שתף קטע נבחר

חג אורים, חג גדול לילדים

מחזות זמר, הצגות, הרקדות, הופעות - וכולם כולם עם תכנים ייעודיים לדתיים. הבמות בחנוכה מעולם לא היו כל-כך אטרקטיביות עבור ציבור שומרי המצוות

המכבים הגיבורים ניצחו את כל היוונים, ואין ספק שהדרך הראויה לחגוג את נס הצלחת המעטים מול הרבים היא בשלל פסטיבלי זמר ומחזות לילדים. כך לפחות נראה מלוח שיבוצי ההצגות בכל אולם גדול או מתנ"ס שולי ברחבי הארץ.

 

במשך השנים לילדים הדתיים כמעט ולא היתה אלטרנטיבה למחזות הזמר הגדולים - כמו הפסטיבל והפסטיגל - שלעתים לקו בעיניי שומרי המצוות בחוסר צניעות. אך בשנים האחרונות כבר צצו פסטיבלים לילדים דתיים, ונראה שהשנה כבר יש תחרות של ממש למחזות החילוניים.

 

טופלה טוטוריטו

תיאטרון "השדרה" מעלה מחזמר המבוסס על "האולר", אחד מסיפוריו היפים של שלום עליכם. גיבור הסיפור הוא "טופלה", ילד כבן 10, שסובל מפגם בדיבור ובמקום לבטא את האותיות קו"ף וגימ"ל, הוא אומר טי"ת ודל"ת. טופלה גונב את אולרו היקר של חייט העיירה ונופל למשכב. לאחר שלושה ימי ייסורים, ובקשת סליחה מהחייט, הוא נרפא ממחלתו ומהפגם בדיבור.

 

"טופלה טוטוריטו" היא קומדיה מוזיקלית לכל המשפחה, בבימויו של מנחם גולן. בין השחקנים מני פאר והזמר והשחקן אדם. את ילדי ה"חיידר" , משחקים, שרים ורוקדים ילדי להקת "ילדודס". בסך הכל 20 משתתפים ממלאים את הבמה במחזמר.

 

  • ההצגה תועלה ביום ראשון (28/12/08) בתיאטרון חולון, ובמקומות רבים נוספים בארץ. 

 

אור בהיכל 7

תיאטרון "תאיר" התל-אביבי ממשיך במסורת פסטיבל הצגות הילדים בחנוכה. הפסטיבל יתקיים במשך יומיים ברמת גן, ויום נוסף בירושלים. במסגרת הפסטיבל מוצגות במקביל מספר רב של הצגות לילדים, בזו אחר וזו. באופן זה יכולים רוכשי הכרטיסים לעבור מהצגה אחת לשנייה במשך יום שלם, ללא הגבלה.

 

כמיטב המסורת של התיאטרון, כל ההצגות מבוססות על סיפורי היהדות וההיסטוריה של העם היהודי. השנה יוצגו המחזמר "בעקבות המנורה האבודה", וההצגות "הסוחר המופלא", "הדרך הביתה", "מסע בירושלים", "פנטום החנוכה", "ריב האיברים" ועוד. מחוץ להצגות ניצבים שחקני רחוב, דוכנים ופינות יצירה.

 

  • הפסטיבל יתקיים בימים שלישי ורביעי (23-24/12/08) בוואהל סנטר, רמת גן, וביום ראשון (28/12/08) בבנייני האומה בירושלים. שעות ההצגות: 10:00-16:00.

 

הרשל'ה בחלם

מחזמר שמפגיש בין שני כוכבי הבדיחות היהודיות מאז ומעולם - "הרשל'ה בחלם", הדמות הבדחנית המבוססת על ליצן חסידי שחי בגליציה, והעיר "חלם", שהאגדות על "חוכמת" תושביה גודשות את הפולקלור היהודי לאורך הדורות. המחזמר מורכב מאפיזודות מחויכות מסיפורי חלם הידועים, שעודכנו לימינו אלה ושולבו בהן מעלליו של הרשל'ה.

 

במחזמר מעורבים כוכבי המגזר: ישי לפידות, בהופעת בכורה כשחקן תיאטרון, אודי דוידי עם הלהיט המוזיקלי "הרשל'ה", ולהקת הילדים הקינדרלך. את המוסיקה חיבר דורי בן זאב והבמאי הוא בעל השחקן והזמר גולן אזולאי ("טירונות","השיר שלנו" ו"בנות בראון").

 

  • המחזמר יוצג בהיכל שלמה בירושלים בימים שלישי ורביעי (23-24/12/08), ובהיכל התרבות בפתח-תקווה ביום חמישי (25/12/08)

 

אירועי שכונות בירושלים

אגף התרבות של עיריית ירושלים, באמצעות המחלקה למורשת ישראל, יקיימו שורת אירועים והופעות בשכונות העיר - חלקן מתאימות לילדים. במוצאי שבת (20/12/08, שעה 20:30) ייערך רב-שיח

 לנשים, עם הסופרת נועה ירון באולם ''תורה בציון" בשכונת גוננים. בפסגת זאב יופיע חזקי סופר ביום שלישי (23/12/08). יום לאחר מכן (24/12/08) יופיע שלמה גרוניך בבית הכנסת הדתי-לאומי בהר נוף. באותו היום תתקיים הופעה של הקוסם פאף יהושע באולם בית הספר אור תורה בשכונת רמות ב'.

 

ביום חמישי (25/12/08) יציג תיאטרון אספקלריה את המחזה "בעקבות האריה" בשכונת גוננים, וביום ראשון (28/12/08) תהיה הרקדה עם חיליק פרנק באולם הישיבה לצעירים בקריית משה. אירועים נוספים ייערכו בגבעת מרדכי, קטמון הישנה, מרכז העיר, רמת שלמה, קריית שמואל וגילה.

 

  • כל אירועי השכונות ללא תשלום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הרשל'ה בחלם
צילום: ישראל ברדוגו
ירון. בירושלים
צילום: ירון ברנר
צילום: רפי דלויה
גולן. ביים את הסיפר של שלום עליכם
צילום: רפי דלויה
מומלצים