שתף קטע נבחר

3 המפלגות הגדולות: נקיים את הבחירות במועדן

רשמית, רוב הפוליטיקאים עוד לא שוקלים דחייה: "זה יצור תקדים מסוכן". בסביבת שר הביטחון מדברים רק על תרחישי קצה - מלחמה בכל החזיתות, למשל - שיובילו לצעד הדרמטי. בכירים בקדימה מודים: "יש לחשושים ורחשים". יו"ר מרצ: בלי הפסקת אש השבוע, ספק אם נלך לקלפי. ומה דעתכם?

בימים כתיקונם, כחודש לפני הבחירות לכנסת, המדינה הייתה שקועה בתוככי הקמפיין. אלא שכעת, בעוד מלחמת עזה נמשכת ומעמיקה - עם לוחמים בשדה הקרב ובבתי חולים, ערי רפאים בדרום ותושבים המעבירים לילות שלמים בממ"ד - יש מי שמטיל ספק באפשרות לקיים את הבחירות במועדן.  

 

בחירות 2009 ב-ynet: ערוץ מיוחד

 

מדי יום צצות ועולות יוזמות פרטיות לדחייה, כמו זו של עו"ד אלדד יניב - לשעבר יועצו של אהוד ברק - שקורא במכתב לראשי המפלגות הגדולות לשקול את הצעד. יו"ר מפלגת הגמלאים, השר רפי איתן, דורש את הדחייה במפורש. אך למעט המפלגות הקטנות, שלפי הסקרים - סיכוייהן להיכנס או לשוב לכנסת הבאה נמוכים, אין בינתיים תמיכה רחבה במהלך הדרמטי, שבוצע רק פעם אחת בתולדות המדינה - סביב מלחמת יום כיפור.      

 

"אנחנו מתנגדים לכך עקרונית", אומר יו"ר סיעת הליכוד בכנסת, גדעון סער, ומנמק: "שיבוש המערכת הדמוקרטית הוא דבר מסוכן, שעלול להוות תקדים לעתיד. אם ארגוני הטרור ירצו לשבש מערכת בחירות בישראל, הם יירו טילים - וזה יקרה. אפשר לשקול שיבוש של המערכת הדמוקרטית בתרחישי קצה, אבל אנחנו לא שם".

 

ולא רק בליכוד מתנגדים: "אין שום סיבה כרגע לדחיית הבחירות, הן 

חייבות להתקיים במועדן כפי שנקבע", אומר מקורב ליו"ר העבודה ברק. לדברי בכיר במפלגה, "היוזמות שקיימות במערכת הפוליטית לא באות ממקום של דיון פרקטי, הנוגע למה שיהיה. יש מי שרוצה לנצל את המצב כדי להיאחז בכיסא. יש גם כאלה שחוששים שהמלחמה ותוצאותיה יפגעו בהם אלקטורלית. אנחנו נגד דחיית הבחירות, ואין שום סיבה לדון בזה עכשיו". מה בכל זאת יכול להביא לדחייה? פתיחתה של מערכה כוללת, בכל החזיתות - "אולם המצב הוא לא כזה".

 

ומה במפלגת השלטון קדימה? "אנחנו לא עוסקים בכלל בשאלה הזו בשלב הזה", אומרים מקורבים ליושבת-ראש, שרת החוץ לבני. "אין עיסוק בזה, והבחירות צריכות להיות במועדן". יחד עם זאת, בכירים במפלגה מודים כי "יש לחשושים ורחשים בנושא".

 

לדברי יו"ר מרצ, חיים אורון, "הבחירות יידחו אם הפעולה תמשיך ותסתבך. כרגע, המאמץ הוא להגיע ככל המוקדם להפסקת אש - זו השאלה המרכזית. אם זה לא יתרחש בימים הקרובים, הבעיה תהיה מה קורה בעזה, וספק אם יכולות להיות בחירות". אורון ציין כי את הדיון בקיום הבחירות יהיה צורך לקיים רק בשבוע הבא: "אם תהיה הפסקת אש בסוף השבוע, אז לא צריך לדחות". 

 

כך או כך, בוועדת הבחירות המרכזית מבהירים כי כל עוד לא הוחלט אחרת, שם ערוכים לקיים את הבחירות במועדן, ב-10 בפברואר.

 

 

למגיבים: סמנו תחילה "בעד" או "נגד" דחיית הבחירות בשל מלחמת עזה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק בתרחישי קצה: סער
צילום: דודי ועקנין
תלוי בהפסקת אש: אורון
צילום: עופר עמרם
מומלצים