שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

8 מוסדות חינוך נפגעו; תמיר: חשוב לחזור ללמוד

בתי ספר וגנים שהיו ריקים ספגו נזק מפגיעת רקטות. שרת החינוך מדגישה את הצורך לחזור לשגרה בשל מצוקת הילדים - "בהתאם להנחיות פיקוד העורף". יו"ר ועד ההורים הארצי: צריך לבלבל אותם, לא להתחיל תמיד ללמוד באותה שעה

בתי הספר וגני הילדים על הכוונת. למרות עמדות המומחים, המקלים ראש ביכולת מחבלי חמאס לדייק בפגיעת הרקטות שהם משגרים לעבר ישראל, מנתוני משרד החינוך עולה כי מוסדות החינוך באזור הדרום דווקא סבלו במיוחד בשבועיים האחרונים. שמונה מוסדות שכאלה נפגעו ישירות מרקטות קסאם וגראד מאז שהתחיל מבצע "עופרת יצוקה".

 

בבאר שבע נפגעו גן ובית ספר תיכון, באשדוד נפגעו שני גני ילדים - האחרון שבהם נפגע אתמול (יום א'), באשקלון נפגעו בית ספר תיכון ואולם ספורט בבית ספר יסודי. בשדרות נפלה רקטה בסמוך לבית ספר יסודי וגרמה שם בעיקר נזק לשמשות, ובמועצת שער הנגב נפלה רקטה בסמוך לקריית החינוך.


פגיעה בגן ילדים בבאר-שבע (צילום: הרצל יוסף)

 

בעקבות הנחיות פיקוד העורף, בכל אותם מוסדות חינוך שנפגעו לא שהו באותה העת תלמידים. שרת החינוך יולי תמיר אמרה ל-ynet כי "גני הילדים שנפגעו היו לא ממוגנים, כך שלא למדו בהם.

לגבי בתי הספר שנפגעו, הרי שמדובר בפגיעה נקודתית בכתות גבוהות ועל פי הנחיות פיקוד העורף לא מקיימים לימודים בקומות אלה".

 

בתחילת השבוע התיר פיקוד העורף חזרה ללימודים בטווח של עד שבעה ק"מ מהרצועה. בטווח שבין 7-40 ק"מ, מתיר הפיקוד לימודים במקומות שאושרו על ידו. היום באו 70 אחוזים מהתלמידים בכתות י"א-י"ב לבתי הספר בדרום, וכ-60 אחוזים לגני הילדים הממוגנים. באוניברסיטת בן-גוריון יתחדשו הלימודים בהדרגה, החל מיום ג'. 

 

  • ניתן להתעדכן בקו הפתוח של משרד החינוך: 1-800-204402 או במוקדי 106 של הרשויות המקומיות.

 

לדברי תמיר, "הילדים הרבה מאוד בבית, והלכו וגברו מצבי חוסר סבלנות ומצוקה. הם זקוקים למפגש עם תלמידים אחרים ומורים. התחושה של הילדים קשה, ולפעמים פחות בטוח להם כשהם לבד בבית מאשר בבית הספר. לכן, אנחנו מחזירים אותם באופן מאוד הדרגתי, על פי הנחיות".

 

בימים האחרונים גם החלו במשרד החינוך להיפגש עם נציגי מס רכוש ולהתחיל לקבוע תוואי לשיפוץ אותם מוסדות שנפגעו. אולם כרגע, אומרים במשרד, עדיין מוקדם מכדי לקבוע את השיעור המדויק של הנזקים שנגרמו.

 

באשקלון מודאגים גם מהדרך לבית הספר

ראש מנהל החינוך באשדוד, אסתי פילוס, מסרה כי גם הבוקר ילמדו בעיר תלמידי י"א-י"ב. "העובדה שהיום נפלה רקטה לא הרחק מבית ספר לא תשנה את ההחלטה. מדובר בתלמידים בוגרים שחלקם היו מסתובבים ברחובות ולכן זה אפילו יותר בטוח עבורם", אמרה.

 

אחרי שבאשקלון לא התחדשו הלימודים כלל, כ-870 תלמידי כיתה י"ב בעיר הניגשים לבחינות הבגרות במועד החורף ישובו לכיתות הבוקר. ראש העיר, בני וקנין, התרצה והסכים לקיים לימודים במקלטים בלבד - למרות שפיקוד העורף אישר ללמוד בכתות שמעליהן שתי קומות לפחות. מנהל אגף החינוך בעיריית אשקלון, משה ינאי, הסביר: "זה בהחלט מלחיץ אבל צריך להחזיר את החיים לשגרה, ויש לנו את העורף של פיקוד העורף".

 

גם ההורים רוצים להחזיר את הילדים לכיתות - אבל בזהירות. "עד שלא יהיה מיגון מסודר בבתי הספר לא נסכים לשלוח אותם", אמרה סופי מעתוק, יו"ר ועד ההורים באשקלון. "זו סכנה, לא נסכים למיגון לא מסודר. בנוסף, מאחר שאין מיגוניות ברחובות, גם ההליכה לבית הספר לפעמים ארוכה, בעייתית ומסוכנת. אני לא אשלח את ילדיי לבית הספר, לא ברכב ולא ברגל, כשאין מיגוניות".

 

לדברי יו"ר ועד ההורים הארצי, איציק מימון, "יש לחזור לשגרה, אבל אף אחד לא צריך לדעת איך חוזרים ולאן.

צריך לבלבל אותם, כמו שבלבלנו אותם בכניסה לעזה. למשל להתחיל בשעות שונות את יום הלימודים, כדי שלא יכוונו לשעה המדויקת".

 

שדרות היא המקום היחיד שבו ילמדו מהגנים ועד י"ב. מנהלת אגף החינוך, מרים ששי, אמרה כי העובדה שהגיעו היום כ-80 אחוזים מעידה על רצון התלמידים וההורים לשוב ללימודים. "החזרה ללימודים מהווה עוגן לכל העיר, ואפשר היה לראות היום אנשים שיצאו לרחובות. נכון שנפלו רקטות ליד בתי ספר, אבל זה קרה גם בעבר. אנו סומכים על המיגון".


פורסם לראשונה 11/01/2009 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גן שנפגע באשדוד
צילום: איתי טרבלסי
תיכון שניזוק קשות בבאר-שבע
צילום: הרצל יוסף
חוזרים ללמוד, היום בשדרות
צילום: AP
מומלצים