שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לבני זועמת: מנסים לעשות רווח פוליטי במבצע

שרת החוץ הביעה מורת רוח מהרמיזות של אנשי מפלגת העבודה, על כך שהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם היא כישלון דיפלומטי. במסיבת עיתונאים עם עמיתה הגרמני היא נשמעה זועמת: "אנחנו נמצאים במדינה של ערב בחירות, אז יש מי שמנסה לעשות מזה רווח פוליטי - וחבל"

חודש לפני הבחירות, כל הניסיונות לטשטש את הפוליטיקה נמחקו באחת. שרת החוץ, ציפי לבני, האשימה היום (א') את עמיתיה לממשלה בניסיון לעשות "רווח פוליטי" ממבצע צה"ל ברצועת עזה. לבני התייחסה להאשמות מצד גורמי ביטחון בעקבות החלטת מועצת הביטחון שקראה להפסקת אש מיידית.

 

היום ה-16 למבצע "עופרת יצוקה":

 

במסיבת עיתונאים שקיימה במשרד החוץ בירושלים עם עמיתה הגרמני, פרנק וולטר-שטיינמאיר, אמרה יו"ר קדימה שהיא לא מרוצה מהחלטת האו"ם. "להגיד שאני אוהבת את ההחלטה, לא. ביקשתי שלא תתקבל, פעלתי שלא תתקבל, ביקשתי לדחות את פרק הזמן על מנת לקבל עוד ועוד יום על מנת שצה"ל יוכל להכות בטרור".

 

עם זאת, היא הביעה מורת רוח מהחלטת עמיתיה לתקוף את פעילות משרד החוץ בעניין. "כל מי שמתורגל בדיפלומטיה הבינלאומית יודע שזה סוג של ריטואל קבוע. רק שאנחנו נמצאים במדינה של ערב בחירות, אז יש מי שמנסה לעשות מזה רווח פוליטי - וחבל, כי יש פה מלחמה ויש פה עם ויש פה אינטרסים שצריך לשמור עליהם".

  

לפי שעה, מתנגדות המפלגות הגדולות לדחיית הבחירות. גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התעמת מוקדם יותר עם השר בנימין בן אליעזר מהעבודה, על רקע רמיזותיו כי החלטת מועצת הביטחון היא כישלון של שרת החוץ. אולמרט אמר בישיבת הממשלה: "דבריך, השר לתשתיות לאומיות, אינם נכונים והם חסרי אחריות".

 

"לא אצטלם עם הנייה בבית הלבן"

במסיבת העיתונאים התייחסה לבני לאופן סיום המבצע ואמרה, כי "לא תהיה יציאה מדינית אם המחיר שלה יהיה דו-שיח עם חמאס. אני לא הולכת להצטלם עם הנייה בבית הלבן או באו"ם מתחבקים. זה לא יקרה, זה ארגון טרור - ומה שלא יקרה הפעם יקרה בפעם הבאה".

 

לדבריה, "בטווח הארוך שלטון חמאס הוא בעיה לישראל ולפלסטינים, כאשר תושבי עזה מגלים

היום את המחיר הכבד של שלטון חמאס והאזור כולו מבין את בעיית חמאס (...) מבחינתי, מבצע צבאי נועד להשיג הרתעה באמצעות פגיעה ביכולת ופגיעה במוטיבציה. חמאס מבין שעל כל רקטה שהם יורים, ישראל מחזירה. זאת המשוואה החדשה. אין לי ספק שהיום אנו נמצאים בנקודה אחרת לגמרי ממה שהיינו לפני שבועיים".

 

שר החוץ הגרמני אמר במסיבת העיתונאים, כי "הממשלה הגרמנית מודעת לכך שהפעילות הצבאית לא התחילה כך פתאום. אנו יודעים שכבר חודשים יש התקפות ברצועת עזה, להן אחראי חמאס. אנו יודעים על התוצאות החלות על האוכלוסייה הישראלית, אנשים גרים בפחד ויש הרוגים ופצועים. אנו יודעים שאין ממשלה בעולם שהיתה מוכנה לעמוד מנגד מול התקפות יומיות של רקטות".

 

לדבריו, "חשוב מאוד שהקהילה הבינלאומית תעזור לישראל. אנו צריכים הפסקת אש שתבוא עם ביטחון למדינת ישראל. הירי של רקטות הקסאם חייב להיפסק, כמו גם הברחות הנשק לרצועה. הפסקת אש לא תגיע בצורה אוטומטית. דיברתי עם הממשלה המצרית, אנו רוצים להיות בטוחים שלא יהיו יותר הברחות של נשק לרצועת עזה. אנו חייבים גם לוודא שההבנות שהושגו עד כה בין ישראל לפלסטינים לא יילכו לאיבוד. אנו תומכים ביציבות באזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני ושר החוץ הגרמני. "יש פה מלחמה"
צילום: רויטרס
מומלצים