שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למרות כספי הסיוע - קרייזלר עדיין בסכנה

  יצרנית הרכב השלישית בגודלה באמריקה קיבלה אמנם ארבעה מיליארד דולר מכספי הציבור האמריקני, אך ספק אם זה יעזור לה להמנע מקריסה

  בזמן שהמכירות נופלות והייצור הופסק בכל מפעליה למשך חודש, ממשיכה קרייזלר להפסיד כסף. אור בקצה המנהרה? ממש קשה לראות. אפילו כספי סיוע בגובה ארבעה מיליארד דולר באדיבות ממשל בוש, פעם שנייה בה קרייזלר זוכה לחילוץ ב-28 שנים, עשויים לא להספיק לה כדי לשרוד עד העשור הבא. כרגע מעריכים אנליסטים כי הסיוע האמור ישמש כהכנה לסגירה מסודרת של עסקי היצרנית השלישית בגודלה בארה"ב, והחלשה מכולן.

   

   

  קרייזלר, הנמצאת בבעלות חברת ההשקעות הפרטית סרברוס מאז אוגוסט 2007, מתקשה לשמור על נזילות כספית בשנה האחרונה, עם רמת מזומנים שירדה ל-2.5 מיליארד דולר, הגיעה קרייזלר למינימום הדרוש להמשך פעילותה. זאת, למרות שפיטרה יותר מ-8,000 עובדים השנה, קיצצה בהוצאות פיתוח של מכוניות חדשות, ואינה מייצרת מכוניות או מסחריות בצפון אמריקה בימים אלה, כחלק מסגירה מלאה של פסי הייצור שהחלה ב-19 בדצמבר, ותסתיים לכל המוקדם ב-19 בינואר. יש לזכור כי השבתה זו פוגעת בהכנסות, מכיוון שיצרניות רכב גובות תשלום מסוכניהן ברגע שרכב חדש נשלח אליהם.


  האם הסיוע לקרייזלר הוא בגדר "מעט מדי, מאוחר מדי"?

   

  "זה די ברור שהם ימשיכו ויפסידו כסף עד מרץ, אולי הרבה כסף", כך אומר אד אלטמן, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת ניו-יורק. "האפשרות לפשיטת רגל תהיה שוב בחזית ומרכז השיחות", הוא אומר, ומתייחס לתוכנית החילוץ הממשלתית של קרייזלר. לדבריו, ליצרנית יהיה קשה מאוד לשרוד, והסיכויים כי תתקיים במתכונתה הנוכחית גם בעוד חצי שנה, קלושים ביותר.

   

  כספי הסיוע הפדרליים שמוצעים לקרייזלר וליריבתה הגדולה יותר, ג'נרל מוטורס, מגיעים עם תנאי, לפיו על החברות לנקוט בצעדי התייעלות משמעותיים שכוללים בין היתר קיצוץ דרמטי בעלויות העסקת העובדים, ושינויים באחזקות הנמצאת בידי בעלי המניות. אלא שקרייזלר עדיין לא חשפה כיצד בכוונתה לעמוד בדרישות הממשל. הרמז היחיד שניתן בנושא הגיע מסרברוס, שהודיעה כי היא מוכנה לתרום את אחזקותיה בקרייזלר לעובדים ולנותני אשראי כדי לשכנע את הממשל לתרום את חלקו. הודעה שמיד הובילה גל שמועות בנוגע לאי-נכונות סרברוס להמשיך ולהשקיע בקרייזלר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים