שתף קטע נבחר

צילום: AFP

בדרום לא חוגגים: "אין התחייבות להפסקת הירי"

שלושה שבועות של מטחים עם הרוגים, פצועים ובהלה לא ייגמרו כל-כך מהר, חוששים מוכי הרקטות - למרות ההכרזה על הפסקת אש. ראש עיריית אשקלון מודאג, עמיתו בשדרות דווקא אופטימי. נציגי תושבים אחרים דורשים: להמשיך במבצע

"אני רוצה להביע תקווה שנעשה צעד ראשון לקראת מציאות אחרת של ביטחון ושקט לתושבי הארץ" - כך חתם אמש (שבת) ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את הנאום בו הכריז על הפסקת האש ברצועת עזה. אבל אחרי שלושה שבועות ומאות רקטות - שגרמו לשלושה הרוגים, עשרות פצועים, מאות נפגעי חרדה ונזק רב - ביישובי הדרום לא ממהרים לשמוח. וגם קולות מחאה נשמעים, לצד נפילות שלא ברור אם הן האחרונות.

 

מאז החל מבצע "עופרת יצוקה" התרחב טווח הרקטות, וכמליון אזרחים נכנסו לשגרת האיום שהיה מוכר בשמונה השנים האחרונות רק ליישובי עוטף עזה. שלושת הקורבנות מהעורף נהרגו עוד בשבוע הראשון ללחימה: בבר וקנין, האני אל-מחדי, ואירית שטרית. בבית החולים בבאר-שבע נאבק על חייו אוראל יליזרוב בן ה-7.

 

אלון דוידי, מקים "המטה לביטחון שדרות", אמר כי להערכתו הוא וחבריו יצטרכו שוב לצאת לשטח ולהפגין. "הקשבתי בעניין רב לדברי ראש הממשלה, ולצערי הרב שוב אנו נאלצים לסמוך על מצרים ומדינות אחרות בכדי למנוע את ההברחות ואת הירי לעברנו", אמר.

 

לדבריו, "אם פיקוד העורף מורה לנו לא לשלוח את הילדים לבית הספר, אז איזו מן הפסקת אש זאת? נתנו גיבוי מוחלט לפעולה הקרקעית.

 במשך כל השנים הללו ביקשנו שתהיה פעולה קרקעית, ודווקא עכשיו כשאנו קרובים לניצחון מבקשים לעצור זאת. ההחלטה הזאת לא מותירה לנו ברירה אלא לצאת שוב אל השטח להפגין, לפעול ולהתריע על כך שאנו שוב נהיה חשופים לירי רקטות הקסאם".

 

לעומתו, ראש העיר, דוד בוסקילה, אמר כי כפי שלא התערב בהחלטה להיכנס לרצועת עזה, הוא מקבל כעת את החלטת הממשלה. "אנו נקבל כל החלטה שהממשלה תחליט ובתנאי שלא יהיה שוב ירי על העיר שדרות, ולמיטב הבנתו ברגע שיהיה כזה צה"ל יפעל", הסביר. "אני גם לא חושב שהירי ישוב לשדרות. ראינו בצפון שחיזבאללה נצר את האש לאחר הפסקת האש".

 

"בלי הסכמות, נהיה חשופים"

ראש העיר אשקלון, בני וקנין, דווקא לא אופטימי, אלא "מאוד מודאג". לדבריו, "אף אחד לא אומר לנו אם יופסק ירי הטילים לעבר אשקלון, אף אחד גם לא אומר לנו מה בדיוק הולך לקרות בזמן הקרוב. אותי כראש עירייה מעניינים תושבי העיר, ועל-פי ההערכות שקיבלנו לחמאס עדיין יש יכולות להמשיך ולירות, זה מאוד מדאיג אותי, כי אין פה הסכם חתום בו חמאס מודיע על הפסקת הירי".

 

יחיאל לסרי, ראש העיר אשדוד, לא הצליח לשמוע את נאומו של ראש הממשלה. הוא היה במקום נפילת הרקטה בעיר, וטיפל בנפגעי החרדה הרבים במקום. "אני לא יכול עדיין להביע עמדה מוחלטת בעניין מכיוון שעוד לא שמעתי את הדברים לעומק", אמר. "העמדה העקרונית שלי היא שהפסקת אש חייבת לבוא עם התחייבות של חמאס והגופים הבינלאומיים. ללא זאת, לצערי הרב, כנראה שנמשיך להיות חשופים לירי".

 

בשעה שראש הממשלה נאם, כמאה מתושבי שדרות הפגינו מול בניין העירייה בדרישה להמשיך את המבצע בעזה. התושבים נשאו שלטים ודגלי מדינת ישראל.

 

אחד הנואמים, אבי פרחן, שפונה בעבר מאלי סיני ומתגורר כעת בשדרות, אמר כבר בעבר כי "היינו עדים להתנתקות חד-צדדית מרצועת עזה וראינו מה זה עשה מאז. עכשיו מחליטים על הפסקת אש חד-צדדית כשאיש אינו שואל מה חלקה של מצרים עד כה בהברחת כל אמצעי הלחימה לרצועת עזה. אנחנו בסך הכל רוצים ותובעים לתת לצה"ל לנצח. אנחנו לא רוצים שהחלטות יתקבלו כעת משיקולים של בחירות ושיקולים פוליטיים אחרים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רקטה באשדוד
צילום: גיא בן שושן
קסאם בשדרות
צילום: רועי עידן
מומלצים