שתף קטע נבחר

ממחרתיים: אין שירותי עזרה ראשונה בבתי הספר

משרד החינוך לא חידש את ההסכם מול מד"א למתן שירותים אלו בבתי ספר, במקום האחיות הבית-ספריות שבוטלו לפני שנתיים. חבר ועד ההורים הארצי: "תלמידי ישראל בסכנת חיים"

שירותי עזרה ראשונה של מגן דוד אדום בבתי ספר ייפסקו ב-1 בינואר 2009. ל-ynet נודע כי משרד החינוך לא חידש את ההסכם מול מד"א למתן שירותי עזרה ראשונה בבתי הספר, במקום האחיות הבית ספריות שקוצצו. ללא השירות האמור, יהיו תלמידי ישראל חשופים לסיכונים וסיבוכים עקב פציעות בבית הספר, בשל אי מתן עזרה במהירות הנדרשת.

 

על פי חוק חינוך חובה התש''ט 1949 סעיף 6 (ד), על המדינה לתת שירותי עזרה ראשונה לתלמידים. אי חידוש ההסכם עם מד"א יוביל לאי קיום השירות כאמור בחוק. לאחר שבוטלו האחיות בבתי הספר לפני כשנתיים, דן בג''ץ 10794/05 בביצוע החוק. בעקבות הבג''ץ הוחל במתן שירותי עזרה ראשונה על ידי מד"א, שכולל ייעוץ טלפוני במקרה חירום ושליחת ניידת עזרה ראשונה תוך 15 דקות מרגע הקריאה במידת הצורך.

 

"תלמידי ישראל בסכנת חיים", אמר חבר ועד ההורים הארצי, אבי גור. "יש חשש חמור להפסקת שירותי עזרה ראשונה לתלמידי ישראל. המדינה מחויבת על פי חוק לדאוג לילדינו והחל מעוד יומיים בלבד - היא לא תעשה זאת. מי ששולח את ילדיו לבית הספר ללא עזרה ראשונה, מסכן את חייהם".

 

" דווקא בימים טרופים אלו,כאשר המצב הביטחוני קשה, זהו הזמן המתאים ביותר להגביר את השמירה על תלמידי ישראל ולחסוך אותם מאסונות מיותרים", הוסיפה דפנה אזרזר, אם לילד בן 5 הנזקק תדיר לשירותי מד"א בבית הספר בשל מגבלה פיזית קשה. "אני לא מצליחה אף פעם להבין את השטיקים שמשרד החינוך מצטיין בהם. האם זהו נושא שיש לדון בו? עד מתי תקציבים יקבלו עדיפות על פני חיים של ילדים? בתור אמא לילד מיוחד אני קוראת לשרה לבטל את ההחלטה".

 

משרד החינוך ומד"א מחליפים האשמות

משרד החינוך הטיל את האשמה על מד"א, ומסר בתגובה: "על פי הסכם ההתקשרות של המשרד עם מד"א, משרד החינוך פנה למד"א להארכת ההתקשרות לחודשיים וטרם נענה".

 

עוד נמסר מהמשרד כי "שירותי עזרה ראשונה לתלמידים ניתנים כשירות על ידי משרד החינוך ולא על פי חוק. החשב הכללי באוצר התיר את התקשרות משרד החינוך עם מד"א ללא מכרז לשנה אחת בלבד, וחייב את המשרד על פי חוק המכרזים לפרסם מכרז ולקנות את השירות מזכיין, שייבחר במהלך מסודר על פי חוק המכרזים".

 

"יוודגש כי תקציב המדינה לשנת 2009 טרם אושר. למרות זאת,

המשרד נערך להמשך הפעלת השירותים עד לאישור התקציב כאמור, ואכן כך פעל, ונבחר זכיין שהחל בהתארגנות למתן השירות. המשרד יעשה הכל על מנת ששירות זה ימשיך לפעול כרגיל", מסר המשרד. 

 

ממד"א נמסר בתגובה כי הארגון תמה על התנהלות משרד החינוך ועל אופן הצגת הדברים. "מד"א פנה למשרד החינוך מיוזמתו כבר לפני מספר שבועות בנושא, ולא זכה מהם לכל מענה עד היום, יומיים בלבד לפני סיום ההתקשרות".

 

"יודגש כי מד"א הוא זה שהקים מוקד מיוחד עבור בתי ספר, עם הוצאתן של האחיות מתפקידן לפני כשנתיים, והוא זה שמעוניין בהמשך ההתקשרות מול משרד החינוך". מנכ"ל מד"א, אלי בין, הדגיש כי בכל מקרה הארגון מחויב לשלומם של תלמידי וילדי ישראל ויגיש סיוע כל אימת שיידרש לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
חשש להפסקת שירותי עזרה ראשונה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים