שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

דיווח: מצרים סייעה לישראל והונתה את חמאס

"אל-קודס אל-ערבי" דיווח כי מצרים הודיעה לבירות ערב על כוונת ישראל לתקוף בעזה, אך במקביל העבירה לחמאס מסר מרגיע, לפיו ישראל מוכנה לרגיעה. התוצאה: ממשלת חמאס לא פינתה את המפקדות טרם הפגזתן

האם מצרים שיתפה פעולה עם ישראל? לפי הגרסה המופיעה הבוקר (יום א') בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון, ייתכן שהתשובה חיובית. לפי הדיווח, מצרים הודיעה לחמאס שישראל לא תתקוף בעזה וכי היא מבקשת למצות את הסיכוי להשיג רגיעה.

 

מבצע עופרת יצוקה, עדכונים אחרונים

 

בדיווח, המתבסס על מקורות דיפלומטים ערביים, נטען כי שר המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן, הודיע למספר בירות ערביות כי ישראל מתכוונת לתקוף באופן מוגבל את רצועת עזה. זאת, כדי ללחוץ על תנועת חמאס להסכים לרגיעה ללא תנאים מוקדמים. עם זאת, לאנשי חמאס הועבר מסר אחר.

 

לפי אותם המקורות, סולימאן לחץ על לבני בעת פגישתם ביום חמישי בקהיר כי יש להימנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים במהלך המבצע הצבאי, על-מנת שהתמונות לא יסייעו בליבוי הרוחות ברחוב הערבי.

 

מקורות בחמאס, המקורבים לבכיר התנועה ד"ר מחמוד א-זהאר, מסרו לעיתון כי מצרים הודיעה לחמאס בערב יום שישי כי ישראל מסכימה להתחיל במשא ומתן כדי להגיע לרגיעה חדשה, וכי היא לא תתקוף את רצועת עזה טרם תכלה קהיר את כל מאמציה להגיע לרגיעה.

 

המקורות מסרו לעיתון כי ההודעה המצרית לחמאס הייתה זו שמנעה ממשרד הפנים של ממשלת חמאס לפנות את המפקדות הביטחוניות הפלסטיניות. עוד דווח כי משרד הפנים של ממשלת חמאס נהג לפנות את כל המטות והמפקדות ברצועה בעקבות כל איום ישראלי, אולם הפעם לא עשה זאת, בהסתמך על דברי ההרגעה המצריים, ובהסתמך על ההשערה כי ישראל לא תתקוף בשבת.

 

במישור הרשמי: מחאה והבהרה

הממשל בקהיר הביע אמש מחאה רשמית בפני השגריר הישראלי במצרים בעקבות הפעולה הצבאית ברצועת עזה, אולם בה בעת - הבהיר מי אשם בהידרדרות המצב. שר החוץ, אחמד אבו אל-רייט, אמר במסיבת עיתונאים בקהיר כי "מצרים הזהירה זמן רב, ומי שמתעתע בהבנת האזהרה הזו, עליו לשאת באחריות". 

 

הוא הזכיר כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הזהיר את חמאס. גורם רשמי במשרד החוץ המצרי הבהיר לשגריר כי ישראל צריכה להפסיק את הפעולות הצבאיות ברצועה.  

 

בהודעה רשמית שפרסם הממשל בקהיר נכתב, "מצרים תמשיך לנסות ליצור אווירה שתאפשר את חידוש הרגיעה והשגת פיוס בין הקבוצות הפלסטיניות השונות". שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, אמר מוקדם יותר: "חזינו שזה מה שיקרה, משום שחמאס לא הפסיק לירות טילים על ישראל". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תעתע בחמאס? סולימאן
צילום: AFP
הרס בעזה
צילום: AP
מומלצים