שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בקבינט: יוזמת מובארק - או העמקת המלחמה?

השרים מבקשים לשמוע מהרמטכ"ל וראש השב"כ, אם המבצע מתקרב ליעדיו או שדרוש עוד זמן. ברקע: היוזמה המצרית להפסקת אש, שמתקבלת בעולם באהדה, ולמורת רוחה של ישראל - כוללת גם את החמאס בהסדר העתידי

ביום ה-12 למלחמת עזה, מכונסים הבוקר (יום ד') שרי הקבינט כדי לקבל תמונת מצב עדכנית ולדון באפשרות להעמקת המבצע הקרקעי. ברקע: יוזמתו של נשיא מצרים להפסקת אש, עליה בירכה הלילה מזכירת המדינה קונדוליזה רייס.  

 

הקבינט מאזין לסקירותיהם של הרמטכ"ל אשכנזי וראש השב"כ דיסקין, בניסיון להבין אם המבצע מתקרב להשגת יעדיו ובהם חיזוק כושר ההרתעה של ישראל. הדילמה המונחת על השולחן בקריה בתל-אביב אינה פשוטה, כאשר הצמרת מתקשה להכריע: מחד, טרם הושלם המהלך הקרקעי, ומנגד - הלחץ הבינלאומי מתחיל לתת אותותיו, ככל שמתרבים הדיווחים על אזרחים הרוגים בעזה. 

 

בעולם מבינים את תביעותיה של ישראל סביב אש הרקטות, ההתחמשות בציר פילדלפי וההברחות מן הים. מה שאינו מקובל על הקהילה הבינלאומית ובראשה מובארק, הוא סירובה של ישראל לכלול את החמאס בכל הסדר עתידי. גם סוגיית פתיחת המעברים בעייתית, מבחינתה של ירושלים: כאן סבורים שכל עוד הרשות הפלסטינית, בהנהגתו של אבו-מאזן, אינה מועמדת לשלוט בהם - לא ניתן לפתוח אותם מחדש.   

 

אמש, במסיבת עיתונאים בשארם א-שייח עם עמיתו הצרפתי, פירט

 הנשיא מובארק את תוכניתו. כשלב ראשון אמורים ישראל והארגונים הפלסטיניים לנצור את נשקם לתקופה מוגבלת ולאפשר מעבר חופשי של סיוע הומניטרי לעזה, וכן להעניק לקהיר זמן להמשיך במאמצים להגיע להפסקת אש יציבה. הצדדים וקהילה הבינלאומית יידרשו להתמודד עם הנסיבות שהובילו להסלמה - לרבות הגנה על הגבולות, פתיחה מחדש של המעברים והסרת הסגר על עזה. במקביל תחדש מצרים את המגעים בין הפלגים הפלסטיניים הנצים, חמאס ופתח. 

 

מובארק הדגיש שלפני הכל, יש להפסיק את האש מיד ברצועת עזה, ולאחר מכן לפתוח בשיחות על הסכם ארוך-טווח, שיכלול את הסרת המצור מעל רצועת עזה. גורם פלסטיני אמר הלילה כי חמאס שוקל לקבל את המודל של מובארק: "הצגנו כמה הערות וסיפקנו הסברים, אבל כל הנושא נמצא עדיין תחת דיון".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוק יותר?
צילום: AFP
מובארק וסרקוזי, אתמול
צילום: AFP
מומלצים