שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוף ימי בוש: חנינה לאדם שסיפק נשק ל'הגנה'
  עשרים שנה לאחר מותו, חנן בוש הערב את צ'רלס וינטרס, שסיפק נשק לארגון ההגנה בשנות הארבעים ומת לפני 24 שנה. בנו ג'ימי פעל בשנים האחרונות להשגת חנינה נשיאותית לאביו

  לפני צאתו לחופשה לרגל חג המולד וראש השנה האזרחית, המתיק היום (ג') נשיא ארצות הברית היוצא, ג'ורג' בוש, עונש אחד והעניק 19 חנינות - בכלל זה חנינה לאדם שסייע לארגון ההגנה במאבקה על הקמת מדינת ישראל.

   

  בכך, מסתכם מספר החנינות שהעניק הנשיא האמריקני היוצא ב-191. סך העונשים שהומתקו - 9. למרות שמדובר במספר בלתי מבוטל, הוא נמוך יותר מחצי ממספרן של החנינות שהעניקו ביל קלינטון ורונלד רייגן במהלך כהונותיהם. במהלך שנות כהונתו, הנשיא בוש כמעט שלא ניצל את כוחו להענקת חנינה.

   

  ברשימה נכלל צ'רלס וינטרס, שמת בפלורידה לפני 24 שנה. וינטרס סייע לארגון ההגנה במאבקו להקמת בית לעם היהודי בארץ ישראל, והעביר לידיו נשק וכלי טיס. הוא הורשע בהפרת "תקנת הנייטרליות" וריצה עונש מאסר של 18 חודשים. שני בני אדם נוספים הורשעו אף הם במעורבות במעשה - הרמן גרינספון ואל שווימר - אך לא נגזרו עליהם עונשי מאסר. הם זכו מאוחר יותר לחנינות נשיאותיות. שווימר עמד מאחורי מבצע בלק, שבו הועברו מאות טונות של נשק, תחמושת וחלקי חילוף מצ'כוסלובקיה לישראל. בכלל זה, הועברו גם 25 מטוסי קרב מדגם אוויה S-199.

   

  ווינטרס הטיס באופן בלתי חוקי מטוסים ישנים לארץ ישראל, בהתנדבות וללא כל תמורה. הוא עשה זאת כטובה לחברים יהודים שנאבקו על הקמת מדינת ישראל. בנו ג'ימי, בן 44 כיום, נאבק בשנים האחרונות להשיג לאביו חנינה נשיאותית לאחר מותו. בין היתר, הפיץ הבן מכתב שעליו חתמו 21 חברי בית הנבחרים, שבו פנה לבוש בבקשה לחון את אביו. גם הפדרציה היהודית באזור פאלם ביץ בדרום פלורידה היתה שותפה לבקשה. "זהו סיפור מוסרי גדול. הוא היה חבר נהדר לידידיו היהודים שהיו זקוקים לו", התייחס הבן לחנינה שקיבל אביו. 

   

  בקשות חנינה רבות בתום תקופה נשיאותית אינן נדירות, אך הן מעוררות דאגה רבה בנוגע להגינותן, בעיקר אם אין שקיפות מלאה מצד הנשיא ויועציו. ביל קלינטון גרם לקונגרס ולבולשת הפדרלית לפתוח בחקירות כאשר העניק 140 חנינות ברגע האחרון. בין היתר הוא חנן את שותפתו של אחיו, סוזן מקדוגל, ואת איש העסקים הנמלט מארק ריץ'. סגן התובע הכללי בבית הלבן דאז, אריק הולדר ג'וניור, שמונה בינתיים לתפקיד התובע הכללי בממשלו העתידי של ברק אובמה, היה אחד מהעדים במהלך שימוע סוער שנערך אז בקונגרס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים