שתף קטע נבחר

לחסל את החמאס לטובתנו, הערבים

אנו הערבים צריכים להיות אלה שיעצרו את חמאס וחיזבאללה, במקום לתמוך בלוגיקה הדמונית והמעוותת שלהם, המתנגדת להתפתחות, להארה ולקידומו של האזור כולו

במהלך הלחימה הישראלית להשתקת טרור החמאס, ניתן להבחין בשני קולות שנשמעים במזרח התיכון: בעד ונגד הפעולות עזה.

 

בין הקולות המתנגדים לפעולה, נמצא חסן נסראללה, מנהיג חיזבאללה. לפני כמה ימים הוא תקף את המנהיגות המצרית על שאינה תומכת בעזתים באמצעות פתיחת מעבר הגבול ברפיח. מדובר בתקיפה חסרת תקדים של נסראללה, מבחינת היקפה ועוצמתה. היא לא היתה רחוקה מקריאה לעם המצרי להפיל את שלטונו של חוסני מובארק, והיא אכן הגבירה את הכעס בקרב האחים המוסלמים במצרים באופן שעורר אותם לצאת נגד ממשלתם.

 

קולות אחרים נשמעו בדמשק ואיראן, בהן ההתנגדות תופסת את מרכז הכובד. גם אסד וגם אחמדי-נג'אד יודעים שתבוסה של החמאס היא התבוסה שלהם. שניהם הסיתו את הרחוב הערבי לתצוגת כוח ושותפות לפשע עם הקיצונים. ובעוד שרבים מאמינים שגורל החמאס וגורל חיזבאללה מקבילים, במציאות יש מרחק רב מתבוסה מוחצת של החמאס, כמו גם משינוי שלטוני בעתיד. ישראלים ופלסטינים ימשיכו לסבול מתוצאות הבחירות שגרמו להם ליותר סבל ממה שדמיינו ביום הגורלי ההוא, 23 בינואר 2006.

  

מהצד השני, רוב הקולות התומכים בלחימה הישראלית הם אלה שנותרו דוממים או מסובכים בהתנגדותם. מנהיגים ערבים רבים, אינטלקטואלים, אנשי עסקים ואפילו אזרחים מהשורה מעיראק ועד לבנון, ממצרים עד מרוקו, מבחריין ועד תימן, מאמינים שחמאס מייצג עיוות של ציוויליזציה ערבית, כזו שזקוקה בדחיפות לבדק בית כולל על ידי מנהיגות מקומית בפלסטין, סוריה ואיראן, כזו שמסוגלת לקבל אחריות כבדת משקל זו.

 

רבים שואלים מדוע שערבים יתמכו בחורבן חמאס וחיזבאללה. התשובה לכך פשוטה. שני הארגונים, יחד עם השלטון בדמשק ואיראן, מייצגים את כל מה שלא נכון במזרח התיכון כיום: ארגונים חלשים מוראלית או מדינות שמחפשות נקמה, שמשבחים התנגדות ומעודדים אלימות כלפי מי שהתעלה עלינו בידע וטכנולוגיה.

 

הסיכוי היחידי שלנו, כציוויליזציה שהמציאה את האלגברה והובילה להתקדמות משמעותית ברפואה, אסטרונומיה וספרות בתקופה של דו קיום עם המערב, הוא ליצור מחדש את הדו קיום. איך נוכל לעשות זאת אם הבערות מובילה אותנו ואם גברים אלימים הם מנהיגינו? עדות לדו קיום היא העובדה שהאלגברה הומצאה על ידי אל ג'אבר בדיוק באותה התקופה שבה המלך היהודי עומרי ייסד את ממלכת השומרון.

 

כיצד יכולים ערבים ומוסלמים לסייע לחברה שלהם אם התוכנית להתקדמות מבוססת על אלימות? מתי לאחרונה חמאס או חיזבאללה יזמו את תוכנית חמש השנים שלהן לשיפור חייהם של חסידיהם? זה לעולם לא יקרה בגלל שהמנהיגות הכושלת של שני הארגונים רודפים אחר כוח במקום למלא את חובתם. רודפים אחר כסף במקום נדיבות, במקום לקדם את טובתם של בני עמם.

 

יש לחסל את ארגוני חמאס וחיזבאללה ולשנות את המשטרים בדמשק וטהרן, כדי שכל הערבים והפרסים ישרדו וישגשגו בעולם המתפתח עם הזמן. עולם שמתוזמן בננו-שניות ומתפתח בקפיצות קוואנטיות. הרטוריקה הרעילה של אלימות, המזינה מאסות של ערבים בורים ואחוזי טירוף, והנשענת על דת קיצונית כדי להלל את אי יכולתם להתחרות במערב, הורסת את עתידם של הדורות המושיעים והמבטיחים של התרבות והמסורות שלנו.

 

אנו הערבים צריכים להיות אלה שיעצרו את חמאס וחיזבאללה, במקום לתמוך בלוגיקה הדמונית והמעוותת שלהם, המתנגדת להתפתחות, להארה ולקידומו של האזור כולו. אפילו כאשר התפתחות והארה עומדים מולם פנים אל פנים, האינסטינקט שלהם הוא להרוס, בהעמידם פנים שהם מגנים על כבודם.

  

לכן, בעוד שאנו מתעבים אלימות מכל סוג שהיא, מלחמתה של ישראל נגד חמאס חייבת להימשך עד הסוף המר, לא רק לטובת השלום אלא גם כדי לסייע לערבים להבין שיש להם ברירה: הרס כמו בעזה, או פיתוח כמו בדובאי. האם זה יקרה בקרוב? אולי לא, אבל אם תזכורת ודחיקת מרפק מדי פעם, כדי לחדור מבעד לערפל הרמאות של סוריה ואיראן, הם מה שצריך כדי לראות את האור, אז אנו מצדדים במערב וישראל בתקווה היחידה שתיתכן תחיית מתים לרנסאס ערבי במזרח התיכון.

 

פריד גאדרי, מייסד מפלגת הרפורמה הסורית שמושבה בוושינגטון, ונשיא הקואליציה הדמוקרטית הסורית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים