שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הקבינט אישר המשך הפעולה בעזה

במקביל למסר שיצא מלשכת ראש הממשלה, שנועד לפתוח פתח למהלך מדיני והתעלם במכוון מהחלקים הפחות נוחים לירושלים ביוזמה הצרפתית-מצרית - החליטו שרי הקבינט לאפשר לצה"ל את המשך הפעולה הקרקעית. האלוף במילואים עמוס גלעד ייצא מחר לקהיר

הקבינט לביטחון לאומי נותן אור ירוק להמשך המבצע הצבאי של ישראל בעזה. במקביל, הבהירה אחרי הצהריים (יום ד') ירושלים שהודעת לשכת ראש הממשלה מתוך הקבינט - אין משמעותה קבלת התוכנית מצרית-צרפתית. מטרתה להציג שישראל מוכנה לקבל את החלקים בה העומדים בקנה אחד עם האינטרסים הישראלים - הפסקת הטרור ועצירת ההברחות של אמל"ח מפילדפי. ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במילואים עמוס גלעד, ייצא מחר לקהיר, כדי לברר פרטים נוספים אודות היוזמה.

 

יו"ר חוץ וביטחון: שלא יחפשו תירוץ לעצור

 

במקביל, הודיע הבית הלבן כי יש צורך דחוף להגיע להסכם הפסקת אש בין ישראל וחמאס. "אנחנו עובדים כדי להשיג זאת מהר ככל שניתן", אמרה דוברת הבית הלבן,

דיינה פרינו, שהדגישה כי המאמץ מורכב, בשל ריבוי המשתתפים במגעים. לדבריה, הממשל עדיין מעוניין לשמוע פרטים נוספים אודות היוזמה הצרפתית-מצרית.

 

בהודעה שיצאה מירושלים בצהריים נאמר בין היתר: "ישראל פועלת לשיפור המציאות הביטחונית בדרום הארץ, ומודה לנשיאי צרפת ומצרים על מאמציהם לקדם פתרון להפסקת פעולות הטרור מרצועת עזה והברחות אמצעי הלחימה. ישראל רואה בחיוב דיאלוג בין גורמים מצרים וישראלים על מנת לדון בקידום סוגיות אלה".

 

כל יתר חלקי ההודעה של הנשיא מובארק - אינם מקובלים על ישראל. בין היתר מדובר על הודעת הנשיא המצרי שיזמן גם את החמאס לדיאלוג לאחר הפסקת האש. כמו כן הודעתו שהמעברים בין ישראל לרצועת עזה ייפתחו.

 

מעבר לפתיחת הפתח לפעולה מדינית, ההחלטה המשמעותית שהתקבלה בדיון הקבינט - צה"ל ימשיך את מבצע עופרת יצוקה בתוככי רצועת עזה. המשמעות היא שגם לאחר קבלת דיווחי הרמטכ"ל וראש השב"כ, סבורה ישראל שמטרותיה ביציאה למערכה בעזה טרם הושגו. אי לכך, בימים הקרובים תמשך הפעילות הקרקעית של צה"ל, בסיוע תקיפות אוויריות ותקיפות מהים. יעדה של פעילות מורחבת זאת ליצור הרתעה אצל החמאס - שיעצור את פעולות הטרור ויימנע מירי תלול מסלול ואחר בעתיד.

  

מסר מעודד למצרים

על רקע הלחץ הבינלאומי, ביקשה ישראל להראות שאינה שוללת לחלוטין את הערוץ המדיני להפסקת אש. ישראל מבהירה כי אינה מזלזלת חלילה ביוזמה המצרית-צרפתית, שזכתה לברכת וושינגטון. בנוסף אומרת ההודעה מלשכת רה"מ שמאחר ונשיא מצרים לקח על עצמו לראשונה מאז צאת ישראל למבצע אחריות מסוימת לגבי ההברחות מסיני - ישראל מוכנה להמשיך ולנהל דיאלוג בנושא זה. שלישית, כעולה מההודעה, ישראל נכונה לקדם דיון עם מצרים בסוגיית הפסקת הטרור וההברחות מפילדלפי, אך אין בה כל התייחסות לנושא דיאלוג עם החמאס, הסכם עימו, או פתיחת המעברים.

 

בשורה התחתונה - ישראל ממשיכה במבצע עופרת יצוקה, ולא מן הנמנע שתאלץ להרחיב אותה בימים הקרובים. שנית, שליחים ישראלים יצאו כדי לשמוע מה יש למצרים לומר. אין המדובר בשלב זה בשום התחייבות ישראלית לקבל את פרטי היוזמה המצרית, ודאי לא אלה שיאפשרו לחמאס ולו תחושה שיצא עם הישגים מהמשבר הנוכחי, ודאי לא דיאלוג עקיף או הסכם עקיף עימו דוגמאת הרגיעה.

 

"בהחלט יכול להיות מצב שבסוף הדיאלוג, ישראל לא תסכים לתוצר שתנפיק היוזמה מצרית - צרפתית בתמיכה אמריקנית. בינתיים, למרות הנכונות לשמוע, המערכה הצבאית נמשכת", אמרו בכירים בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי צה"ל בעזה
צילום: מתן חכימי , דובר צה"ל
מומלצים