שתף קטע נבחר

צילום: AFP

עדויות: צה"ל קרוב למרכז העיר עזה

ברצועה בטוחים ש"השלב השלישי" במבצע מתממש, למרות שלא הוכרז עליו רשמית. אלפי תושבים מבוהלים בורחים מהבתים ונכנסים גם לבתי זרים

הכאוס ברחובות עזה רק גובר - ולפי הדיווחים, צה"ל כבר ממש קרוב למרכז העיר: תושבים בשכונת תל אל-הווא סיפרו בצהריים (ה') ל-ynet על אימה גדולה באזור שבו פועל צה"ל. מכיוון שהפגזים פוגעים בדירות שבקומת העליונות, דייריהן ירדו אל הרחוב, "ואלה שנקלעו לירי הישראלי ברחוב נכנסו לבתים של אנשים שהם אפילו אינם מכירים", סיפר תושב ואמר שטנק נמצא מטרים ספורים מביתו.

 

בשכונה דווח מוקדם יותר על פגיעה בבית חולים של הצלב האדום, שם מצאו מקלט בין 400 ל-500 איש. המבנה עלה באש, ובין הנצורים 40 אנשי צוות רפואי ו-15 חולים שלא ניתן להזיזם אלא באמצעות אמבולנס.

 

במקביל, גורמים רשמיים באו"ם סיפרו כי פגזים שירה צה"ל פגעו הבוקר במתחם סוכנות הסיוע אונר"א בעזה, ובו כ-700 איש. לפחות שלושה בני אדם נפצעו. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, נפגש היום עם שרת החוץ ציפי לבני. לדבריו, שר הביטחון אהוד ברק אמר לו כי מדובר ב"טעות מרה". בצה"ל טענו כי אש נורתה מהמתחם.

 

מבצע בעזה - היום ה-20:

 

תל אל-הווא היא שכונה בפאתי הצד הדרומי של העיר עזה, בה מתגוררים בני מעמד גבוה יחסית לממוצע - בין היתר, פקידים של הרשות הפלסטינית. לדבריו התושבים, חלקם מתרכזים בחדרי מדרגות, שכן אינם רוצים לצאת אל האש ברחוב, ומצד שני חוששים להישאר בדירות העליונות שסופגות את מירב הפגזים. אלפים מתרוצצים ומתדפקים על דלתות בחיפוש אחר מחסה, כמה שיותר רחוק מאזור הירי.


הריסות בעזה (צילום: AFP)

 

אחד התושבים בעיר עזה סיפר על אם שחזרה לקחת משאף של אחד מילדיה וכשראתה את האש בסמוך לבניין שלה, החלה לצעוק ולצרוח. לדבריו - בסופו של דבר היא חזרה לילדים מבלי שהצליחה להיכנס לבית.

  

תושב אחר אמר שהטנקים של צה"ל נמצאים מספר רחובות מהאוניברסיטה האיסלאמית, הנחשבת למעוז החמאס. "הישראלים גם נמצאים כמה רחובות מרחוב עומאר אל-מוכתר, הרחוב הראשי של העיר עזה", אמר.

 

איפה ההתנגדות שהבטיחו?

ברצועה בטוחים כי הישראלים יסיימו בעוד מספר שעות את השלב השלישי של המבצע מבלי שהוכרז עליו רשמית. "אנחנו שומעים בטלוויזיות הערביות על ניתוחים - איך יתנהלו הקרבות בצירים השונים בדרך לעיר עזה כשהישראלים כבר עמוק בתוך העיר, ויכולים להשלים את כיבושה בתוף זמן קצר", אמר ל-ynet פעיל זכויות אדם עזתי.

 

"מתברר שכל האיומים של הארגונים הפלסטינים על בית קברות ועל גיהנום נועדו רק להשפיע על דעת הקהל הישראלית, כדי שזו לא תתמוך במבצע הקרקעי. אין התנגדות רצינית וכל הכלים שבהם איימו הארגונים,

 או שנשארו במחסנים או שהיו רק איומים ללא כיסוי. מי שבאמת יש לו נשק לא מצהיר עליו ברבים", הוסיף הפעיל.

 

דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'הד, עדיין נשמע נחוש ואמר ל-ynet שחיילי צה"ל נתקלים בהתנגדות עצומה וכי כניסתם למרכז העיר עזה לא תהיה קלה.

 

"הבטחנו שיהיו להם קורבנות, וזה מה שיהיה. הם נמצאים כעת באזור פתוח, שבו אין להתנגדות יכולת להתעמת עמם ישירות, אך הופעלו עשרות מטענים שהשביתו כלים צבאיים", אמר - והבטיח שבמרכז העיר המצב יהיה שונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הטנקים קרובים לאוניברסיטה"
צילום: רויטרס
ילד פלסטיני בבית החולים כמאל עדואן
צילום: AP
מומלצים