שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לראשונה: רקטות נפלו מזרחית לאשדוד

במקביל לתקיפות חיל-האוויר ברצועת עזה, חידשו פעילי חמאס את הירי לעבר ישראל. שלוש רקטות נפלו מזרחית לאשדוד, אחת מהן בחצר בית. אזעקה נשמעה ביבנה וסביבותיה. רקטות נפלו גם בשטחי המועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפגעים

חמאס מרחיב את הטווח: אחרי יממה של עשרות רקטות קסאם לעבר ישראל, חידשו הבוקר (יום א') אנשי חמאס את הירי לעבר ישראל. שלוש רקטות, ככל הנראה מסוג גראד נורו מרצועת עזה לכיוון צפון. נפילות אותרו מזרחית לאשדוד. אחת הרקטות נחתה בחצר בית במושב ליד אשדוד. פיצוצים נשמעו גם באשקלון. לא דווח על נפגעים, אך נזק נגרם לשמשות הבית. מדובר בפגיעה הצפונית ביותר עד כה, יותר מ-40 קילומטרים מרצועת עזה.

 

מבצע "עופרת יצוקה", עדכונים אחרונים

 

בסביבות 9:30 נשמעה אזעקה עולה ויורדת באזור אשדוד ואשקלון וזמן קצר לאחר מכן נשמעו פיצוצים באזור. לא ידוע על נפגעים או נזק. אזעקה נשמעה גם ביבנה וסביבותיה. שתי רקטות קסאם נפלו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. אתמול נורו 64 רקטות, תושב נתיבות נהרג וכמה בני אדם נפצעו.

 

"לא הופתענו מהירי לעבר אשדוד", אמר גורם צבאי, "הערכנו כי הדבר צפוי ולכן הכנו בתקופה האחרונה את האזרחים באזור לתרחיש מעין זה". לדבריו, החמאס נמצא בשוק ובלחץ וינסה להפעיל סוגים שונים של פיגועים, מירי רקטות ועד פיגועים דרך גדר המערכת. 

 

מבדיקה שנערכה על ידי צוותי החבלה ומעבדות החבלה של המשטרה באשר לשתי הרקטות שנורו לאזור אשדוד, עולה כי הרקטות שנפלה במושב היא רקטת 122 מילימטר משופרת שיכולה להגיע לטווח של 40 ק"מ. הרקטה השנייה היא רקטה שיכולה להגיע ל-35 ק"מ. החבלנים אומרים כי מדובר בטיל גראד משופר שטרם נראה באזור.

 

אחת מתושבות המושב שנפגע סיפרה: "שמענו את האזעקה ואחרי כמה שניות שמענו פיצוץ חזק מאוד. תיארתי לעצמי שהייתה נפילה של קסאם אצלנו במושב. כל הבית רעד. אין לנו לאן לברוח כי אין לנו ממ"דים. יש מקלט שנמצא במרחק של כמה בתים מפה ולא יכולנו להגיע לשם. רק אחרי שיצאנו התברר לנו שהנפילה הייתה ממש ליד הבית שלי. ממש בנס לא קרה כלום, יש רק נזק לכמה בתים ואנשים פה מאוד מבוהלים. לא תארנו לעצמנו שזה יגיע כל כך קרוב אלינו".

 

ארז הררי, תושב אזור אשדוד, סיפר ל-ynet: "שמענו בום חזק. הילדים שלי בצהרון אז התקשרתי לגננת ואחרי חמש דקות שמענו עוד בום חזק. הגננת אמרה שכל הממ"ד בצהרון רעד. לא היתה שום אזעקה., בגלל זה אנחנו לא בממ"ד. אין פה פאניקה. המכוניות נוסעות, אנשים ברחוב, יש פה פועלים עובדים, אנשים עם דלתות פתוחות, לא ינצחו אותנו כל כך מהר.  

כל הזמן אמרתי שלכאן זה יגיע רק אם חמאס יכוונו לאשדוד והרוח תישא אותם לפה בטעות. אבל כנראה שטעיתי". 

 

שימי גולן, אף הוא תושב האזור, הוסיף כי האזור לא מחובר למערכת "צבע אדום", אך אזעקה עולה ויורדת הופעלה. "נכנסנו לממ"ד ואחרי משהו כמו 45 שניות בערך נשמע פיצוץ עז", סיפר. "אני שומע את תנועה של מטוסים באוויר. לא היה דבר כזה עד עכשיו". 

 

תחת אש

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, אהוד ברק, ושרת החוץ, ציפי לבני, קיימו אמש הערכת מצב עם בכירים במערכת הביטחון. המטבחון הנחה את צה"ל להיערך להסלמה ברצועת עזה - חמאס וארגוני הטרור צפויים להגביר את ניסיונם לשגר רקטות ופצצות לעבר ישראל, וכן לנסות לבצע פיגועים, בהם מחבלים שייצאו מיהודה ושומרון.

 

במסגרת המבצע, פועל חדר פיקוד משותף לצה"ל ולשב"כ, שבו גם מנותחים יעדי התקיפה ונלמדים הלקחים להמשך. אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, מנהל את המערכה בשיתוף מלא של חיל האוויר ויתר גורמי הצבא. פיקוד העורף פרסם הנחיות לקראת תחילת השבוע ובהן נקבע כי גם ביישובים הרחוקים יחסית מרצועת עזה יבוטלו האירועים ההמוניים, מרכזי הקניות ייפתחו רק במבנים קשיחים והתחבורה הציבורית תפעל במתכונת מצומצמת.

 

לפחות 230 פלסטינים נהרגו ביומו הראשון של מבצע "עופרת יצוקה", כאשר חיל האוויר תקף יותר מ-100 יעדים שונים, בהם משגרים תת-קרקעיים, שהוסתרו בבורות והיו מיועדים לירות רקטות לטווח בינוני בהפעלה מרחוק. במקביל, נמשך ירי הרקטות אל מערב הנגב. עד השעה 20:50, זוהו 64 שיגורים של רקטות, מתוכן 44 לאזור הנגב (אשכול ושדות נגב) והיתר למרחב לכיש: שדרות ואשקלון.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, דניאל אדלסון, לירון סיני וענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה (ארכיון)
צילום: רועי עידן
מומלצים