שתף קטע נבחר

ספינת סיוע התנגשה בספינת חיל הים בדרך לעזה

קברניט ספינת הסיוע, שנשאה על סיפונה ציוד הומניטרי, רופאים ועיתונאים זרים, צווה לשוב על עקבותיו כיוון שעזה מוכרזת שטח צבאי. אולם הוא המשיך בדרכו ופגע בסטי"ל. לטענת פעילי השמאל, שהובילו את הספינה, נורתה לעברם אש

תקרית אירעה לפנות בוקר (יום ג') בין ספינות חיל הים לאוניה שיצאה מקפריסין, ועליה סיוע לרצועת עזה. לספינה הזרה הובהר כי מדובר בשטח צבאי סגור ולכן עליהם לחזור לאחור - אך הקברניט המשיך בדרכו והתנגש בסטי"ל. איש לא נפגע בתקרית, שהובלטה במיוחד בתקשורת הזרה.

 

לפנות בוקר הוזנקו ספינות חיל הים כדי לעצור ספינה של ארגון ISM, המוכר בישראל כארגון פרו-פלסטיני. באמצעות הקשר ביקשו ספינות חיל הים מקברניט הספינה שעשתה את דרכה לעזה לעצור ולפנות לאחור. לטענת משרד החוץ הישראלי, קברניט ספינת הסיוע שעל סיפונה ציוד הומניטרי ועיתונאים רבים, ניסה לחמוק מאחד הסטי"לים. הסטי"ל, כך טוענים בישראל, בלם - אך למרות זאת התנגשו שני כלי השיט.


הספינה שלא הורשתה להגיע לעזה (צילום: AFP)

 

מיד לאחר מכן החליט קברניט ספינת הסיוע לפנות לאחור. אנשי חיל הים הציעו את עזרתם לאנשים בספינת הסיוע, אך נענו בשלילה. ספינות חיל הים ליוו את הספינה שנפגעה עד שיצאה מהמים הטריטוריאליים של ישראל.

 

דובר משרד החוץ, יגאל פלמור: "אמנם מדובר בעוד אחת מאותן ספינות שכבר ראינו, אלא שהפעם יש מצב אחר בעזה. האזור מוכרז שטח צבאי סגור. העובדה שעל סיפון האוניה נמצאים עיתונאים, ובהם גם צוות של ה CNN אשר שידר כבר שלוש פעמים בחי, מעידה על כך שמדובר בפרובוקציה לשמה לטובת התקשורת".

 

מנגד, לאנשי הספינה גירסה אחרת. אנג'לה גולדפריד, מ"התנועה

 לשחרור עזה" העומדת בקשר עם האנשים על הסיפון, אמרה ל-ynet: "הספינה שלנו היתה בתוך מעגל של 11 ספינות של חיל הים שירו עליה והתנגשו בה במים בינלאומיים. יצרנו קשר עם חיל הים. הם אמרו שהספינה חדרה לגבול הישראלי, אך הם לא יכולים לטעון שזה גבול ישראלי - כשזה לא".

 

לדבריה, על הספינה היו עיתונאים מאל ג'זירה ו-CNN, חברת קונגרס אמריקנית לשעבר, שני רופאים וחברת פרלמנט קפריסאית - גם היא רופאה. "הבעיה היא שחיל הים הורה להם לשוב על עקבותיהם, אבל אין להם די דלק לחזור לקפריסין והם מסרבים לליווי של חיל הים. אחת הבעיות הגדולות בעזה היא כי הרופאים עובדים 24 שעות ביממה. לכן ניסינו לשלוח כמה שיותר רופאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה בנמל בקפריסין
צילום: AFP
מומלצים