שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הליכוד לא נוצר אש: "חמאס ימשיך להתחמש"

המערכת הפוליטית שוב רוגשת. לפי ליברמן, "הפסקת אש הופכת למלכודת אש", ולדעת אלסאנע "זהו רק תרגיל יחסי ציבור". ומה עם הבחירות? בקדימה נושאים עיניים לעזה

התותחים משתתקים - והפוליטיקאים יוצאים לקרב. הכרזת ישראל אמש (שבת) על הפסקת אש חד-צדדית ברצועת עזה הציתה מחדש את ההמערכת הפוליטית, שרובה התאחדה בשלושת השבועות האחרונים סביב הממשלה. 22 ימים לפני מועד הבחירות לכנסת, ממתינים במפלגות לראות כיצד יתפתח המצב בדרום, ואם אכן ייפסק הירי גם לעבר ישראל.

 

גורמים בכירים בליכוד אמרו כי בכוונת המפלגה למתוח ביקורת על "התהדייה במהדורה השנייה", כלשונם. במפלגה המובילה לפי הסקרים מתכוונים לחדד את הצלחת צה"ל, לעומת כשלון הדרג המדיני. בשיחת ועידה שקיימו אמש בכירי הליכוד נבחנה האסטרטגיה ליום שאחרי הפסקת האש, בסיומה לקרוא להמשך הפעילות בעזה.

 

"אנחנו מעריכים שהחמאס יתחמש, ובעתיד הלא רחוק נימצא שוב בעימות מול החמאס כאשר הוא שוב חמוש בטילים ארוכי טווח", אמרו גורמים בליכוד.

 עם זאת, במפלגה מבקשים להמתין להתפתחויות בעזה ובדרום, ובשלב זה לא יהפוך הנושא לחלק מהקמפיין הרשמי של המפלגה.

 

חבר הכנסת יובל שטייניץ אמר אמש: "אני מביע ספק על התבונה שבהחלטה על הפסקת האש, כיוון שעולה חשש כבד שהמטרות העיקריות של המבצע לא הושגו. לא ברור כלל וכלל מה המנגנון שימנע הברחות נשק לעזה ומדוע יהיה אפשר לסמוך על המצרים מכאן ולהבא".

 

בעבודה מותחים ביקורת על קבלת ההחלטות

יושב ראש ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הביע התנגדות נחרצת יותר ואמר כי "ניסיון העבר הוכיח שהפסקת אש הופכת למלכודת אש". הוא הוסיף: "העם נותן גיבוי, תושבי הדרום עומדים איתן, ורק הממשלה מפריעה לצה"ל לסיים את העבודה. ישראל חייבת להשתלט על ציר פילדלפי ועל רפיח, ולהכניע את שלטון חמאס".

 

מנגד, ח"כ טלב אלסאנע (רע"מ-תע"ל), אמר ש"הפסקת האש היא תרגיל יחסי ציבור שנועד להוריד את הלחץ הבינלאומי. הסכסוך אינו עם ארצות הברית ואינו עם מצרים, ולכן ההבנות עמן אינן רלוונטיות. המלחמה היא עם החמאס והאתגר הוא להגיע לשלום עם אויבים ולא עם ידידים".

 

במרצ אמרו בתגובה להחלטת הקבינט: "ההחלטה להפסיק את האש היא נכונה - גם אם היא מאוחרת. יעדי המבצע, כפי שהוגדרו על ידי ראש הממשלה, הושגו זה מכבר. עכשיו יש צורך במהלכים מדיניים כדי להגיע לרגיעה ארוכת טווח ולשחרורו של גלעד שליט". 

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, איתן כבל, אמר ל-ynet כי "יש לבחון את הניסיון להגיע להפסקת אש, אולם ישראל לא תוכל להבליג על המשך הירי מכיוון הרצועה". גורמים בכירים במפלגת העבודה אמרו כי הם מוטרדים מהדרך בה מתקבלות ההחלטות בממשלה. אולם, הוסיפו, בשלב זה יש לתת להפסקת האש להצליח.

 

"תגובה ישראלית תגרום לדחיית הבחירות"

ומה עם הבחירות, שמועדן מתקרב? בשלוש המפלגות הגדולות האיצו את ההיערכות לחידוש המערכה הפוליטית ביתר שאת. עם זאת, גורמים בכירים בקדימה אומרים כי אם הפסקת האש תכשל והחמאס ימשיך לירות לעבר ישראל - מהלך שיגרור תגובה - יש לשקול מחדש את אפשרות דחיית הבחירות.

 

יו"ר הכנסת, דליה איציק, היא הבולטת מבין בכירי המפלגה המדברת בשיחות סגורות על אפשרות זו.

 "אם ישראל תידרש להמשיך את הלחימה בעזה הבחירות לא יוכלו להתקיים במועד שנקבע", אמרו גורמים בקדימה.

 

לפי שעה, בעבודה ובליכוד דוחים את האפשרות לדחייה. איתן כבל, אמר כי הוא לא רואה סיטואציה המחייבת זאת. גורמים בכירים בליכוד טענו כי "גם קודם להחלטת הקבינט על הפסקת האש לא הייתה סיבה לדחיית הבחירות, וקל וחומר שאין כזו גם עכשיו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, שרון רופא-אופיר ויעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. חשש שהמטרות לא הושגו
צילום: יואב גלאי
אולמרט. "היעדים הושגו"
צילום: AP
איתן כבל. אין מצב להקדים
צילום: דודו אזולאי
דליה איציק. שיחות סגורות על הקדמת בחירות
צילום: ירון ברנר
מומלצים