שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה המשטרה מסתירה את הינשוף?

  נהג שנחשד בנהיגה בשכרות, דרש לקבל לידיו את מכשיר הבדיקה של המשטרה כדי לבדוק את אמינותו. הפרקליטות, המשטרה ואפילו היבואן של הינשוף - ניסו למנוע ממנו מלרכוש את המכשיר. עד שלבית המשפט נמאס, והשופט קבע: תנו לנאשם ינשוף לבדיקה

  מה יעשה נהג הרוצה להוכיח את חפותו, ולבחון את המכשיר שהביא להעמדתו לדין? משטרת ישראל מציגה: כך נטרטר את האזרח עד שיודה באשמה. לכאורה, מדובר בסיפור פשוט: סנגור המייצג את ש', נהג שנחשד בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, ביקש לרכוש את מכשיר הינשוף המשטרתי - מכשיר אלקטרוני, המשמש לבדיקת כמות האלכוהול באוויר נשוף. בכך קיווה הסנגור כי יוכל לערוך ניסוי, שיוכיח את מה שרבים טוענים מזה תקופה ארוכה: מכשיר הינשוף המשטרתי עלול להפיק ממצאים שגויים, ובכך להביא להרשעת חפים מפשע.

   

  מכאן ואילך מסתבכת העלילה. המשטרה, הפרקליטות המייצגת אותה, ויבואן מכשיר הינשוף - כולם עשו ככל יכולתם כדי למנוע מהסנגור מלרכוש את המכשיר. יותר מחצי שנה נכנס ויצא הסנגור בשערי בית המשפט לתעבורה בירושלים, וניסה למצוא דרך לשים את ידו על המכשיר. אלא שפעם המשטרה סירבה לאשר את מכירת המכשיר, פעם אחרת היבואן דרש עבורו סכום עתק, ופעם נוספת הפרקליטות הערימה קשיים משלה.


  שר התחבורה בוחן אמצעי נגד נהיגה בשכרות (צילום ארכיון: עושים צילום)

   

  השבוע, סוף-סוף, נחלץ השופט אברהם טננבוים לעזרת הסנגור האומלל, וקבע: מדינת ישראל תעביר לידיו את המכשיר, ותאפשר לו לערוך ניסוי שיבחן את אמינות הממצאים. וכפי שמסביר השופט, מומלץ לכל המעורבים להפסיק את התנהלותם האומללה: "בכל מקרה של אי הסכמה, יוכלו הצדדים לפנות לבית המשפט. אך רצוי מאוד כי איש מהם לא יעשה שימוש בסעיף זה".

   

  כמה עולה ינשוף? 

  כאמור, סנגורו של ש' ביקש לרכוש את הינשוף מהיבואן הישראלי. אלא שזה מיהר להודיע לו כי המכשיר נמכר אך ורק למשטרה או לכוחות הביטחון. לכן החליט הסנגור לפנות לבית המשפט לתעבורה בירושלים, וביקש כי זה יורה למשטרה לאפשר לו לרכוש את המכשיר.

   

  בשלב זה, הודיעה המשטרה לבית המשפט כי היא חוזרת בה מהתנגדותה למכירת הינשוף. האם בכך בא סוף טוב לסיפור? רחוק מזה. הסנגור חזר לבית המשפט לאחר זמן מה, וטען בפני השופט טננבוים כי היבואן אינו מאפשר לו לרכוש את המכשיר, וזאת מטיעונים שונים ומשונים. עקב כך, החליט השופט לזמן גם את היבואן, ודרש כי כל הצדדים יגיעו להסכמה, שתאפשר לסנגור לרכוש את הינשוף החמקמק.

   

  אבל גם בזאת לא תם הסיפור הקפקאי: היבואן אמנם הסכים למכור את המכשיר, אך דרש עבורו סכום של 127 אלף שקל - כמעט כפול מהסכום שמשלמת עבורו המשטרה. אפילו השופט הופתע מהמחיר, ואמר בציניות-מה כי "סכום זה נשמע גבוה במקצת, במיוחד לאור העדויות שנשמעו בעניין". וכך, לאחר שנכשל בגיוס כספים לרכישת המכשיר, חזר הסנגור פעם נוספת לבית המשפט - וביקש כי זה יפסוק בעניין.

   

  ובא לש' גואל? 

  אלא שאפילו בשלב מתקדם זה - יותר מחצי שנה לאחר שהגיע הסנגור לראשונה לבית המשפט - הפרקליטות והמשטרה לא הרימו ידיים. בדיון בפני השופט טננבוים, ניסו השתיים כל תעלול משפטי אפשרי, כדי למנוע מהסנגור מלקבל את המכשיר. שימו לב להשתלשלות העניינים:

   

  הטענה הראשונה של הפרקליטות הייתה כי הינשוף אינו "חומר חקירה" - ולכן אין חובה למסור אותו לידי ההגנה. השופט טננבוים חשב אחרת: "אין לפרש חומר חקירה בצורה מצומצמת... אין חולק כי התביעה מסתמכת על אמינותו של המכשיר, וממילא קיימת הזכות להגנה לבדוק אותו. כל פרשנות אחרת תפגע קשות בנאשמים".

   

  לאחר שלא צלח טיעון זה, ניסתה הפרקליטות טיעון נוסף: אם תמסור המשטרה את הינשוף לסנגורו של ש', הרי שבכך "תיפתח הדלת" בפני כל סנגור לדרוש בדיקה עצמאית למכשיר בכל משפט. כך, טענה הפרקליטות, תיווצר סחבת אינסופית, שתעכב את מיצוי הדין עם העבריינים.

   

  ינשוף לכל דורש? 

  אלא שגם הטיעון בדבר הסחבת המשפטית לא הרשים את השופט טננבוים. "אם מדובר במכשיר שהוחלט לגביו באופן סופי וחד משמעי כי הוא אמין, אזי באמת תהיה בכך טרחה למסרו לכל מי שירצה... אולם ברור שלא זה המקרה שלפנינו, בו עדיין יש קריאות תגר על עצם המכשיר".

   

  טננבוים אף הוסיף ואמר כי אינו סבור כי העברת המכשיר לבדיקת ההגנה במשפט זה, תביא לכך שכל נאשם ירצה לנהוג באופן דומה בעתיד: "לא כל מי שירצה ליטול (את המכשיר, ש.ה) - ייטול. על המבקש להוכיח כי יש לו אפשרות וידע לבדיקת המכשיר. במקרה שלפנינו, הציגה ההגנה מומחה שקשה לחלוק על יכולתו... לא רק זאת, אלא שהוא (המומחה מטעם ההגנה, ש.ה) אף הצהיר כי בכוונתו להעביר את כל החומר שיעלה בבדיקתו לידי התביעה, גם אם התוצאה תהיה לרעת ההגנה".

   

  אבל אפילו בזאת לא הסתפקה הפרקליטות, שטענה כי מאחר שממילא נבדקת כיום אמינות מכשיר הינשוף בידי הרכב של שלושה שופטים - אין כל צורך לערוך הליך מקביל, שגוזל זמן ומבזבז את כספי הציבור. ושוב, טננבוים אינו מתרשם בקלות: "ככל שיותר ניסויים ובדיקות ייערכו, כך בסופו של דבר ייטב לכולם. במיוחד כשאלו נעשים על רמה מדעית גבוהה. רק אלו יתנו תוצאות מהירות ככל האפשר שיביאו למסקנות הנכונות". וכך, לאחר שדחה טיעון אחר טיעון, הורה השבוע טננבוים כי הינשוף יימסר לידי המומחה מטעם הסנגור בתוך 14 יום - והניסוי המיוחל יוכל סוף-סוף להתבצע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בית המשפט פסק: תנו לסנגור את הינשוף
  צילום: index open
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים