שתף קטע נבחר

זדורוב: "הבנתי שחושבים שרצחתי, וקיבלתי שוק"

רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה, העיד לראשונה במשפטו, וניסה להסביר כיצד שכנעו אותו חוקרי המשטרה להודות בפשע שלא ביצע. אולם השופטים הפסיקו את הדיון בטענה כי פרקליטו מדריך אותו כיצד לענות

"הבנתי שמתחילים לחשוב שאני רוצח ברגע שאמרו לי שהפוליגרף אומר שאני רוצח. אז קיבלתי שוק, מכת חשמל. אני האמנתי למשטרה, ידעתי שהמשטרה לא משקרת". כך אמר היום (ד') רומן זדורוב, הנאשם ברצח הילדה תאיר ראדה, בפתיחת עדותו בבית המשפט המחוזי בנצרת.

 

ראדה בת ה-13 נרצחה בדקירות סכין בתא שירותים בבית ספרה בעיר קצרין, בדצמבר 2006. זדורוב, שעבד כרצף בבית הספר, נעצר כמה ימים לאחר הרצח, ולאחר מעצרו הודה בפני מדובב משטרתי כי שיסף את גרונה של ראדה ודקר אותה בצווארה עם סכין יפאנית - הודאה שחזר עליה גם בחקירתו. יום לאחר מכן חזר בו מהודעתו, אך בפרקליטות העריכו בסבירות גבוהה כי הוא הרוצח, והגישו נגדו כתב אישום.

 

שנתיים לאחר הגשת כתב האישום, עמד היום זדורוב על דוכן העדים, לחוץ ונרגש, וענה לשאלותיו של פרקליטו, עו"ד דוד שפיגל. הסנגור ביקש להיעזר בעדות הנאשם כדי לבסס בפני להרכב השופטים, יצחק כהן, חיים גלפז ואסתר הלמן, את הטענה כי המשטרה "הכניסה לראשו" של זדורוב כי הוא הרוצח.

 

אולם הדיון הופסק באמצעו, לאחר שהרכב השופטים קבע כי קו ההגנה של עו"ד שפיגל הוא קו הגנה שמדריך את זדורוב כיצד לענות. שפיגל קיבל את טענת השופטים וייאלץ עכשיו להכין את זדורוב לקו הגנה חדש.

 

"את רוב המדיע קיבלתי מהמשטרה"

"המשטרה אמרה לך שבתיק יש הודאות שמתארות אדם הלבוש כמוך, שהפוליגרף אומר שאתה רצחת. איך אתה התייחסת לאינפורמציה הזו?", שאל עו"ד שפיגל, "תסביר לבית המשפט מאיפה הגיעו לתודעה שלך פרטים בקשר לרצח?". זדורוב השיב: "את רוב המידע קיבלתי מהמשטרה. גם המדובב נתן לי אינפורמציה. המשטרה בגלוי הדריכה אותי איך הדברים התבצעו".

 

על השאלה כיצד הבין משיטת החקירה הזו שהתשובות שהוא נותן אינן נכונות, ענה זדורוב: "מאוד קל להסביר. כשישבתי בחקירות המשטרה כל הזמן אמרו לי 'אתה רוצח, אתה רצחת, יש לנו עדים שמעידים שהיית בקומה השנייה, יש פוליגרף'. כל הזמן אמרתי שאני לא קשור לזה. לדוגמה, לפני שהודיתי, החוקר אמר לי 'איפה היו דקירות למנוחה?' והוא עמד והצביע על חלקי גוף. אמרתי שנתתי דקירה באזור הבטן אז הוא אמר לי 'לא, לא, לא. תזכור, תחשוב'".

 

על השאלה מדוע ציפה לתוצאות של בדיקות המעבדה, ענה: "אני חיכיתי לתוצאות של בדיקה כדי להוכיח שאני חף מפשע ואז בא סשה (אחד החוקרים) ואמר שקיבל תוצאה אחת של מעבדה והיא הצביעה על כך שאני אשם".

 

כשנשאל מדוע אמר בחקירה "תיקחו מה שאתם רוצים, לא צריך להוסיף לי אונס, אני אקח את הרצח", הוא ענה היום בבית המשפט: "לקחתי על עצמי את הרצח, אך זה לא אומר שעשיתי את הרצח. חשבתי שיהיו בעתיד עוד בדיקות שיוכלו להוכיח אם אדם רצח או לא. אונס זה דבר כבד. את זה בשום פנים ואופן לא רציתי לקחת על עצמי".

 

זדורוב נשאל גם מה חשב כשאמרו לו שמצאו את דמה של ראדה על חפציו, והשיב: "אני האמנתי לזה כי המשטרה לא משקרת. אם אמרו לי ככה – זה ככה. הם כל הזמן אמרו לי שיש לי משהו בזיכרון שהוא חסום ואני לא יכול לזכור, אז האמנתי בזה כי הייתי חשוד ברצח. אבל אני יודע שלא רצחתי אותה והם כל הזמן לחצו עלי שאני שכחתי, שיש לי אינפורמציה".

 

האב: בטוח ב-120% שהוא הרוצח

במהלך הדיון כולו חזרו והעירו נציגות התביעה עו"ד שילה ענבר ועו"ד מירית שטרן, כי עו"ד שפיגל מדריך את העד. בשלב הזה ביקש שפיגל שיוציאו את

זדורוב מן האולם. "אני מבקש להראות דינמיקה של דברים מסוימים המועברים בשאלות של חקירה, ואז בחקירה למחרת נעשה בהם שימוש - וכך זה מגיע בסופו של דבר למצב שיש לו תמונה על מה שהתרחש", הסביר הפרקליט. בתגובה, מתח עליו השופט כהן ביקורת: "אתה לא צריך להוכיח שהוא לא עשה. אני גמרתי ללמד דיני ראיות לפני חמש שנים, אני לא רוצה להעליב אותך".

 

הוריה של תאיר ראדה נכחו באולם, והקשיבו היטב לעדותו של זדורוב. האם, אילנה ראדה, אמרה כי טרם גיבשה דעה בנושא, ואילו אביה שמואל אמר: "אני בטוח ב120 אחוז שהוא הרוצח. אין לי ספק בכך. הוא גמל בליבו לעשות את המעשה ותכנן אותו, מהחקירה של המשטרה עולה שהוא פדופיל. יכול מאוד להיות שהוא גם רצה לאנוס אותה אבל לא הצליח בגלל שזה היה בתוך תא קטן של שירותים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ודים דניאל
זדורוב. "האמנתי למשטרה, ידעתי שהמשטרה לא משקרת"
צילום: ודים דניאל
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה ז"ל
צילום: רפרודוקציה
צילום: ודים דניאל
עו"ד שפיגל. יצטרך להכין קו הגנה חדש
צילום: ודים דניאל
האם, אילנה ראדה. עדיין לא קבעה דעה
צילום: חגי אהרון
מומלצים