שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  החיסון לסרטן צוואר הרחם - עובד גם אצל גברים

  גברים, תכינו את הכתף השמאלית. מחקרים חדשים מראים כי החיסונים גרדסיל וסרווריקס כנגד נגיף הפפילומה הגורם לסרטן צוואר הרחם, מצליחים למנוע הדבקה גם בקרב גברים, שאחראים להדבקת הנשים בנגיף. מספר מדינות כבר המליצו על מתן החיסון גם לגברים. בישראל לא ממהרים

  נגיף הפפילומה האנושי HPV גורם לסרטן צוואר הרחם בקרב נשים, לרוב לאחר שנדבקו מבני זוגן שנושאים את הנגיף באיבר המין. אולם הנגיף הזה גורם גם להיווצרות גידולים באיברי המין ובאיזור פי הטבעת. עתה מראים שני מחקרים גדולים כי החיסונים גרדסיל וסרווריקס יעילים גם אצל גברים.

   

  בחודש שעבר הודיעה חברת מרק כי בשלב שלישי של המחקר (הוא השלב הסופי), הצליח החיסון גרדסיל מתוצרתה למנוע את הנגעים להם גורמים ארבעה זני נגיף הפפילומה מסוג 6, 11, 16 ו-18 בגברים בגילאי 16 עד 26. ממצאי המחקר הוצגו בכנס האיגוד האירופאי לזיהומים גניטליים.

   

   

  המחקר כלל 3,400 גברים הטרוסקסואליים בגילאי 16 עד 23, ובנוסף 600 גברים הומוסקסואליים בגילאי 16 עד 26. מהמחקר עלה כי החיסון הצליח

  למנוע עד 90% מהנגעים להם גורם הנגיף אצל הגברים.

   

  לתוצאות הללו משמעויות גדולות הרבה יותר: הנגיף הזה עובר אל בנות הזוג בעת קיום יחסי מין, שם הוא עלול לגרום לנגעים עקשניים או לסרטן צוואר הרחם. כך שמניעת ההדבקה בגברים עשויה לעצור את מעגל ההדבקה בנשים.

   

  יעילות החיסון גרדסיל בקרב גברים נודעה לראשונה כבר לפני כשנתיים, אז אושר החיסון באוסטרליה, קנדה ובמדינות אירופה לשימוש גם בקרב נערים בני 9 עד 15 שנים, בהתבסס על מחקרים שבדקו את יצירת הנוגדנים לאחר מתן החיסון והדגימו תגובה משמעותית הגבוהה בהרבה מיצירת נוגדנים באופן טבעי לאחר חשיפה לנגיף.

   

  במחקר נוסף המפורסם בגליון החדש של כתב העת Journal of Adolescent Health, נבדקה הבטיחות והיכולת החיסונית של חיסון הסרווריקס בקרב נערים. במחקר שנערך בפינלנד ונמשך כשבעה חודשים השתתפו 270 נערים בגילאי 10 עד 18 שנים. חלקם קיבלו את החיסון בשלוש מנות, והשאר שימשו כקבוצת ביקורת.

   

  בבדיקה שנערכה כעבור שבעה חודשים ממועד ההתחסנות של הזריקה הראשונה, נמצא כי 100% מהנערים פיתחו נוגדנים כנגד נגיף הפפילומה. כאשר נבדקה רמת הנוגדנים נמצא כי תגובת הנערים בגילאים 10 עד 18
  הייתה טובה באותה מידה כמו תגובת הנערות בנות 15-25 אשר הוצגו במחקרים רבים אחרים שנערכו עוד קודם בשלבי פיתוח החיסון לנשים.

    

  ומתי אצלנו יומלצו החיסונים גם לבנים? לא בקרוב. לבקשת ynet, מסר משרד הבריאות בתגובה: "רוב מדינות העולם יחליטו אם להכליל את החיסון נגד נגיף הפפילומה בקרב גברים ובנים רק לאחר שהיצרן ירשום אותו עבור בנים וגברים כי רק אז ניתן להיות בטוחים ביעילות ובבטיחות של החיסון.

   

  "החשיבות של חיסון בנים תיוודע רק לאחר שיסתיימו ניסויים קליניים נוספים בקרב בנים וזה צפוי בשנתיים הקרובות. עד אז משרד הבריאות יפעל כפי שפועלים ברוב מדינות העולם וימליץ על חיסון בהתאם לתנאי הרישום שלו, כלומר בנות ונשים בלבד. רופא אשר החליט שהוא מעוניין לחסן בנים/גברים רשאי לעשות זאת על ידי מתן מרשם מיוחד לתכשירים רפואיים לא רשומים לפי תקנה 29 לתקנות הרוקחים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גם גברים יקבלו את החיסון לסרטן צוואר הרחם?
  צילום: liquidlibrary
  וירוס הפפילומה, הגורם לסרטן צוואר הרחם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים