שתף קטע נבחר
צילום: AFP

חשש: ממשלת טורקיה תבטל עסקאות עם ישראל

התבטאויות קשות של ראשי ממשל בטורקיה בעקבות הלחימה בעזה מגבירות את החשש בתעשיות הביטחוניות לביטול עסקאות. גורם בתעשיות הביטחוניות: "ההערכות נעות בין דחיית מגעים על עסקאות נוספות לביטול עסקאות שנחתמו"

בתעשיות הביטחוניות שורר חשש כי המלחמה בעזה והתגובות במדינות מוסלמיות, בכללן טורקיה, תקשה על ביצוע עסקאות נוספות עם טורקיה. "ההערכות כרגע נעות בין דחייה של מגעים על עסקאות נוספות ובין ביטול עסקאות שכבר נחתמו", אמר מקור בכיר באחת התעשיות הביטחוניות, בעלת קשרים הדוקים עם טורקיה.

 

הפוטנציאל הכספי המיידי של כל העסקאות העומדות על הפרק בשביל התעשיות הביטחוניות הישראליות מוערך כרגע ביותר מ-2 מיליארד דולר. החשש לביטול עסקאות מתבסס על כמה התבטאויות של ראשי הממשל במדינה מאז שהחלה המלחמה בעזה. לדברי מקורות בישראל, ההתבטאויות הן תוצאה של האווירה ברחוב הטורקי על רקע הדיווחים המגיעים מעזה.

 

שר ההגנה הטורקי, וקדי גונול, אמר השבוע כי "כרגע אין עסקאות רכש ביטחוני עם ישראל". זוהי התבטאות ראשונה של בכיר טורקי מאז תחילת הלחימה.

 

הצבא הטורקי, שמעמדו בטורקיה חזק מאוד, רוצה בדרך כלל מערכות צבאיות ישראליות מכיוון שהן מבוססות על ניסיון מבצעי גדול. בכמה מקרים בעבר היה זה הצבא שהיטה את הכף לטובת התעשיות הישראליות. לדבריו, במקרה הטוב יידחה המו"מ, ובמקרה הגרוע יפנו הטורקים למדינות אחרות המייצרות מערכות דומות.

 

החשש מההרעה במצב בטורקיה בא זמן קצר אחרי שמשרד ההגנה הטורקי חתם עם התעשייה האווירית וחברת אלביט מערכות על הסכם לרכוש מהן מערכות מודיעין מתקדמות ביותר בשווי כולל של 141 מיליון דולר. מדובר בעסקה של מערכות רגישות, שיעניקו לחיל האוויר הטורקי יכולת יוצאת דופן.

 

בתעשיות הביטחוניות חוששים להתבטא בפומבי. "גם כך היחסים עם טורקיה רגישים. הצבא הטורקי לחץ לרכוש מישראל גם אחרי שהמוסלמים עלו לשלטון. זה תמיד היה בעייתי, ועכשיו זה נעשה לוהט", אמר מקור במערכת הביטחון.

 

הכתבה המלאה התפרסמה היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צבא טורקיה: ימשיכו לקנות מישראל?
צילום: רויטרס
מומלצים