שתף קטע נבחר

מסתמן: ועדת הבחירות תפסול את בל"ד

לקראת ההצבעה מחר, טוענים במפלגה הערבית כי 26 חברי ועדת הבחירות המרכזית תומכים בבקשות לפסילה. בעבר הפך בג"ץ החלטה דומה. בבל"ד מאשימים את קדימה. ח"כ זחאלקה: "הפאשיזם בישראל גבר על הדמוקרטיה"

חברי ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת צפויים לפסול את מפלגת בל"ד מהתמודדות בבחירות הקרובות - כך טענו הערב (יום א') במפלגה הערבית בשיחה עם ynet. הוועדה, המורכבת מנציגי הסיעות השונות, תקיים מחר הצבעה בבקשות הפסילה נגד המפלגה. בעבר הפך בג"ץ החלטה של הוועדה לפסול את בל"ד.

 

בשבועות האחרונים הוגשו לוועדת הבחירות שלוש בקשות פסילה נגד בל"ד. מגישי הבקשות - האיחוד הלאומי, ישראל ביתנו וחבר שינוי איתי פורמן - טענו בין היתר שבל"ד אינה מכירה במדינת ישראל כמדינה יהודית ותומכת במאבק מזוין נגד מדינת ישראל.

 

ערב ההצבעה, מתברר כי 26 חברים בוועדה תומכים בפסילת בל"ד, בהם שמונה נציגי מפלגת קדימה. יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר ל-ynet כי החלטת חברי קדימה היא "החלטה פוליטית" וטען כי "הפאשיזם בישראל גבר על הדמוקרטיה". לעומת בל"ד, את מפלגת רע"מ-תע"ל החליטו ככל הנראה בקדימה שלא לפסול.

 

בל"ד: קדימה חזרה בה

ב-2003 פסלה הוועדה את בל"ד מהתמודדות בבחירות, אך אנשי המפלגה פנו לבג"ץ שהפך את החלטת הוועדה. הפעם קיוו ראשי בל"ד כי לא ידרשו לכך והאמינו שחברי קדימה יתנגדו לבקשות הפסילה. עם זאת, כעת הוגשו התשובות לוועדה וטרפו את הקלפים. "היו דיבורים עם קדימה", הסביר זחאלקה, "תחילה אמרו שלא יפסלו".

 

לדבריו, "חשבנו שבקדימה יבינו שאולי לא כדאי להם להתייצב מאחורי ליברמן, אבל לאחרונה אנחנו מתקשים למצוא את ההבדלים בין הטרנספר של ליברמן לטרנספר של לבני". הוא הוסיף, כי "הדיון מתנהל באווירה של מלחמה והסתה פרועה. מדובר בהחלטה פוליטית חברי הוועדה מבקשים לזכות בנקודות על חשבון הציבור הערבי".

 

בעקבות בקשות הפסילה, העבירו בבל"ד מכתב תשובה מנומק לחברי הוועדה, שבו נכתב כי בל"ד עומדת

מאחורי מצעה העוסק במדינת כל אזרחיה. ככל הנראה, לעומת 26 הנציגים שיתמכו בפסילה, 11 חברים מהמפלגות הערביות, מימד מרצ והעבודה, יתנגדו לה.

 

בקדימה אישרו כי חבריה יתמכו בהדחת בל"ד מהבחירות. מהמפלגה נמסר כי "כוחה של דמוקרטיה הוא לא רק במתן ייצוג למיעוטים החיים בתוכה, אלא גם מחויבותה להתגונן מפני אלה המבקשים לנצל את החירות שבה כדי להשמידה". עוד נאמר כי "תנועת בל"ד חותרת לפגיעה בציביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, והפיכתה של מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה - דבר המנוגד בתכלית לעיקרון מגילת העצמאות. כמו כן, תנועת בל"ד ממשיכה גם בימים אלה להוקיר את מייסדה, עזמי בשארה, אשר פעל ופועל עם הגרועים שבאויבינו נגד מדינת ישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
זחאלקה. "החלטה פאשיסטית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים