שתף קטע נבחר

16 חודשי מאסר למתנחל שירה ושיתק פלסטיני

אוהד גדות ניסה להבריח רועי בקר פלסטינים סמוך לגדר יישוב בצפון הבקעה. גדות התכוון לירות באוויר אך פגע במוחמד אבו מטאוע, השאיר אותו מתבוסס בדמו וברח מהמקום. בית המשפט הורה לו לפצות את אבו-מטאוע ב-50 אלף ש"ח

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר 16 חודשי מאסר בפועל על תושב השומרון שירה ברועה פלסטיני סמוך לגדר יישוב בצפון הבקעה. בנוסף, נגזר עליו שנת מאסר על תנאי ופיצוי בסך 50 אלף שקל לפלסטיני שנותר משותק. במהלך משפטו שהה הנאשם במעצר בית אצל הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי רונצקי, שאף העיד לטובתו.

 

תחילת הפרשה בספטמבר 2007. הנאשם אוהד גדות (28), המתגורר בהתנחלות ייטיב בבנימין, שהה בבית הוריו בשדמות מחולה. "שלושה רועים פלסטינים, בהם שני האחים מוחמד וג'מאל אבו מטאוע, רעו את עדרם סמוך ליישוב", ציטטה השופטת נחמה מוניץ מכתב האישום. "הנאשם ואחיו צעקו לעבר הרועים שיתרחקו מהמקום ויידו אבנים לעבר עדר הפרות. ג'מאל קרא לעברם, 'מדוע אתם זורקים אבנים?'"

 

עוד עולה מכתב האישום כי גדות שלף אקדח שהיה ברשותו ברישיון וירה ירייה אחת סמוך לרגליו של ג'מאל. "ג'מאל נבהל וברח. בינתיים, האח השני מוחמד שרכב על סוס במרחק של כ-40 מטר מהנאשם ואחיו, צעק לעבר גדות. בתגובה לכך ירה הנאשם לעברו של מוחמד ירייה נוספת מאקדחו - ופגע בו", נכתב בכתב האישום.

 

השופטת מוניץ ציינה כי מוחמד אבו מטאוע נפל מהסוס כשהוא מתבוסס בדמו. הנאשם ואחיו קרבו אליו, וכשהבחינו שהוא נפגע, הם ברחו בריצה מהמקום ולא דיווחו על האירוע לאיש. בעקבות האירוע, נותר אבו מטאוע משותק בפלג גופו התחתון.

 

הרב הצבאי הראשי אירח את גדות

גזר הדין התקבל במסגרת הסדר טיעון, וגדות הודה במיוחס לו. השופטת ציינה גם את גרסתו של גדות לאירועים, כפי שנמסרו לשירות המבחן: "לטענתו, הוא הגיע למקום המריבה כדי לגרש מטרידים שהגיעו לגדר. אירועים כאלה בעבר הסתיימו בהרחקת המתקרבים על ידי צעקות ומרדף. הפעם התפתח עימות בלתי צפוי שהבהיל את הנאשם. גדות נלחץ וירה מפחד והתכוון לירות ירייה נוספת באוויר, אלא שזו פגעה בנער האחר ופצעה אותו קשה. התנהגותו ובריחתו לאחר האירוע נבעה מתוך חרדה מנקמת דם".

 

השופטת ציינה כי הנאשם שהה במהלך המשפט במעצר בית בביתו של הרב הצבאי הראשי, הרב רונצקי, המכיר את גדות מהתקופה שבה למד בישיבה

גבוהה. הרב גם הגיע להעיד לטובתו כעד אופי: "הנאשם תואר על ידו כאיש תם וישר, והאירוע אינו חלק מאופיו", הוסיפה.

 

מוניץ ציינה בגזר הדין כי ברור לה שהנאשם לא התכוון לפגוע בצעיר וכי העונש נדרש בשל השימוש קל הדעת בנשק: "הנאשם עשה את המעשה מבלי שהתכוון לפגוע פגיעת גוף בקורבן... בשל אותה קלות של עשיית שימוש באקדח נמצאים אנו בצורך שבהטלת עונש משמעותי", הבהירה השופטת והדגישה כי העונש צריך "להרתיע כל אדם וגם את אלה המתגוררים בסמיכות לאזור קונפליקט, שלא לעשות שימוש קל בנשק שתוצאותיו הרות אסון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב גפן, לע"מ
סכנה לרועים (ארכיון)
צילום: יעקב גפן, לע"מ
מומלצים