שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

טיפול בהלם

חרף האזהרות וההכנות, צה"ל השיג הפתעה טקטית בעיתוי המבצע בשבת בבוקר. עכשיו מנסה ישראל לשנות את כללי המשחק: על כל פגיעה בנגב צפויה תגובה לא פרופורציונלית. חמאס מצידו, עם יכולת שיגור תיאורטית של יותר ממאה רקטות ליום, ינסה להפוך את החיים בעוטף עזה לגיהנום - ולא רק שם

מה שהחל הבוקר בעזה הוא ככל הנראה מהלך מוגבל, שתכליתו להביא להפסקת אש ארוכת טווח בין חמאס לישראל בתנאים שמקובלים על ישראל וכוללים: הפסקת ירי פצצות מרגמה ורקטות קסאם; הפסקת פיגועים חוצי גדר; ניהול משא-ומתן רציני על שחרור גלעד שליט; והפסקת ההתעצמות הצבאית של חמאס.  

 

האמצעי להשגת מטרות אלו: טיפול בהלם - פשוטו כמשמעו. בדרך זו יפסיק חמאס ליזום ולקבוע את מהלך העניינים, ואילו ישראל תיטול את היוזמה לידיה ותבהיר לחמאס שהיא תגיב באופן "לא פרופורציונלי" על כל פגיעה בתושבי הנגב המערבי. לא מדובר כרגע בניסיון למוטט את שלטון חמאס ברצועת עזה, אלא ביצירת כללי משחק חדשים - ונכונות של חמאס להגיע להסדר הפסקת אש חדש. 

 

חרף ההערכות בצד השני, לפיהן הפעולה הישראלית מתקרבת - הרי שבכל זאת הצליח צה"ל להשיג הפתעה טקטית בעיתוי המבצע. כעת ברור למה התכוונו הרמטכ"ל אשכנזי ושר הביטחון ברק, כאשר דיברו על המתנה ל"הזדמנות מבצעית". ראויות לציון גם פעולות של הסחת דעת והונאה, שבוצעו בימים האחרונים - כמו למשל העברת הסחורות במעברים אתמול. 

 

למרות הדיווחים על אפשרות לפגיעה גם בבכירי חמאס במתקפה הראשונית, הרי שישראל לא שמה לה למטרה - בינתיים - למוטט את שלטון חמאס. מהלך שכזה יצריך שהות ארוכה של כוחות גדולים ברצועת עזה, ולא ברור אם אפשר יהיה לקיים מצב זה לאורך זמן. המהלך שהחל היום יהיה מורכב מסדרה של פעולות, עד אשר חמאס יודיע על נכונותו לקבל הפסקת אש ארוכת טווח בתנאים שמקובלים גם על ישראל. 

 

החשש: פיגועי נקם בגדה ובחו"ל

למעשה, החל המהלך כבר בתחילת השבוע שעבר, כאשר ישראל פתחה במערכה מדינית ודיפלומטית שתכליתה ליצור רצף בינלאומי נוח לפעילות צה"ל, ובעיקר כדי שהקהילה הבינלאומית לא תעצור את ישראל לפני שהשיגה את יעדיה. במערכה המדינית הזאת היו מהלכים רבים, כולל ביקור ראש הממשלה אולמרט בטורקיה,מסע שרת החוץ לבני לנשיא מובארק בקהיר והראיונות שהעניק הנשיא פרס בשרשרת לכלי תקשורת מערביים וערביים. עכשיו נותר לקוות שישראל לא תזדקק להשתמש בכל האופציות המבצעיות שהכינה למהלך המוגבל - וכך ייחסך סבל גם לפלסטינים בעזה ולתושבי דרום ישראל. 

 

סביר בהחלט להניח שהחמאס והארגונים הפועלים תחת חסותו ינסו עכשיו להפוך את חיי התושבים בדרום ישראל לגיהינום, גם מתוך יצר הנקמה וגם מתוך ניסיון ליצור משוואה אסטרטגית, כפי שיצר חיזבאללה בסיום מלחמת לבנון השנייה. טכנית, מסוגלים הארגונים הפלסטיניים בעזה לשגר יותר ממאה רקטות ליום, עם מצבור של יותר מאלף רקטות בטווחים שונים. מדובר כמובן בקצב תיאורטי, שתלוי גם בפעולות שינקוט צה"ל. 

 

במעגל הרחב יותר, יש להניח שחמאס ינסה לשלוח פעילים שלו ושל

הג'יהאד האיסלאמי לבצע בכל מחיר פיגועי התאבדות בשטח ישראל, כשהמפגעים יוצאים מהגדה המערבית ומנסים להיכנס לשטח ישראל או לפגוע בהתנחלויות. המעגל היותר רחב הוא ניסיון לפגוע ביעדים ישראלים במדינות איסלאמיות וכן במדינות שבהן השלטון רופף בדרום-אמריקה, באפריקה ובאסיה. את זאת אפשר ללמוד ממקרה קודם שהיה בשנות ה-80, כאשר חיל האוויר הפציץ מחנה אימונים של חיזבאללה בלבנון. התגובה של חיזבאללה הייתה פיגועי נקמה - כולל בחו"ל. צפויות גם הפרות סדר במיגזר הערבי בישראל - והפגנות נגד מצרים בעולם הערבי המוסלמי. 

 

עמידה נחושה של ממשלת ישראל, של הציבור בישראל ושל ידידינו בזירה הבינלאומית אמורה לאפשר לצה"ל להשיג את יעדי המבצע. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטרה: הפסקת אש ארוכה
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים