שתף קטע נבחר

חוזר משטרתי: מורים וגננות יחליפו המאבטחים

ההורים והמורים מאיימים להשבית את הלימודים בשל חוזר משטרתי שהופץ ברשויות המקומיות. מהמסמך שהגיע לידי ynet עולה כי בשל מחסור תקציבי יחליפו המורים והגננות את המאבטחים ויבצעו סריקות במהלך היום. כששמעה שרת החינוך על הגזרה, אמרה כי "זה מזעזע"

אין כסף למאבטחים? המורה והגננת יעשו "פטרולים". משטרת ישראל פרסמה בימים האחרונים הנחיה מיוחדת בחוזר רשמי, שבה נקבע כי גננות ומורים ללא אקדח, יתפסו את מקומם של כ-4,000 מאבטחים בבתי הספר. החוזר הרשמי הגיע לידי ynet. בארגוני ההורים, המורים ובמרכז השלטון המקומי זעמו על כוונת המשטרה והודיעו אתמול (יום ה') כי אם לא יימצא פתרון מתאים בתוך שבועיים - הם ישביתו את הלימודים בכל בתי הספר ברחבי הארץ.

 

מהחוזר עולה כי גננות ומורים ללא אקדח שעובדים בתמורה לשעות נוספות כעוזרי אבטחה, יתפסו את מקומם של המאבטחים החל מינואר 2009. בחוזר שמיועד לקציני הביטחון ברשויות המקומיות נכתב, "על-פי ישיבת הממשלה בתאריך 24 באוגוסט הוחלט על סיום ההתקשרות בין המשטרה, משרד הביטחון ומרכז השלטון המקומי".

 

לפי החוזר, טרם ניתנה החלטת המפכ"ל לשיטת אבטחה ואם לא יימצא תקציב עבור המאבטחים עד תחילת השנה האזרחית, יורה משרד החינוך לגננות ולאותם מורים-מאבטחים להגיע לבית הספר חצי שעה לפני תחילת הלימודים ולבצע סריקה.

 

"העב"ט (המורה המאבטח) והגננת יגיעו חצי שעה לפני פתיחת הלימודים, יבצעו סריקה כאשר מוסדות החינוך נעולים בשטחי בתי הספר הציבוריים לאיתור חריגים", נכתב. "יש לדאוג להימצאות עב"ט או גננת בכניסה לבית הספר. בסיום כניסת התלמידים יינעלו השערים באמצעות מנעול".

 

המורים והגננות התבקשו לבדוק את תקינות לחצן המצוקה והמנעולים ולבצע לפחות שתי סריקות במהלך יום הלימודים, אחת מהן מסביב לגדר המוסד. בנוסף, הם קיבלו הנחיות לתשאול אדם זר שמגיע לשטח בית הספר. בחוזר עליו חתום ראש תחום מוסדות חינוך, רפ"ק עופר לוטן, נכתב כי בשל הפסקת האבטחה הפיזית יהיו קציני אבטחה מרחביים שיעשו סבבים בבתי הספר.

 

"למורים אין הכשרה"

בישיבת חירום של נציגי הרשויות המקומיות, ארגוני המורים וההורים, הוחלט על השבתת הלימודים אם ההנחיה החדשה אכן תתממש. "לא ייתכן שהגננות והמורים במקום להתעסק עם הנושאים הפדגוגיים בגן ובבית הספר יתעסקו באבטחה", אמרה יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין.

 

היא הוסיפה, כי "עובד הביטחון עליו מדובר הוא בעצם מורה מן השורה שמקבל גמול של 6% בשכרו כדי להיות סוג של עובד ביטחון ללא הכשרה אמיתית. החלטנו להשבית את מערכת החינוך החל מ-1 בינואר מאחר ואין סעיף תקציבי למאבטחים. אנו החלטנו להשבית מאחר ומשרד האוצר מבזה את החלטת ראש הממשלה ועד לרגע זה למרות הבטחתו של אולמרט לא נמצא סעיף תקציבי לאבטחת מוסדות החינוך. אנו קוראים להורים לסייע לנו ולהשבית את כל מוסדות החינוך במדינת ישראל ללא הגבלת זמן".

 

גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, הדגיש כי ללא אבטחה אין לימודים. "זו בושה שמבזים כך את ראש הממשלה והופכים התחייבות שלו לבדיחה לאחר שאולמרט הודיע לציבור בישיבת ממשלה שנמצא פיתרון למימון האבטחה במוסדות החינוך, אך במקביל ממשיכים משרדי האוצר, החינוך וביטחון הפנים להתקוטט ביניהם".

 

שרת החינוך, יולי תמיר, שמעה מ-ynet לראשונה על ההנחיות החדשות,

אמרה כי "זה נשמע מזעזע. אני מתנגדת לזה בכל תוקף אפשרי", היא אמרה, "מדובר בשטות גמורה שלא תקום ולא תהיה. לא ניתן לזה יד וגם לא ניתן יד לפיטורי מאבטחים. אני חושבת שמשרד האוצר עושה דין לעצמו ולכן לא העביר עדיין את התקציב הנדרש".

 

ממשרד האוצר נמסר, כי "הסיכום בין משרדי האוצר, החינוך והביטחון הוא שנגיש יחד כולנו הצעת החלטת ממשלה, שתבטל את החלטת הממשלה מאוגוסט 2008, לפיה האחריות לאבטחת בתי הספר תעבור לידי המשטרה. משרד האוצר התחייב שלא להתנגד להחלטה חדשה ואף להשתתף במימונה". גורם באוצר אמר כי "חבל שהמשרדים האחרים מבזבזים את הזמן ולא מגישים את ההצעה החדשה".


פורסם לראשונה 18/12/2008 21:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגננת תתייצב במקומו. אילוסטרציה
צילום: צביקה טישלר
לא ידעה על הגזרה. תמיר
צילום: מוקי שוורץ
צילום: ירון ברנר
עדי אלדר
צילום: ירון ברנר
מומלצים