שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האם ביה"ד הבינלאומי ידון במבצע צה"ל בעזה?

  העצרת הכללית של האו"ם תדון השבוע באפשרות לבקש מבית הדין הבינלאומי לצדק חוות דעת משפטית על פעולות צה"ל בעזה. חוקר האו"ם לזכויות אדם בשטחים הפלסטינים: ייתכן שיוקם טריבונל מיוחד

  האם בית הדין הבינלאומי לצדק ידון בחוקיות מבצע "עופרת יצוקה" בעזה? ה"גרדיאן" הבריטי דיווח הלילה (ד') כי העצרת הכללית של האו"ם, אשר תתכנס השבוע לדיון במצב ברצועת עזה, תדון בין היתר באפשרות לבקש חוות דעת בנושא מבית הדין הבינלאומי לצדק.

   

  שליח האו"ם לחקר זכויות אדם בשטחים הפלסטינים, ריצ'רד פולק, אמר כי ישנה סיבה להאמין שהתקיפות של ישראל בעזה מפרות את אמנות ז'נבה, מגילת הזכויות של האו"ם, החוק הבינלאומי והחוק ההומניטרי הבינלאומי.

   

  "ישנו קונצנזוס בין מומחים עצמאיים למשפטים, על כך שישראל היא כוח כובש ולכן מחויבת לסעיפי אמנת ז'נבה הרביעית", אמר פולק, "הטענות שהמצור הישראלי על רצועת

  עזה הוא סוג של עונש קולקטיבי אסור ושזו חובתה של ישראל לדאוג שלאוכלוסיה יש מזון וטיפול רפואי בתור כוח כובש, הן חזקות מאוד".

   

  גורם במשרד החוץ הבריטי אישר כי בריטניה תשקול להפנות את הנושא לבית הדין הבינלאומי לצדק. "זה בהחלט על השולחן", אמר הגורם, "אנחנו כבר קראנו לפתוח בחקירה ואנחנו בוחנים את כל הראיות והטענות". 

   

  לדבריו של פולק, ייתכן שאף יוקם טריבונל מיוחד לנושא פעולות צה"ל בעזה - כפי שהוקמו טריבונלים לחקירת המלחמה ביוגוסלביה ורצח העם ברואנדה. "אם יהיה רצון פוליטי, יהיה ניתן להקים טריבונל, על מנת לשמוע את ההאשמות על פשעי מלחמה", אמר פולק, "העצרת הכללית יכולה להחליט על כך, בהתאם לסעיף 22 במגילת האו"ם, הנותן לה את הסמכות להקים גופי משנה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מטה האו"ם בניו-יורק
  צילום: דנה צימרמן
  ריצ'רד פולק. ארכיון
  צילום: AFP
  מומלצים