שתף קטע נבחר

מקורבי לבני על הפריימריז: דרוש שקט תעשייתי

העובדה שלא שמעתם על דילים או רשימות חיסול לקראת הבחירות בקדימה אינה ממש מפתיעה, אם בוחנים את שיטת ההצבעה. בכיר במפלגה הסביר שמשקלן של רשימות החיסול זניח: "הדילים לא ימחקו אנשים"

"שקט תעשייתי עוזר לקדימה - וצריך לשמור עליו". אחרי מערכת בחירות מנומנמת, נכנסים המועמדים לרשימת קדימה לכנסת ליממת המאמצים האחרונה לקראת פתיחת הקלפיות ביום רביעי בבוקר. הטלפונים, כבכל מערכת בחירות, עבדו שעות נוספות בימים האחרונים, והמועמדים ניסו לשכנע את ראשי הקבוצות הגדולות בקדימה לא לשכוח אותם בקלפי. המאבק בין השרים והח"כים הוא על המיקום ברשימה, ופחות על עצם היבחרותם, בעיקר לנוכח שיטת הבחירות שקבעה קדימה.

 

על פי השיטה, מחוייבים המצביעים לסמן את שמותיהם של 18 עד 22 מועמדים. השיטה מנטרלת כמעט לחלוטין את היכולת לרקום "דילים" ו"רשימות חיסול" משמעותיים. זאת ועוד: בכנסת ה-17 כיהנו 29 חברי כנסת מטעם קדימה, אולם אהוד אולמרט, אברהם הירשזון, עמירה דותן, זאב אלקין, וכן ציפי לבני ושאול מופז - לא מתמודדים בפריימריז. הדבר מותיר למעשה מאבק על שניים או שלושה מקומות בלבד בשלוש העשיריות הראשונות.

 

מה שתרם לשקט היחסי בקדימה נובע גם מההחלטה של יו"ר המפלגה, ציפי לבני, שלא לגייס כוכבים בולטים. "ברגע שאין כוכבים, המתח בין הוותיקים ובין החדשים קטן יותר", אומרים מקורביה של לבני. "רצינו לוודא שהח"כים המכהנים ייבחרו, ולא תהיה דרמה ממשית בתוך המפלגה. שקט תעשייתי עוזר לקדימה - וצריך לשמור עליו, במיוחד לנוכח מה שראינו שקרה לביבי נתניהו עם הכוכבים ועם הרשימה שנבחרה".

 

עם זאת, בשעות האחרונות נפוצו שמועות על סקרים פנימיים שנערכו בקדימה ושעשויים אולי להפתיע את מי שמצפה להגיע למקומות גבוהים. כך למשל הופצה שמועה כי יו"ר הכנסת דליה איציק המצפה להיות באחד המקומות הראשונים, נדחקת אל המקום השביעי. "קשה לדעת מה האמת לגביי השמועות האלה" אמרו בקדימה.

 

בימים האחרונים נפוצו גם שמועות על כמה חברי כנסת שעשויים להידחק למקומות לא בטוחים. מדובר בחברי הכנסת יוחנן פלסנר, מנחם בן ששון ויצחק בן ישראל. פלסנר, ששימש בעבר מנכ"ל קדימה, אמר ל-ynet כי הוא לא מוטרד מהשמועות המופצות בימים האחרונים, וכי הוא מקווה להיבחר במקום גבוה ברשימה.

  

רב סרן שמועתי עושה את עבודתו גם בחזית נוספת. על פי חלק מההערכות ישנן גם "רשימות מומלצים" שמפיצים ראשי קבוצות ומועמדים בולטים דוגמת שאול מופז ואלי אפללו אולם במפלגה מעריכים כי בסופו של דבר רוב הרשימות כוללות את אותם האנשים, בסדר כזה או אחר. "היכולת לעשות דיל משמעותי קטנה", אמר בכיר בקדימה שנפגש עם פוקדים בולטים בחברת אגד ושוחח עם פעילים רבים במגזר הערבי והדרוזי. "מדברים על זה הרבה, אבל קדימה היא לא מפלגת העבודה ולא הליכוד. הדילים לא ימחקו אנשים. הם רק יכולים לדחוף אותך קדימה או אחורה".

 

מאמץ ניכר הפנו רבים מהמתמודדים למגזר הלא-יהודי, המהווה כעשרים אחוז מחברי המפלגה. בכירים בקדימה אמרו כי "הערבים והדרוזים יוצאים להצביע באחוזים גבוהים, והם יכולים להטות את הכף". גם פעילים רבים בוועדי העובדים מעורבים בפריימריז. הקבוצות הנחשבות לחזקות הן עובדי אגד וחברי ההסתדרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא גייסה כוכבים. לבני
צילום: AFP
לא מוטרד. פלסנר
צילום: אלכס קולומויסקי
מקומו בספק? בן ששון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים