שתף קטע נבחר

חומה מסתורית נתגלתה על קרקעית הים

על קרקעית הים מול חופי טייוואן, נתגלה ריכוז של סלעי בזלת, היוצר חומה באורך של 200 מטרים ובגובה של עשרה. החומה נתגלתה במקרה ולא ברור כיצד נוצרה

מה מתרחש מתחת לפני המים, במצר טייוואן? חוקר אוכלוסיות תת-ימיות, שצלל לאחרונה ליד איי פנגו, שממערב לטייוואן, מצא חומה עשויה עמודי בזלת. גובה החומה כעשרה מטרים ואורכה כ-200, והיא שקועה כולה כמה עשרות מטרים מתחת לפני הים.

 

העובדה שמדובר בסלעי בזלת, לצד ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור, מובילים את החוקרים לחשוב כי מדובר בסלעים שהושלכו לים בעקבות התפרצות געשית. זה מסביר את ריכוזם במקום אחד, אך לא מסביר את המבנה המסודר בו נמצאו. מוכרים לנו ריכוזים טבעיים של סלעים המזכירים מבנה מלאכותי, אך טרם נמצא ריכוז כזה מתחת לפני הים. יש להניח שהחומה התת-ימית, המכוסה באלמוגים ואצות, תהפוך בעתיד הקרוב לאתר צלילה מבוקש ולנושא מחקר מרתק.

 


בקרוב בכתבי-העת ובחופשות הצלילה: החומה הטייוואנית (צילום: רויטרס)

 

ז'נג מינג-סיו (Jeng Ming-hsiou), החוקר שגילה את החומה המסתורית, בכלל חיפש אחר הסבר לתעלומה אחרת. לאחרונה נרשמה עלייה חדה בשיעור התמותה של דגים באזור איי פנגו ומינג צלל באזור בחיפוש אחר שינויים בסביבה התת-ימית, שהיו עשויים לגרום לתמותה. את הגורמים הללו הוא לא מצא, ובמקום לפתור תעלומה אחת, הביא תעלומה נוספת אותה צריכים החוקרים לפתור. איך הגיעו סלעים כה רבים לקרקעית הים, ואיך הסתדרו בצורת חומה, כאילו נבנו על ידי מלך שאפתן, שביקש לבצר את עירו?

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כנראה תוצאה של התפרצות געשית
צילום: רויטרס
מומלצים