך למרות תמיכת הממשל, ספקיות האינטרנט מנסות פעמים רבות לעקוף את עקרונות אלה. הספקיות טוענות שהעלייה החדשה בשימוש באינטרנט בשנים האחרונות, גורמת להן לבחון שוב את המודלים העסקיים שלהן, ושתמיכה רחבה בניטראליות רשת יכולה לגרום להם להפסדים. כך, למשל, בחרה ספקית האינטרנט Comcast האמריקנית לחסום תעבורה ברשת שיתוף הקבצים Bitorrent, צעד שחסך לה בעלויות רוחב פס, אך גרם ל-FCC לנזוף בה ולחייב אותה להפסיק לבצע את החסימה.

 

וושינגטון תעלה באש

אפשרות נוספת בה ספקיות תקשורת יכולות לנצל לרעה ניטראליות רשת היא לתת לחברות מסחריות מסויימות תיעדוף בתעבורה, תמורת תשלום: חברה שתחתום על הסכם עם ספקית תקשורת מסויימת, תזכה בכך שהאתר שלה יעבוד בצורה מהירה הרבה יותר מהאתרים האחרים, מה שיעניק לה יתרון ברור על פני המתחרים.

 

לפי התחקיר שערך הוול סטריט ג'ורנל, גוגל נמצאת במשא ומתן על הסכם מסוג זה, שנקרא OpenEdge, עם רשתות תקשורת שונות. חברת כבלים גדולה אמרה שהסיבה שהיא חוששת לחתום על הסכם כזה עם גוגל היא רגולציה. "אם נעשה את זה, וושינגטון תעלה באש", אומר בכיר בחברה.

 

גם חברת התקשורת הענקית AT&T נמצאת, לפי התחקיר, במגעים עם גוגל. החברה מנועה מלאפשר תיעדוף בתעבורה עקב מגבלה שהטילה עליה ה-FCC ב-2006, כש-AT&T רכשה את חברת Bell South - אך המגבלה תוסר באמצע שנה הבאה.

 

ריצ'ארד וויט, אחראי יחסי ציבור בגוגל, מסר שההצעות של גוגל לחברות התקשורת לא יפירו את עקרונות ניטרליות הרשת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריק שמידט, מנכ"ל גוגל: ניטראלי?
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים