שתף קטע נבחר

האם חח"י תקנה יותר גז ישראלי ופחות מצרי?

חברת החשמל האריכה חוזה עם ים תטיס המעניק לה אופציה להגדלת רכישת הגז הטבעי. גורמים במשק האנרגיה טוענים שחח"י נערכת לאיום המצרי להפסיק את אספקת הגז, ומאותתת למצרים שאפשר להסתדר גם בלעדיהם

חברת החשמל מרחיבה את היקף רכישת הגז הטבעי משותפות ים תטיס הישראלית. כך עולה מהסכם שנחתם הבוקר (ה') בין חברת החשמל לקבוצת דלק קידוחים, אחת השותפות בים תטיס.

 

  • משבר הגז הרוסי: באירופה קר הרבה יותר

 

ההסכם מאריך בשלושה חודשים את הסכם ה"ספוט" בין שתי החברות, המהווה נספח להסכם רכישת הגז הקיים בין חברת החשמל לים תטיס. הסכם הספוט מעניק לחברת החשמל אופצייה לרכישת כמויות נוספות של גז טבעי, מעבר לכמויות המוסכמות בהסכם המקורי משנת 2002, כדי לתת מענה לביקושים ההולכים וגוברים לרכישת גז טבעי. זאת, בתנאי שחברת החשמל תשלם מחיר גבוה באופן משמעותי תמורת תוספת הגז הטבעי.

 

גורמים במשק האנרגיה מעריכים שבהסכם בין חברת החשמל לים תטיס יש "קריצה" של חח"י לספק הגז המרכזי שלה - שותפות EMG הישראלית-מצרית-אמריקנית, המייצאת את הגז ממצרים לישראל. חברת החשמל רוכשת מ-EMG כמחצית מהגז הטבעי, המשמש לה להפעלת כשליש מתחנות הכוח בישראל. המחצית השניה של הגז נרכש מים תטיס, המחזיקה קידוח משלה בים התיכון, סמוך לאשדוד. המאגר של ים תטיס מוגבל בהיקפו ואינו מספיק לצרכיו העתידיים של המשק הישראלי, בניגוד לכמות העצומה שנמצאת במצרים.

 

אחת ההערכות היא שחח"י נערכת למשא ומתן שהיא עומדת לנהל עם EMG על תנאי התשלום תמורת הגז. EMG דורשת להעלות את המחיר בשל התייקרות הגז בשוק העולמי. הערכה אחרת, שאינה סותרת את ההערכה הראשונה, היא שחח"י מנסה להיערך לאפשרות שממשלת מצרים תחליט לקיים את החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים במצרים, להפסיק את ההתקשרות עם ישראל. בנוסף, נערכת חח"י לאפשרות שמאגרי הגז במצרים יצטמצמו ו-EMG לא תוכל להגדיל את האספקה - אפשרות שהמצרים מכחישים מכל וכל.  

 

"שני הצדדים, הישראלים והמצרים, מנסים לעשות שרירים כדי להשיג נקודות במשא ומתן", אומר גורם במשק האנרגיה, "המצרים מנסים להעלות את המחיר, ומבחינתם החלטת בית המשפט המצרי, והעוינות הגואה לישראל בגלל המלחמה בעזה, הם כלי מצויין. חברת החשמל מגבירה את שיתוף הפעולה מים תטיס, כדי לאותת למצרים שהם לא לבד בתמונה. הבעיה היא שהמצרים יודעים שהגז של ים תטיס ייגמר תוך שנים ספורות, ושישראל תלויה בהם בכל מקרה. צריך לקוות שגילוי הגז בקידוח תמר הוא רציני ויקטין בעתיד את התלות במצרים".

 

 בחברת החשמל, בחברת דלק ובחברת מרחב שבשליטת יוסי מימן, השותף ב-EMG, סירבו להגיב לידיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צינור הגז הישראלי-מצרי: איום על האספקה?
צילום: רויטרס
צילום: רוני שיצר
קידוח הגז ליד אשדוד: שמים גז
צילום: רוני שיצר
מומלצים