שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

יועצו של הנייה: אפשר להשיג הסכם תוך 48 שעות

בשיחה עם ynet, אמר אחמד יוסוף, עוזרו ויועצו המדיני של ראש ממשלת חמאס ברצועה, כי לאור המהלך הדיפלומטי הבינלאומי, ניתן יהיה למצוא "נוסחה מוסכמת על שני הצדדים תוך 48 שעות". עם זאת, הוא אמר כי הארגון טרם החליט אם להסכים לנוכחות בינלאומית בגבול רפיח-מצרים

גורמים מדיניים בכירים בחמאס עזה מביעים אופטימיות באשר לאפשרות לכונן הפסקת אש עם ישראל. "ניתן להשיג הפסקת אש תוך 48 שעות", אמר ל-ynet אחמד יוסוף, דוברו ויועצו המדיני של ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה. 

 

עופרת יצוקה - עדכונים אחרונים

 

יוסוף שותף לכל ההתייעצויות שמתנהלות כעת בעזה, לאחר שמשלחת יצאה לקהיר כדי לדון בהצעה המצרית-צרפתית להפסקת אש. עם זאת, בישראל מעריכים כי הדרג המדיני בממשלת חמאס ברצועה

אינו מכתיב באופן מלא את המהלכים הצבאיים. בשיחה עם ynet הפגין יוסוף אופטימיות: "לאור כל המאמצים הדיפלומטיים שמתנהלים כרגע, אני משוכנע שנצליח למצוא נוסחה שמוסכמת על שני הצדדים תוך 48 שעות".

 

לטענת יוסוף, הארגון עדיין דבק בדרישותיו. "על הישראלים לחדול מהתקפותיהם ולהסיר את המצור על הרצועה. כמו כן, אנו דורשים את סיום החרם הבינלאומי על חמאס". לדבריו, הארגון יפסיק את ירי הטילים על ישראל ברגע שישראל תפסיק לתקוף. "זו תגובה למתקפות ישראל. ברגע שישראל תחדול להרוג את אנשינו בכמויות, אנחנו כמובן נפסיק לירות".

 

כשנשאל על עמדת חמאס בנוגע לדרישה שהציבה ישראל - נוכחות בינלאומית ברפיח, על גבול עזה-מצרים, אין ליוסוף תשובה סופית. "אנחנו עדיין שוקלים את היתרונות והחסרונות של צעד כזה. אנחנו לא רוצים להחליף את הכיבוש הישראלי בכיבוש בינלאומי", אמר.

 

"ישראל מעולם לא קיימה הבטחות למצרים"

תשובתו של יוסוף לשאלה זו משקפת את עמדתו של הפלג הפרגמטי בחמאס. בשיחה עם ynet, דחה אחד מפעילי עז א-דין אל קסאם את האפשרות של נוכחות זרה כלשהי על גבול עזה. ועדות ההתנגדות העממית, ארגון שנחשב מקורב לגדודי הקסאם של חמאס, אף הצהיר שייראה בכל חייל זר על גבול עזה אויב ויתקוף אותו.

 

בניגוד לדיווחים שלפיהם בחמאס התחילו להבין ששיגור הרקטות על ישראל הייתה שגיאה, יוסוף אינו מכה על חטא.

"הישראלים אף פעם לא קיימו את ההבטחות שנתנו למצרים. הם הרגו לנו 25 אנשים בזמן הרגיעה. המעברים היו סגורים יותר מחצי מהזמן. הבנו שאנו לא מרוויחים מאומה מהרגיעה הזו".

 

למרות המכה שישראל הנחיתה על החמאס עד כה, יוסוף רחוק מלהישמע תבוסתני. "אין לנו ברירה אלא לנצח. לעולם לא נוותר. או שננצח, או שנמות. ישראל יכולה להרוס את כל התשתיות בעזה, אבל היא לא תוכל לשבור את רוח עמנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסוף. לא היכה על חטא
צילום: סמי אבו-סלים
מומלצים