שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דיון במטבחון על היוזמה: בינתיים הפעולה נמשכת

אחרי שחמאס קיבל עקרונית את יוזמת הפסקת האש - נועדו אולמרט, ברק ולבני כדי לקבוע סופית את העמדות שיציג עמוס גלעד מחר בקהיר. בינתיים, הפעולה בעזה נמשכת

הפסקת האש מתקרבת - אבל עדיין לא מסוכמת. הערב (יום ד') הסתיימה ישיבת הביטחון המשולש בהשתתפות ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק ושרת החוץ ציפי לבני. הישיבה לא עסקה בהסכמת חמאס לקבל עקרונית את היוזמה המצרית להפסקת אש.

 

גורם מדיני בכיר בירושלים הבהיר כי השלושה דנו בעמדות ישראל,

כפי שיציג אותן מחר למצרים בקהיר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (במיל') עמוס גלעד. עוד נמסר, כי בשלב זה פעילות צה"ל ברצועת עזה נמשכת במלוא היקפה.

 

בימים האחרונים הביע שר הביטחון, אהוד ברק, את עמדתו לפיה יש לסיים את המבצע בעזה. בתגובה, הוא זכה היום לביקורת מרומזת וחריגה במיוחד מצד גורמים בכירים ביותר בירושלים. אלו אמרו ל-ynet כי "אנשי חמאס רואים את המראות ושומעים את הקולות, ושואבים עידוד בינם לבין עצמם וטוענים שישראל מחפשת מוצא. צר לנו על חוסר האחריות שבהדלפת יוזמות פרטיות של שרים - יהי מעמדם בכיר ככל שיהיה".

 

מוקדם יותר הערב אישרו גורמים פלסטינים וערבים ל-ynet כי חמאס הסכים לקבל את עיקרי היוזמה המצרית להפסקת אש. במסיבת עיתונאים שכינס דובר משלחת חמאס לשיחות בקהיר, סלאח אל-ברדוויל, הוא נשמע מסויג יותר, כלפי חוץ.

 

"ננסה בכל דרך להשיג את מטרותינו כדי לסיים את התוקפנות, להסיר את המצור ולפתוח את המעברים", אמר נציג חמאס. "היוזמה המצרית היא היוזמה היחידה שהוצגה בפנינו.

במסגרת זאת הגשנו את החזון שלנו ואנו מקווים שזה יצליח. לא אכנס לפירוט בנוגע למה שאמרנו להנהגה המצרית".

 

נראה שהודעת הארגון הרשמית נוסחה באופן עמום במכוון, כדי להשאיר פתח להסכמות בהמשך המשא ומתן. עם זאת, ניתן למצוא בה נקודות חיוביות לא מעטות בין השורות, בעיקר לאור העובדה שהיא אינה כוללת את המסרים המלחמתיים מצד הארגון, כפי שהועברו לאורך ימי המבצע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואולמרט. חיכוכים בצמרת?
עמוס בן גרשום, לע"מ
עמוס גלעד. יוצא למצרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים