שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נא להתנהג בהתאם
  25 ההרוגים בתאונת הדרכים בדרום לא הצליחו להיות חשובים יותר מחמישה אנשים שהיו סגורים 107 ימים בוילה. אורן רייס קיבל בחילה מסדר היום הגזעני והנחות של ערוץ 2

  "אנחנו מנסים להחזיר את עם ישראל לתלם", הבטיח ארז טל בתוכנית "שש עם", רגע אחרי הדיווח על האסון הנורא שפקד את ישראל בתאונה בדרום. שניות אחדות אחרי שגופות עטופות בניילונים לבנים שכבו לנו על המסך, ציחקקו דנה וייס וארז טל על מה שצפוי לנו בגמר "האח הגדול".

   

  הקו הציני הזה נמשך לכל אורך הערב הנורא בתולדות הטלוויזיה המסחרית שלנו. עשרות הרוגים ופצועים בהתהפכות האוטובוס לא הזיזו לזכיינית ערוץ 2 "קשת", שהמשיכה לשדר כרגיל - כאילו דבר לא קרה פה. כאילו שחיי תיירים רוסים שווים פחות. המסך המפוצל בערב הפיגוע היה מקבל פרס פוליצר ליד אופציית לוח השידורים הרגיל.


  "האח הגדול". שווים יותר (מתוך ערוץ 2)

   

  430 איש נקטלו בכבישי ארצנו מתחילת השנה, 25 מהם נהרגו בתאונה הקשה בדרום. מי אמר שצריך "לחזור לתלם" לאחר אסון כבד שכזה? אולי מגיע לנו זמן לעכל את מה שקרה פה, לדבר על זה, לפתח ולנתח. נעזוב לרגע את הוויכוח בין תומכי ומתנגדי פורמט "האח הגדול". האם באמת אי אפשר היה לדחות את שידור התוכנית בכמה ימים ולאפשר לציבור הישראלי להתבונן פנימה ולנסות להבין מה קרה לנו שהפכנו להיות גסי לב ואדישים לקטל הנורא בכבישים.

   

  מכונת המזומנים של האס.אם.אסים והפרסומות הצרחניות היתה מחכה כמה ימים. במקום זאת, ניתן היה לאפשר לשבט להתקבץ סביב המדורה שלו עם משדר מיוחד של אילנה דיין על התאונה, או המשך השידורים החיים באולפן החדשות. יונית לוי היתה מנצחת על שידור חי, ראיונות מהשטח ומהאולפן.

   

  אבל זה לא קרה. במקום למקד את תשומת הלב הציבורית - ולו לערב הקשה הזה - בעבריינים שדורסים אותנו בכבישים, באדישות לחיי אדם ולשמירה על החוק, ברמת החינוך המוטורי, בתשתית הנושנה, בתחבורה הציבורית ברמת העולם השלישי - בחרו קברניטי ערוץ 2 לאפשר לנו להמשיך לשחות במיץ של הזבל התרבותי ששתינו בחודשים האחרונים.

   

  הטיעון המנצח הוא כמובן ש"אם זה לא מוצא חן בעיניך, אז תעביר ערוץ". זה בדיוק מה שעשיתי, אבל עבור רוב העם הזה, שערוץ 2 הוא סוג של שומר מסך, ברירת מחדל - ברור שזו לא היתה אפילו אופציה.

   

  הבריונות מנצחת

  הבובלילים, שפרה, לאון ואיתי מכניסים יותר כסף מכמה שקיות לבנות של זק"א. נגד זה אין מה לעשות. הערוץ הנצפה ביותר החליט שאין לו רצון להכתיב סדר יום אחר, חשוב ונכון יותר לערב הזה, אלא מוטב לו לנסות לקלוע לטעמו הנחות של הקהל. הציבור מטומטם ולכן הציבור יראה תוכנית מטומטמת בערב האסון. אם אי אפשר להימלט מבריונות בכביש, נראה תוכנית שהבריונות המילולית והבהמיות הם נר לרגליה.


  התאונה בדרום. ושווים פחות (צילום: רויטרס) 

   

  ועכשיו בואו נעצום עיניים ונדמיין מה היה קורה לו ההרוגים באסון הגדול בתולדות ישראל בכבישים היו ישראלים או יהודים. שערו בנפשכם מה היה קורה כאן. אבל במדינה הגזענית, המסתגרת ושונאת הזרים הזו - אם ההרוגים הם "לא משלנו" - אפשר כנראה לחזור לשגרה. לפחות בערוץ 2. תיירים רוסים? את מי זה בכלל מעניין? האם מסעודה משדרות מתעניינת במה שקרה לילנה פוטיומקינה מסנט פטרסבורג שנפצעה בתאונה?

   

  האמת כמובן מורכבת יותר. מסעודה משדרות מתעניינת גם בחדשות

  ובפרשנות ולא רק במה שקברניטי ערוץ 2 חושבים שהולם את מידותיה השכליות המצומקות. בכנס אילת לעיתונות שנערך באחרונה סיפרה ורדה צ'צ'יק על עורך מוסף הספרות של "הארץ" מיכאל הנדלזלץ, שנסע פעם עם נהג מונית להצגה במקום מרוחק והנהג הצטרף אליו ל"אותלו". כשיצאו, אמר לו הנהג שמעכשיו הוא יתחיל לראות הצגות שייקספיריות.

   

  המסקנה מהסיפור הקטן הזה היא שאפשר לחבר את העם לתרבות גבוהה יותר. יש להניח שנהג המונית של הנדלזלץ היה מתחבר גם למשדר ערב ארוך בנושא תאונות הדרכים. במקום זאת, הוא קיבל את "האח הגדול", ואנחנו קיבלנו בחילה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים