שתף קטע נבחר

צילום: AFP

גורמי צבא: אש נורתה משטח האו"ם טרם התקיפה

בצה"ל טוענים כי פלסטינים פתחו באש - גם של טילים נגד טנקים - מאזור מתחם אונר"א, לפני ירי התגובה. דובר סוכנות הסיוע: "תוכיחו, גם כשהפציצו בית ספר טענות צה"ל היו מבולבלות". ברק למזכ"ל האו"ם: חמאס יורה ליד מתקנים שלכם

במערכת הביטחון אומרים כי פלסטינים ירו מאזור מתחם אונר"א, לפני שצה"ל תקף הבוקר (יום ה') את המקום. גורמי צבא טענו בפני ynet כי התקיפה בוצעה, בעקבות ירי שכלל טיל נגד טנקים לעבר הכוחות שפעלו באזור. בתקיפה נפצעו שלושה בני אדם, אך במתחם של אונר"א היו באותו הזמן מאות פלסטינים.

 

האש הופסקה בעקבות שיחה בין אנשי האו"ם לנציגי התיאום של צה"ל. במקביל, הפלסטינים דיווחו על פגיעה בבניין המנהלה בבית חולים של הסהר האדום בשכונת תל אל-הווא שבפאתי העיר עזה. במקום היו נצורים מאות חולים והצוות הרפואי.

 

היום ה-20 למבצע - עדכונים אחרונים:

 

דובר אונר"א כריס גניס, מסר בתגובה לטענות הגורמים בצבא כי "אם אכן היו הפרות של החוק ההומניטרי הבינלאומי - תנו לנו לראותן". הוא הזכיר שגם לגבי בית הספר בג'בליה היו טענות שכאלו מצד צה"ל - "ואחר כך טענו אחרת. הטענות מבולבלות, ויש חוסר אמינות בדיווח". גניס דרש לערוך חקירה שתקבע אם אכן כך היה, "ואם ירו מתוך המתחם, כפי שצה"ל טוען - שייעשה צדק עם האשמים".

 

ברק למזכ"ל האו"ם: נגיב כהגנה עצמית

שר הביטחון, אהוד ברק, נועד בצהריים עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ונדרש להסביר את פגיעת צה"ל במתחם אונר"א בעזה. הוא הבהיר כי "חמאס משתמש באזרחים פלסטינים כמגן חי ויורה לעבר חיילי צה"ל, צמוד למתקני או"ם. חיילי צה"ל מגיבים ויגיבו לכל ניסיון פגיעה בהם מתוך הגנה עצמית".


מאות היו במתחם אונר"א (צילום: AFP)

 

ברק ובאן דנו בשורה של נושאים אזוריים, מדיניים וביטחוניים. שר הביטחון עדכן את מזכ"ל האו"ם על ההתפתחויות האחרונות ברצועת עזה. הוא הבהיר בפגישה כי צה"ל ימשיך לפעול כמיטב יכולתו למנוע פגיעה בבלתי מעורבים ויאפשר את הסיוע הנדרש לארגוני האו"ם בפעילות הומניטרית.  

 

מזכ"ל האו"ם, נפגש גם עם שרת החוץ ציפי לבני, ואמר: "אני חייב להיות מודאג מהמצב בעזה. רבים נהרגו ועדיין נהרגים. לכן אני קורא להפסקה מידיית ומתמשכת של האש. זאת החלטה 1860. צריך לחזור מיד לסטטוס קוו".

 

באן הדגיש את החשיבות שבהפסקת הירי משני הצדדים באופן מיידי, "אני מקווה שהפסקת האש תושג בקרוב. בקשתי היא רק לעצור את האש מיידית, ביתר הנושאים צריך לדון אחר כך. אם זה ימשך - אנשים רבים נוספים יהרגו. זה מצב בלתי מתקבל על הדעת. מספר הנפגעים עד היום גדול, יש ציפיות של הקהילה הבינלאומית להפסיק את האש מייד".

 

בעקבות האירועים, מנהלת התיאום והקישור במעבר ארז תיאמה הכנסת חמש כבאיות למתחם אונר"א, כדי לסייע לכוחות הפלסטינים להשתלט על השריפה שפרצה במקום.

 

העימות עם אנשי האו"ם החל לאחר שגורמים רשמיים בארגון ועדי ראייה בעזה דיווחו בשעות הבוקר כי פגזים שירה צה"ל פגעו במתחם סוכנות הסיוע אונר"א בעזה. במתחם הסתתרו מאות פלסטינים שנמלטו בעקבות פעולת צה"ל. גורמים ברצועה דיווחו על שלושה פצועים בתקיפה.

 

הלחץ הבינלאומי על ישראל הגיע גם מכיוונים נוספים. שרת החוץ נועדה בצהריים עם מקבילה הגרמני, ד"ר פרנק וולט שטנמאייר. במהלך הפגישה היא הבהירה, כי "בכל הקשר עתידי ובכל תרחיש ישראל תשמור לעצמה את זכות ההגנה העצמית ואת יכולת התגובה הצבאית. זאת גם ביחס להברחות ולא רק ביחס לירי הרקטות”.

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיבוי השריפה במתחם אונר"א
צילום: AP
אש מעל עזה
צילום: AFP
מומלצים