שתף קטע נבחר

מפחד, אבל לא מהטיל שנחת כאן

שמעתי את הפיצוץ אבל התגברתי וחזרתי להכין סלט. ההנהגה, להבדיל, נבהלה והחליטה לדחות את הפסקת האש

אני יושב בביתי בבאר שבע ומפחד. לא מהטילים שהחמאס שולח לפה, אלא מטירוף המערכות אליו נכנסה ה"הנהגה" שלנו, ומכך שממלחמת לבנון השנייה הסיקו ראשיה את המסקנות ההפוכות ממה שצריך.

 

גם אז השגנו כל מה שהיה אפשר להשיג אחרי זמן קצר – אחרי ארבעה ימים. אבל לפוליטיקאים שלנו, שכנראה לא קראו בילדותם את "הדייג ודג הזהב", זה לא הספיק. אז הם התלהמו והציבו מטרות פנטסטיות, ושיקרו במצח נחושה לציבור שאפשר להשיג אותן.

 

בסופו של דבר, את כל מה שהשגנו בהפסקת האש אחרי חודש היה אפשר להשיג גם אחרי ארבעה ימים. אבל הגענו אליה אחרי שבועות שבהם התבזנו ברדיפה אחרי המטרות השקריות שה"מנהיגים" שלנו הציבו, ושבו נשחקו גם ההישג הצבאי של ארבעת הימים הראשונים, וגם כוח ההרתעה שלנו. התוצאה הייתה שנאלצנו לרדת מעץ מאוד גבוה תוך השפלה גדולה.

 

למה זה קרה? כי אחרי ארבעת הימים הראשונים נכנסנו לאופוריה. חשבנו שנחסל את החיזבאללה, שנגרום לו להרים דגל לבן, להפסיק חד צדדית לירות קטיושות ולשחרר את החטופים ללא תנאי. זה כמובן אל קרה ולא היה יכול לקרות. מה שכן קרה זה שהיו לנו יותר ויותר אבדות, וכל אבדה כזו גרמה לכך שאי אפשר היה לרדת מהעץ - כי בשביל מה נלחמנו, ובשביל מה היו האבדות אם אנחנו עכשיו מפסיקים?

 

כך מדינת ישראל הגדולה והחזקה התנהלה כמו אחרון המהמרים שהפסיד סכום קטן, ואז התחיל להפסיד סכומים גדולים והולכים בניסיון נואש להחזיר את ההשקעה האבודה. ומה המסקנות שהמהמר שלנו מסיק מכך אחרי שנתיים? שחבל שאז הוא עצר כשהפסיד את הבגדים שעל עורו, ולא הימר גם על הבית שלו! כי רק עוד הימור אחד גדול, והוא היה מכסה את כל ההפסדים ויוצא ברווח גדול.

 

צריך לעצור את הטירוף הזה עכשיו. כבר כמעט הסכימו להפסקת אש, אבל אז התחילו ליפול טילים מסביב לבית שלי,בבאר שבע. שמעתי את הפיצוצים מהחדר המוגן וראיתי את העשן מהחלון. אני התגברתי וחזרתי להכין סלט אבוקדו. אבל את ה"מנהיגות" שלנו זה הבהיל מספיק בשביל לגרום להם לדחות את הפסקת האש ולהיכנס שוב לסחרור של המהמר הכרוני.

 

מה הם חושבים להשיג?! את ההרתעה מול החמאס הם השיגו. החמאס עכשיו יודע שהוא מתח את החבל יותר מדי, ואחרי שהמבצע יסתיים הוא יחשוב טוב טוב לפני שיירה שוב קסאמים אפילו לשטח פתוח. בגלל זה המכה הראשונה הייתה מוצדקת. עכשיו אפשר לעצור וצריך לעצור. אסור להתמכר לאשליה כאילו נוכל בפעולה צבאית לגרום להפסקת הירי באופן חד צדדי לאלתר, או להביא לשחרור גלעד שליט ללא תנאי, או להפיל את שלטון החמאס. מי שמבטיח את זה משקר, והשקר הזה יעלה בחיי אדם.

 

זה נורא לחשוב שרק בגלל הבום המפחיד אבל נטול הנפגעים שהיה ליד הבית שלי נאבד את ההזדמנות לגמור את המבצע בזמן, ונשלם בעוד פיצוצים, שהפעם יהיו קטלניים, ובחיילים שייהרגו לשווא על אדמת הבוץ העזתית. זה מרתיח את הדם. אסור לתת לזה לקרות.

 

עמנואל ילין, תושב באר שבע, עובד במכללת ספיר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים