שתף קטע נבחר

מפגינים נגד פעולה בעזה: הכוח הוא האסון שלנו

"המצור רק מחזק את חמאס", אמר ח"כ דב חנין לצד 150 איש שהביעו התנגדות לפעולה בעזה. מפגין אחר הדגיש: "אנחנו לא רוצים להגיד שוב 'אמרנו לכם', כמו בלבנון"

בעוד שנדמה כי פעולה בעזה היא כבר קונצנזוס, יש מי שמניפים את דגל הפיוס: כ-150 בני אדם באו בשעות הצהריים (יום ו') לצומת הרחובות שדרות בן ציון וקינג ג'ורג' במרכז תל-אביב והפגינו נגד התקיפה הצפויה בעזה בתגובה לירי על ישראל, בניסיון אחרון לעורר את דעת הקהל. ההפגנה אורגנה על ידי "הקואליציה נגד המצור" ותנועת חד"ש.

 

"אני מציע ללכת בכיוון ההפוך. הכוח הוא האסון שלנו", אמר אחד המשתתפים, ח"כ דב חנין מחד"ש. "מכה מוחצת אחת לא תהיה הסוף. הם ישיבו ברקטות ובסוף נלך למלחמה כוללת. הכיוון ההפוך הוא לבסס את הרגיעה, להגיע להפסקת אש ולהסרת המצור שרק מאחד את האוכלוסייה סביב החמאס.


"לא קורבן של ההיסטוריה". המפגינים בתל אביב (צילום: אדם לבינסון)

 

"חיוני להגיע להסכם החזרת שבויים ואסירים שיכלול את גלעד שליט שישוב לחיק משפחתו", הוסיף חנין.

 "תהליך שלום אמיתי ייעשה עם הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן. הטרגדיה היא שזה אפשרי. צריך רק את הרצון".

 

בתשובה לשאלה מדוע להערכתו פחות ופחות אנשים מתנגדים למלחמה, אמר: "אנשים איבדו את התקווה. הם מבינים שמה שקורה הוא רע אבל הם חושבים שאין אופציה אחרת. אבל אנחנו לא נידונים להיות קורבן של ההיסטוריה".

 

חווה קלר, בת 80, סיפרה שכבר 21 שנים היא מפגינה במקום מידי שבוע מטעם "נשים בשחור". "אני מבינה שההפגנות לא עוזרות אבל זה עדיף מאשר לא להפגין", אמרה.

 

הקול מעזה במגאפון: "אנשים בלי מים ואוכל"

לדברי יובל בן-עמי, סופר ועיתונאי תושב יפו, "לפני שנתיים וחצי עמדתי באותה קרן רחוב, לפני מלחמת לבנון השנייה. היינו המשוקצים וקראו לנו בוגדים. כעבור כמה חודשים כל מי שצחק עלינו לקח שלטים לכיכר רבין והפגין נגד המדיניות של אולמרט. אני מאוד מקווה שלא תהיה לנו סיבה לבוא שוב ולומר 'אמרנו לכם'".

 

הסטודנט מתן קמינר אמר שהוא מפגין נגד "המצור האזרחי שמונע הכנסת אוכל, חומרי בנייה ודלק לרצועה", וקרא למשא ומתן עם חמאס. "ברור לכולם שזה אפשרי אבל המנהיגים שלנו קצרי רואי. זו דמגוגיה פשוטה להגיד 'לא נדבר איתם' אבל זו ממשלה נבחרת, היא מוכנה לקיים משא ומתן. כל פתרון לטווח הארוך צריך לכלול את הממשלה הנבחרת של העם בעזה".

 

בשיא ההפגנה השמיעו המארגנים במגאפון את קולו של ראש הוועדה העממית נגד המצור, ג'מאל חודרי, בשיחת טלפון מעזה. הוא הודה למשתתפים שמשמיעים קול אחר, סיפר על המצב הקשה של האוכלוסייה האזרחית בעזה ואמר: "יש אנשים שחיים ללא מים ברוב ימי השבוע, ללא אוכל. יותר מ-200 בני אדם מתו בגלל שהם לא יכולים לצאת לבתי חולים מחוץ לרצועה. היום נכנסו סחורות, אבל מעט מאוד משאיות ומעט מאוד ציוד".

 

לצד עוברי אורח שהביעו תמיכה, היו גם כאלו שהביעו מרמור, זעם ואף קראו לעבר המפגינים "לכו לעזה - לא רוצים אתכם פה".

 

למקום אחר לגמרי, באו כמה מועמדים ברשימת הליכוד לכנסת. הם סיירו במחסום צה"ל בנעלין, שם קיימו צעירי התנועה הפגנת תמיכה בחיילים, בתגובה להפגנות שמקיימים במקום מדי שבוע פעילי שמאל. שגיב אסולין, אחד המועמדים, אמר: "באנו לחזק את חיילי צה"ל מול מפגיני השמאל הקיצוני, ולאחל להם חג שמח".

 

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא-אופיר ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
חנין. יש כיוון הפוך
צילום: ירון ברנר
מומלצים