שתף קטע נבחר

הרב אלישיב: להעביר ישיבה מאשדוד לבני ברק

המצב הביטחוני מפריע ללמוד תורה ביישוב הדעת והפוסק הליטאי הבכיר, הרב אלישיב, הורה לפנות את ישיבת גרודנא מאשדוד לאולם חתונת בבני-ברק. גם האדמו"ר מגור העביר את תלמידיו הרבים מאשדוד לבית שמש וערד

בשביל לימוד תורה צריך 'ישוב הדעת' וכשיש ספק סכנה זה בלתי אפשרי – כך קובע מנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב יוסף שלום אלישיב ביחס למצב הביטחוני בדרום. הרב אלישיב, הנחשב ל"פוסק הדור", נשאל על ידי ראש ישיבה ידועה באשדוד כיצד לנהוג נוכח ההתקפות האחרונות על העיר, והורה: חפשו מקום לימוד חלופי שאינו בטווח הטילים.

  

ראש ישיבת גרודנא - מוסד התורה הליטאי הגדול בדרום, הרב דב צבי קרלנשטיין, הגיע לביתו של הפוסק הליטאי בירושלים לאחר שאחד הטילים שנורו לעבר אשדוד נפל בסמוך לישיבה וגרם לבהלה בקרב התלמידים. בזמן שהותו של ראש הישיבה אצל הרב אלישיב דווח על מטח נוסף על העיר, והרב הכריע מייד כי עליו לחפש מיד מקום לימוד חלופי בבני ברק או ירושלים. הבוקר (יום ד') כבר החלו התלמידים ללמוד באולם החתונות "היכלי מלכות" בבני-ברק.

  

הוא הסביר כי אינו יכול לדעת האם מדובר במקום סכנה ודאית אך "ספק סכנה" ודאי יש, ו כיוון שלשם לימוד תורה יש צורך ביישוב דעת על תלמידי הישיבה להעתיק את בית המדרש לאזור רגוע יותר. הוא הוסיף כי גם הלימוד יהיה פורה יותר וגם המצב הביטחוני טוב יותר אם הרבנים והתלמידים יעזבו את המקום.

  

בסביבתו של הרב אלישיב הדגישו בשיחה עם ynet כי התשובה ניתנה בעקבות שאלה נקודתית וכי לא יצאה הוראה גורפת בעניין לכל מוסדות התורה באזור הדרום. עם זאת ההערכה היא כי הרב ישיב באופן זהה גם למוסדות אחרים שיפנו אליו בעניין, ואם המצב הביטחוני יחמיר ייתכן שהרבנים יקראו לכלל הישיבות שבטווח הטילים לנהוג כך.

  

בימים האחרונים נדרש לסוגיה גם האדמו"ר מגור, שרבים מחסידיו גרים באשדוד, והורה לישיבת גור בעיר להתפנות ממנה. הרבנים והתלמידים התפצלו ועברו ללמוד בערד ובבית שמש. גם ישיבות חסידויות בעלז ופיטסבורג הועתקו מאשדוד בהוראת האדמו"רים, וכך צפויה לעשות גם ישיבת הנגב. בישיבה הליטאית במושב תפרח הורה ראש הישיבה לתלמידים לקרוא פרקי תהילים בעקבות המצב, והבטיח כי בזכות תפילותיהם לא יפגעו הטילים במקום. בשלב זה אין בכוונת הישיבה להתפנות מהמושב. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלישיב
צילום: אביעד בטר
רקטה באשדוד
צילום: אבי מועלם
מומלצים