שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

היום השני למבצע בעזה: תקיפות וסיוע הומניטרי

מטוסי חיל-האוויר תקפו מטרות נקודתיות ברחבי רצועת עזה. מהערכות מצב של צה"ל עולה כי נגרמה פגיעה מסוימת לחמאס, אולם ההערכה היא כי "עדיין נשמרו יכולותיו להגיב באמצעים שונים ובאופן נרחב". שר הביטחון הורה להעביר ציוד רפואי ומזון בסיסי לרצועה, לאחר יממה שבה נהרגו יותר מ-200 פלסטינים

בפתחו של היום השני במבצע "עופרת יצוקה", תקפו הבוקר (יום א') מטוסי חיל-האוויר כמה מטרות בדרום רצועת עזה. מספר פלסטינים נפצעו. לפי סוכנות הידיעות הצרפתית היעד שהותקף היה תחנת משטרה של חמאס. מצבם של חלק מהפצועים מוגדר אנוש והם נלקחו לבית החולים שיפא בעיר.

 

במקביל, הורה שר הביטחון, אהוד ברק, להעביר לרצועה סיוע הומניטרי דרך מעבר כרם שלום. חיל-האוויר המשיך לתקוף מטרות לאורך הלילה, שחלקן מופיעות בבנק המטרות של המבצע. מטרות אחרות שהותקפו נועדו לסכל ירי מרצועת עזה לעבר ישראל.

 

 

יממה לאחר שמאות פלסטינים נהרגו ונפצעו, הוחלט בתום התייעצות בין

מערכת הביטחון, משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה לאפשר הכנסת כמות מצומצמת של סיוע הומניטרי של ארגוני סיוע בינלאומיים לרצועת עזה. במסגרת הסיכום בין המשרדים השונים, המעברים לרצועת עזה יישארו סגורים, אך דרך מעבר כרם שלום יוכנסו לרצועה משאיות הכוללות ציוד רפואי, תרופות ומזון בסיסי.

 

מבצע עופרת יצוקה - עדכונים אחרונים

 

צה"ל תקף בבוקר כ-10 מטרות שונות ברצועת עזה, ובהן מספר חוליות שהתכוונו לשגר רקטות לעבר ישראל. לפי חלק מהדיווחים, ברפיח הופצץ מחסן אמצעי לחימה. לפי דיווחים אחרים, חיל-האוויר הפציץ משאית שנסעה ברחובות העיר. הפלסטינים דיווחו עוד, כי אש שהתפשטה באזור גרמה לנפגעים בבתים הסמוכים. מהערכות מצב של צה"ל הבוקר, עולה כי נגרמה פגיעה מסוימת לחמאס, אולם ההערכה היא "שעדיין נשמרו יכולותיו להגיב באמצעים שונים ובאופן נרחב".


פינוי גופות ברצועת עזה, אתמול (צילום: AP) 

 

בבוקר תדון הממשלה במבצע הצבאי בעזה. שר הביטחון, אהוד ברק, יסקור בפני הממשלה את עיקרי הפעילות הצבאית ברצועת עזה, וכן את ההערכות והמוכנות של הצבא והעורף לתקופה הקרובה. הממשלה תדון גם בהכרזה על מצב מיוחד בעורף ביישובי עוטף עזה. שר הביטחון יבקש מהממשלה לאשר מצב מל"ח - משק לשעת חרום - המאפשר לו שליטה על פעילות משרדי הממשלה והרשויות המקומיות.

 

לילה של תקיפות בעזה

גורמים ברצועת עזה דיווחו כי מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה כ-20 יעדים שונים. מטוסי קרב הפציצו מסגד בעיר עזה וגרמו להריגתם של ארבעה פלסטינים. בנוסף, הותקף מבנה המשמש את תחנת הטלוויזיה של חמאס. מצה"ל נמסר כי "הצבא ימשיך לתקוף כל יעד המשמש בסיס לטרור נגד אזרחי מדינת ישראל, וכי אלה המקיימים פעילות טרור נגד תושבי הדרום לא יזכו לשום מחסה בשום מתקן ותחת שום קורת גג".

 

צה"ל החל אמש להעביר טנקים לאזור רצועת עזה, למקרה שמבצע "עופרת יצוקה" יתפתח גם למהלך קרקעי. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בראיון לרשת "סקיי ניוז" הבריטית כי אם הדבר יידרש, יאשר הכנסת כוחות קרקעיים לעזה. לדבריו, הצבא יתגבר את גזרת עזה בכוחות חיל רגלים, שריון והנדסה.

 

לפחות 230 פלסטינים נהרגו ביומו הראשון של מבצע "עופרת יצוקה", כאשר חיל האוויר תקף יותר מ-100 יעדים שונים, בהם משגרים תת-קרקעיים, שהוסתרו בבורות והיו מיועדים לירות רקטות לטווח בינוני בהפעלה מרחוק. במקביל, נמשך ירי הרקטות אל מערב הנגב. עד השעה 20:50, זוהו 64 שיגורים של רקטות, מתוכן 44 לאזור הנגב (אשכול ושדות נגב) והיתר למרחב לכיש: שדרות ואשקלון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתכוננים לקרב
צילום: דובר צה"ל
אש בעזה, אתמול
צילום: AP
מומלצים