שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

במטבחון ידונו: הפסקת אש או שלב ג' במבצע

אולמרט, ברק ולבני ייפגשו בבוקר כדי להחליט לאן פניה של ישראל. עמוס גלעד עדכן על פרטי ההצעה שקיבל בקהיר. הרמטכ"ל וראש השב"כ יציגו את עמדת מערכת הביטחון

הפסקת אש או מעבר לשלב ג' במבצע "עופרת יצוקה"? חברי המטבחון המשולש - אהוד אולמרט, אהוד ברק וציפי לבני - ייפגשו בשעה 8:00 בבוקר (יום ו') עם ראשי מערכת הביטחון, כדי לבחון לעומק את הצעת הפסקת האש המצרית, המגובה על-ידי האמריקנים, הצרפתים והגרמנים. על הפרק - פרטי ההצעה שהביא עימו האלוף (במיל.) עמוס גלעד, ששב מקהיר. הפגישה תתקיים על אף ההחלטה שהתקבלה במועצת הביטחון של האו"ם על הפסקת אש מיידית.

 

בשלב זה לא נמסר רשמית אודות פרטי ההצעה אותם הביא גלעד ממצרים, אך לא צפויות הפתעות למול התוכנית, כפי שהציג אותה ביום רביעי נשיא מצרים, חוסני מובארק, לאחר פגישתו בשארם א-שייח עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. עיקריה, כפי שדווחו אז: הפסקת אש לאלתר של שני הצדדים, הזמנת ישראל והחמאס בנפרד לקהיר כדי לדון באפשרויות ייצובה לטווח ארוך, פעילות מצרית בשיתוף כוחות בינלאומיים לעצירת ההברחות בציר פילדלפי ודיון על פתיחת המעברים בין עזה לישראל באופן קבוע.

 

אמש עדכן גלעד את ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החוץ בהצעה המצרית. לאחר מכן הוא עדכן את ראשי מערכת הביטחון בפרטי ההצעה. לא נמסרו פרטים על תוכן שיחות אלה, אך עם זאת הוברר שראשי מערכת הביטחון, הרמטכ"ל גבי אשכנזי וראש השב"כ יובל דיסקין, נתבקשו להכין תרחישים על פי ההצעה המצרית. הכוונה לבחון במטבחון את ההשלכות של הרעיונות המצרים-צרפתים-אמריקנים.

 

דיון זה צפוי להיות ארוך ופרטני. בהתאם לתוצאותיו יחליט ראש הממשלה אם לכנס את הקבינט בהמשך היום. אם יכונס הקבינט, תיפרש בפניו התוכנית הבינלאומית, שנועדה להביא להפסקת האש בעזה. ההכרעה אם לקבל את התוכנית תיפול ברמת הקבינט. בהתאם יוחלט על התשובה למצרים, שאם להאמין לדיווחים המגיעים מקהיר - להם אין כרגע אישור רשמי מירושלים - תימסר על-ידי אולמרט עצמו לנשיא מובארק, ביום ראשון הקרוב בשארם א-שייח.

 

כמובן שהחלטת המטבחון ואחריה החלטת הקבינט, תוביל להכרעה בזירת הלחימה. שם ממתין צה"ל להנחיות הדרג המדיני, כדי לקבוע אם להביא את כוחות המילואים אל המערכה, כדי לעבור לשלב ג' במבצע "עופרת יצוקה". החשש הגדול בירושלים, ערב ההכרעה הוא, האם ראוי לשלם את המחיר הכבד בכניסה לאזורים עירוניים ברצועת עזה, או שיש לחפש את השגת היעד הישראלי להפסקת הטרור, ירי הרקטות, ההברחות והפיקוח הבינלאומי בדרך מדינית.

 

במקביל, נמשכו מאמצי ישראל לדחות את הכרעת מועצת הביטחון של האו"ם בסוגיית פעולת ישראל בעזה - מאמצים שלא הצליחו. ראש הממשלה  ניהל אמש שורת שיחות עם מנהיגי עולם, בהם ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס, כדי למנוע קבלת החלטה אנטי ישראלית. במקביל, פעלה שרת החוץ ציפי לבני אצל עמיתיה בעולם, במטרה דומה. ההערכה של גורמים מדיניים בירושלים היתה שהחלטה שכזאת לא תתקבל הלילה, והיא תידחה ביממה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואולמרט בשטח
עמוס בן גרשום, לע"מ
לבני וסרקוזי
צילום: AP
מומלצים