שתף קטע נבחר

קרן צדקה שמאדוף הונה: "הילדים הם שנפגעו"

אברהם אינפלד, שמנהל בארץ את הקרן הפילנתרופית של משפחת צ'ייס - שנפלה. "אנחנו תומכים ב-77 ארגונים בישראל בתחום החינוך ומתן הזדמנויות לילדים מהפריפריה. עכשיו השקעות של 200 מיליון ד' ירדו לטמיון בגלל נוכל אחד"

נמשכת הסערה סביב מעילת הענק של ברנרד מאדוף. "הוושינגטון פוסט" דיווח אתמול (ג') כי מאז 1999 ידעה רשות ניירות ערך בארצות הברית (ה-SEC) על מעשיו של מאדוף, בעקבות סדרה של פניות מצד אנליסטים ומכתב שנשלח באותה השנה למשרדי הרשות שבו הואשם מאדוף בנקיטת מהלכים לא חוקיים. עם זאת, נמנעה ה-SEC מלפעול כנגדו וזאת אף שהיה בסמכותה לבדוק את מעשיו. 

 

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר אברהם אינפלד, שמנהל בישראל את הפעילות הפילנתרופית של משפחת צ'ייס האמריקנית, כי כל השקעות המשפחה ירדו לטמיון בהונאת מאדוף. "אנחנו תומכים ב-77 ארגונים בישראל, בעיקר בתחום החינוך ומתן הזדמנויות לילדים מהפריפריה. עכשיו השקעות בהיקף של 200 מיליון דולר ירדו לטמיון בגלל נוכל אחד", אמר אינפלד.

 

"אלה בישראל שאומרים שרק אמריקנים עשירים נפגעו מן ההונאה אינם מבינים שהכסף יועד למטרות פילנתרופיות, ושמי שנפגע הם הילדים". לדבריו, לאחר פרסום הפרשה הוא נאלץ להודיע לארגונים על סיום התמיכה בהם, ולפטר את חמשת העובדים שמנהלים את כספי הקרן בארץ.

 

מצעד הנפגעים נמשך

ישיבה יוניברסיטי הפסידה כ-110 מיליון דולר בגין השקעות בקרן של מאדוף. המוסד שכר עורך דין, על מנת לבחון את האופציות העומדות לרשותה בעקבות הסתבכותה הכספית בפרשה.  מאדוף, 70, פרש ממועצת המנהלים של  המוסד ומתפקידו כיושב ראש בית הספר לעסקים שלו, לפני שבוע.

 

תאגיד הבנקאות האירופי פורטיס הודה היום שהפסדיו בגין ההונאה עשויים להגיע ל-1.4 מיליארד דולר. הבנק היפני אוזורה, שנמצא ברובו בבעלות קרן ההשקעה הפרטית סרברוס, הודיע שנחשף לתרמית בסכום של 137 מיליון דולר. 

 

להערכת משפטנים הצליח מאדוף להתחמק מביקורת של הרשויות בין השאר משום שבצד מעשי התרמית הוא פעל במסגרת עסקים לגיטימיים, סייע בהקמת בורסת נאסד"ק ואף שימש יועץ ל־SEC בנושאי סחר אלקטרוני. נוסף על כך נהג מאדוף לתרום למסעות בחירות של פוליטיקאים והיה דמות מוכרת בקרב רגולטורים.

 

בצד עסקיו אלה יכול היה מאדוף לבצע עסקאות בתחומים שלא היו נתונים לפיקוח ממשלתי הדוק, כגון קרנות גידור. לדברי ארתור לויט, לשעבר יושב ראש ה־SEC, המקרה של מאדוף מעיד על מגבלות הרגולציה. "פושע מיומן כמעט תמיד יוכל להערים על הרשויות", אמר. לדבריו, משרד המשפטים וה־SEC יהיו לעולם בפיגור אחרי פשיעה מתוחכמת.

 

 


פורסם לראשונה 16/12/2008 22:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההונאה תשפיע גם על הנזקקים בישראל
צילום: AP
מומלצים