שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

השלב הבא בעזה: טיפול שורש בתשתיות הטרור

אחרי יום קרבות שגבה את חייו של לוחם גולני, התחילו החיילים בסריקות אחר מחבלים ומצבורי אמצעי לחימה. פעילי חמאס שייעצרו ייחקרו בישראל וישמשו "קלפי מיקוח". ההערכה: הפעולה מצמצמת את הירי ארוך הטווח. הלילה הותקפו כ-30 מטרות

לילה שני של תקיפות קרקעיות ברצועה. לאחר שכוחות צה"ל הצליחו להגיע ליעדיהם בתוך רצועת עזה, התחילו הלילה (יום ב') החיילים בסריקות ממוקדות אחר מצבורי אמצעי לחימה, תשתיות טרור ובעיקר מחבלים. במהלך קרב ההתקדמות נרשמו לא מעט תקריות אש והיתקלויות. לוחם גולני, סמ"ר דביר עמנואלוף, נהרג וכ-40 חיילים נפצעו. לטענת צה"ל, יותר מ-50 פלסטינים נהרגו אתמול.

 

לאורך הלילה נמשכו התקיפות ברצועה. חיל האוויר פגע בכ-30 מטרות, בהן: מסגד, כלי החשוד כמקלע נגד מטוסים וכמה מנהרות בציר פילדלפי. חיל הים תקף עמדות של הכוח הימי של חמאס ובונקר שבו אוחסנו טילי גראד. במהלך הלילה פונה לבית החולים סורוקה חייל צה"ל נוסף שנפצע באורח קל עד בינוני.

 

מאז שנכנסו הכוחות לתוך רצועת עזה במוצאי שבת, נעו טורי הטנקים והמשוריינים לעבר אזורים שנקבעו מראש. פעולות ההכנה לקראת המהלך הקרקעי שבוצעו על-ידי חילות האוויר והים ובאמצעות אש כוחות התותחנים, נועדו להקטין את הסיכון בכניסה הקרקעית אל מול מערכת הביצורים והמלכודות שהכין חמאס. בצה"ל העריכו כי עשרות חמושים ינסו לפגוע בכוחות לאורך התנועה - ואכן נרשמו אירועי אש בקרב כל הכוחות.

 

"עופרת יצוקה" - דיווחים אחרונים

 

על-פי צה"ל, הכוחות צלחו את השלב הראשון - ההתקדמות ליעדים - לפני המועד המתוכנן, דבר שמעיד על פעילות נחושה תוך כדי הלחימה. כעת, ניצבים הכוחות בפני משימה נוספת ומרכזית - "טיפול שורש" בכל הקשור לתשתיות טרור, שטחי שיגור ופעילים.

 

הערכה: הפעולה מצמצמת את הירי

במערכת הביטחון מעריכים כי הפעולה הקרקעית של צה"ל באזורי השיגור בעזה הביאה לצמצום ירי הרקטות ארוכות הטווח של חמאס. במערכת הביטחון מעריכים שאם הצלחות המבצע הצבאי יימשכו, ייתכן שבקרוב יצומצם משמעותית הירי לעבר ערים כמו אשדוד, נתיבות, באר-שבע ואופקים. עם זאת, מדגישים במערכת הביטחון, כי לחמאס יש עדיין יכולת שיגור לערים אלה.

 

בישיבת הממשלה נמסר לשרים ש-220 מתוך כ-300 רקטות שנורו אל עבר הדרום, כ-73 אחוזים, שוגרו מהאזורים שנתפסו על-ידי צה"ל במהלך 24 השעות האחרונות של המבצע הקרקעי. כפועל יוצא מפעולה זאת, במקביל לסגירת חלק גדול ממנהרות ההברחה ופגיעה קשה במחסנים, במעבדות ובמתקני הייצור של הרקטות, נרשמת ירידה הדרגתית בשיגורים לעבר הדרום.

 

למרות זאת, ההערכה היא שבידי ארגוני הטרור רקטות לטווחים קצרים בכמות גדולה יותר. גורמי ביטחון אינם שוללים גם את האפשרות שחמאס מצמצם את הירי של הרקטות מטעמים טקטיים ויעשה בהן שימוש לקראת סיום המערכה הצבאית.

 

שבויים ומודיעין מעצורים

מטרה נוספת שתעמוד בפני הכוחות היא לעצור פעילי חמאס ולהביאם לחקירה בתוך ישראל.

בצה"ל מבקשים באופן הזה להשיג שתי מטרות: מידע מודיעיני חדש שיתקבל מהשבויים והעברתו במידת הצורך לכוחות הפועלים, וכן שימוש בשבויים כקלף מיקוח בעתיד. בצה"ל הקימו לא הרחק מהרצועה מתקן שיקלוט את פעילי הטרור שיוצאו משם, ויאפשר את חקירתם והלנתם במקום.

 

בשלב הנוכחי מתנהל המהלך הקרקעי על-ידי אוגדת עזה בראשות תא"ל אייל אייזנברג, כשעל המבצע כולו מפקד אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט. בכל הקשור להרחבת המבצע, בצה"ל ממשיכים להיערך לאפשרות הזאת ללא כל קשר למגעים להפסקת אש או תהליכים מדיניים, ואתמול אף החלו אימונים לגדודי מילואים על מנת להכין אותם לאפשרות של כניסה לרצועת עזה. במקביל, צפויה להתחדש העברת הסיוע ההומניטרי לרצועה, לאחר שביום הראשון של המבצע הקרקעי הוחלט להקפיא את העברת התרופות והציוד הרפואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף גלנט. מפקד המבצע
צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון
צלם: גיל יוחנן
הלוויתו של סמ"ר דביר עמנואלוף
צלם: גיל יוחנן
חייל צה"ל ברצועת עזה
צילום: AP
חיילי צה"ל. הירי הארטילרי נמשך
צילום: AFP
מסוק חיל-האוויר. תוקפים יעדים
צילום: AFP
מומלצים