שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ברמת חובב נערכים לאפשרות נפילת רקטות

20 המפעלים הכימיים ואתר הפסולת המסוכנת שבמועצה, הנמצאת כ-12 ק"מ מבאר שבע, עלולים להפוך מסוגיה סביבתית לבעיה ביטחונית עם הגדלת טווח הרקטות. במועצה קיימו תידרוך אך בפיקוד העורף מרגיעים: האזור עדיין לא בטווח הרקטות

כניסת באר שבע לטווח הטילים עלולה להפוך סוגיה סביבתית לביטחונית. אמנם רמת חובב נמצאת במרחק גדול מ-40 הקילומטרים של עוטף עזה, אולם במשטר רוחות ובתנאים מטאורולוגיים מסויימים רקטות עלולות ליפול בשטחה.

 

אזור התעשייה רמת חובב נמצא במרחק 12 קילומטרים מבאר שבע ומהווה מרכז של כ-20 מפעלים העוסקים בחומרים כימיים - חלקם מסוכנים ורעילים מאוד. כמו כן נמצא בשטח המועצה אתר פסולת רעילה שעל פי נתוני עמותת "אדם טבע ודין" מגיעים אליו כ-70 אלף טון חומרים מסוכנים בשנה.

 

ל-ynet נודע כי הבוקר (ג') ערכו פיקוד העורף ועיריית באר שבע דיון בנושא, וכעת נבדקות חלופות להתמודדות עם האיום החדש-ישן הזה. במקביל כינס אתמול מנכ"ל המועצה התעשייתית רמת חובב, יוסי זיו, את מנהלי המפעלים והיחידות במועצה, לדיון ותדרוך בהיערכות הגורמים השונים לתרחישי נפילת טילים ואירועי חומרים מסוכנים במועצה.

 

א', עובד לשעבר במפעל ברמת חובב, אמר ל-ynet כי תרחיש שכזה עלול לגרום לאסון המוני. "מועצת רמת חובב לא יודעת מה קורה בתוך המפעלים. אין לה דיווח אמת בטענה של סודות מסחריים. אם חס ושלום תהיה שם נפילה - בתוך מפעל או באתר - יש שם מצבורי חומרים, חלקם ב-1,800 מעלות. אם רקטה תיפול שם אין לאף אחד מענה.

 

"אף אחד לא יכול לבוא ולטעון מה הסיכון של X ומה הסיכון של Y", הוסיף א'. לדבריו, בתרכובת של כספית פלוס זרחן פלוס מטיל ברומיד מספיק 1 חלקי מיליון כדי לקטול בן אדם. "אף אחד – גם לא פיקוד העורף - מודעים לדברים הללו".

 

דובר מועצת רמת חובב, משה דיין, שולל את הדברים: "זו הטעייה ברורה של הציבור וניסיון לזריעת חרדות שווא", אמר. לעניין אי הידיעה של המועצה על הנעשה במפעלים אמר דיין כי היתר הרעלים ורישיון העסק מחייבים את המפעלים לדווח על כל חומר המצוי ברשותם, סוג וכמות, והמועצה והמשרד להגנת הסביבה מבצעים בנושא ביקורות. עוד אמר דיין כי השפעות החומרים השונים שבמפעלים על הסביבה ידועות ומבוקרות כל העת.

 

דיין ביקש להבהיר כי במהלך השנה נעשים תרגולים שגרתיים להתמודדות עם תרחישים שונים, אך עם זאת נבחנו התפתחויות שונות נוכח המצב המיוחד הנלווה למבצע "עופרת יצוקה".

 

לשאלת ynet על פינוי המתחם מחומרים כימיים ענה דיין, כי טרם התקבלו הנחיות מיוחדות מפיקוד העורף בנושא. "לא נעשה פינוי של חומרים. ברגע שמוכרז מצב חירום מיוחד, ישנם נהלים. אנחנו עוד לא הגענו למצב הזה", אמר דיין והוסיף כי מתקיימת היערכות לאירועי חומרי מסוכנים, בהתחשב בעובדה שמדובר בתעשייה כימית.

 

מדובר צה"ל נמסר: "פיקוד העורף פועל באופן רציף ושוטף בשיגרה ובחירום, לפיקוח שמטרתו להבטיח מיגון הולם למפעלי חומרים מסוכנים בכל אתר. חשוב לציין כי המפעלים המצויים בקבוצת הסיכון ממוגנים בפני איומים בהתאם לתרחישי הייחוס. בשלב זה, מפעל החומרים המסוכנים ברמת חובב אינו נמצא בטווח בו מועברות הנחיות פיקוד העורף להתגוננות מפני ירי רקטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן במועצה ברמת חובב. ארכיון
מומלצים