שתף קטע נבחר

האש פסקה: המפלגות נערכות לחידוש הקמפיין

במפלגות הגדולות נערכים לקמפיין קצר ואגרסיבי בזמן המועט שנותר עד לבחירות. בליכוד יתמקדו בשלב הראשון בקמפיין פוזיטיבי, אך מודים: "המטרה היא לבני". בעבודה ימשיכו להתמקד במעלותיו של ברק ובקדימה יבהירו לבוחר: בחרת בברק - חיזקת את נתניהו

התותחים חדלו לרעום - המוזות חוזרות: הפסקת האש וסיום הלחימה ברצועת עזה מחזירה אט אט את הפוליטיקה לכותרות. במפלגות נערכים לקמפיין קצר ואגרסיבי במעט הזמן שעוד נותר עד ליום הבחירות, ומנהלי הקמפיינים מתלבטים בימים האחרונים כיצד למשוך את תשומת ליבו של הבוחר.

 

בליכוד הוחלט כי החלק הראשון של הקמפיין שיציף את הרחובות בימים הקרובים יהיה פוזיטיבי. לפי שעה, הוחלט בליכוד להבליט את יתרונותיו של היו"ר בנימין

נתניהו תחת הסיסמה: "נתניהו – חזק בביטחון, חזק בכלכלה". בדיקות שנערכו בליכוד גילו כי 70 אחוז מהציבור מצביעים למועמד בהתאם לנושא הביטחוני.

 

השלב השני של הקמפיין צפוי להיות חיובי פחות, והוא יתמקד בחסרונותיה וכישוריה של יו"ר קדימה ציפי לבני במהלך המלחמה בעזה. "בעיקרון, המטרה היא לבני", אמרו ל-ynet גורמים במטה הבחירות של הליכוד. "לנו ברור שנתניהו מנצח את הבחירות אם לבני נמצאת במצב של פחות הערכה ציבורית. ככל שיש לה פחות קרדיט, כך יש לנתניהו יותר סיכוי לנצח".

 

בליכוד אומרים כי ההחלטה ללכת תחילה על קמפיין פוזיטיבי נולדה מתוך הצורך להסביר לציבור "מדוע להצביע למפלגה". גורם במטה הבחירות הסביר: "עוד לא אמרנו למה להצביע ליכוד. אין לנו כוונה להיתפס כמי שאומרים כל הזמן רק מה לא. מבחינתנו, חשוב שהציבור יבין שנתניהו הוא המועמד היחיד שיכול לתת פיתרונות גם בנושא הביטחוני, וגם בנושא הכלכלי".


"הכוכבים" יסבירו - מדוע חזרנו לנתניהו (צילום: עופר עמרם)

 

בליכוד מקווים: העבודה "תטפל" בלבני

דוברי הליכוד החלו כבר לתקוף את תפקודה של לבני כשרת חוץ ואת ההישגים המדיניים שהביאה לישראל, אולם במטה הבחירות של המפלגה ממתינים עדיין לראות כיצד תתייחס התקשורת להתנהלותה של לבני במהלך המלחמה. "מה שאולמרט 'פלט' על קונדוליזה רייס בשבוע שעבר לא היה במקרה", אומרים בליכוד. "הוא עשה את זה בכוונה, כדי להראות שלבני לא באמת היתה מעורבת בעניינים. התפקיד שלנו כעת הוא לטפל בלבני". בליכוד מעריכים כי הקמפיין של העבודה, שיכולה למשוך קולות מקדימה, "יעשה חלק מהעבודה", ולכן עדיף בשלב זה להתמקד במסרים חיוביים.

 

אבל לא רק בשלטי רחוב עוסקים בליכוד, אלא גם בתשדירים שישודרו בטלויזיה החל ב-27 בחודש. לפי שעה, הוחלט כי נתניהו לא יצולם בחדר המדמה את לשכת ראש הממשלה, כפי שנהוג היה לצלם מועמדים לראשות ממשלה בעבר. גורמים במטה הבחירות של הליכוד ציינו כי נתניהו צפוי להצטלם בסביבה ביתית יותר, כשספרייה עשירה מאחוריו.

 

בשלב ראשון צפוי נתניהו לנאום בפני הצופים, לדבר על אידיאולוגיה ותפיסת עולם. בתשדירים אחרים, יסבירו "כוכבי" הליכוד מדוע החליטו לחזור אל התנועה בראשות נתניהו.

כמו כן, בצוות הקמפיין של הליכוד הוחלט לאחר התלבטות לוותר על התמונות הקשות שליוו את קמפיין 2006, בהן שלטו אש, טילים ותמרות עשן. "נזכיר לכולם את הנבואות של נתניהו", אומרים גורמים במטה הבחירות של הליכוד. התשדירים יכללו גם פן נגטיבי, שיסביר מדוע "אסור להצביע לקדימה".


לבני "תיעקץ" על התנהלותה במלחמה (צילום: AP)

 

גורמים בעבודה: נמשיך בקמפיין הפוזיטיבי 

גם בעבודה נערכים במרץ לתחילת הקמפיין המהיר, ומחכים להתייצבות המצב הביטחוני. אם השקט בדרום יישמר, יפורסמו שלטים חדשים ברחבי הארץ כבר בימים הקרובים. בעבודה ממתינים בדריכות לראות אם הפסקת האש תישמר ואומרים כי "מה שיקבע זה מה יהיה בימים הקרובים. היום היה יום לא טוב, אך ההערכה היא כי הפסקת האש תשמר".

 

במהלך המלחמה כולה התנוססו שלטים של יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, ברחבי הארץ, תחת הסיסמה: "ברק - מסתכל לאמת בעיניים". בכירים במטה הבחירות של העבודה אמרו כי לפי שעה, אין כוונה לשנות את המסר של הקמפיין או את כיוונו, והוא יסוב סביב מנהיגותו של ברק וסביב יכולותיו להנהיג, להוביל ולקבל החלטות בעתות משבר.

 

כמו כן, נראה כי העבודה תעדיף לא לבזבז כסף על קמפיין נגטיבי נגד לבני או נתניהו, אלא תתמקד במעלותיו של ברק כמנהיג. "הנושא של הנגטיב לא מעניין אותנו", אמר גורם בכיר במטה הבחירות של המפלגה. עם זאת, ייתכן כי דוברי המפלגה "יעקצו" בראיונות לתקשורת את לבני ואת התנהלותה במלחמה.

 

"יתכן ויהיה שינוי קל בסיסמה, אך המסר המרכזי ישאר אותו הדבר", אומרים בעבודה. "אי אפשר לעשות קו שלא תואם את המציאות. היתה מלחמה, והיום ברור יותר מאי פעם כי ברק הוא מר ביטחון, שמפעיל שיקול דעת, מוכיח מנהיגות וקור רוח. את זה אנחנו מתכוונים להבליט בקמפיין".

 

גם תשדירי הבחירות, אותם מכינים בימים אלה בעבודה, צפויים להיות חיוביים ולהציג את ברק ואת נבחרת העבודה, על יתרונותיהם. בעבודה מבטיחים להמשיך בקו "שונה ומעניין" בקמפיין, כפי שעשו לפני המלחמה במסגרת קמפיין ה"לא פופולרי, לא נחמד, לא סימפטי" שהתייחס ליו"ר העבודה.

 

קדימה: הילרי קלינטון תגוייס נגד נתניהו

בקדימה נערכים לנהל את הקרב על דעת הקהל בשני ראשים: מצד אחד, ינוהל קמפיין חריף נגד הליכוד ונגד נתניהו, ובמקביל, יושם דגש על מנהיגותה של ציפי לבני. במטה הבחירות של קדימה אומרים כי אלמנט האומץ בכל הנוגע ללבני, שהחל לפני המלחמה, יהיה מרכזי, "עם שינויים קלים". "אנחנו נחזור למושגי היסוד", אומר גורם בקמפיין של קדימה, "נזכיר לציבור שהקרב הוא ביבי או ציפי. נדבר על אמינות, יכולת להוביל מהלכים, נזכיר את בעיות האישיות של נתניהו, ואת המנהיגות של לבני".

 

בקדימה אומרים כי בימים הקרובים יחל קמפיין אינטרנטי ותקשורתי שיספק מענה לטענות של הליכוד לפיהם לבני נכשלה בפן המדיני במהלך המלחמה. "אנחנו מתכוונים לתת תשובות למסע ההסתה שהחל במלחמה ונמשך היום", הסביר גורם בקדימה, "ישראל פעלה במשך שלושה שבועות בצורה חופשית לחלוטין, ובסוף המלחמה, ביום שמגלים עוד שישים גופות בעזה – מנהיגי העולם באים לתמוך בישראל בירושלים. ההישגים המדיניים הם של לבני, ונסביר את זה לציבור".


חאלד משעל. בקדימה יזכירו לנתניהו את ניסיון החיסול הכושל (צילום: AFP)

 

גם נתניהו יהיה על המוקד. בקדימה מתכוונים להזכיר לציבור כי נתניהו היה אחראי לכישלון חיסולו של חאלד משעל, מהלך שהביא לשחרורו של אחמד יאסין. כמו כן, ייתכן כי יוצגו ציטוטים לא מחמיאים של הילרי קלינטון ובכירים נוספים בממשל האמריקני החדש כלפי נתניהו. "אנחנו נזכיר שביבי הוא אדם חסר שיקול דעת, שמוכן לומר שישראל לא השיגה את יעדיה, ביום שהרמטכ"ל מודיע שהיעדים הושגו".

 

"הליכוד והעבודה מתאמים ביניהם תקיפות נגד קדימה"

בקדימה אומרים כי בידיהם ראיות לכך שיו"ר סיעת הליכוד, גדעון סער וח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה מתאמים את המתקפה נגד קדימה - טענות שהוכחשו נמרצות על ידי הליכוד אתמול. "יש לנו מסמכים ופרטים על תיאומים שונים", טוענים בקדימה, "נציג את זה לציבור, כדי שיבין שהם מוכנים לפגוע באינטרסים של ישראל".

 

בצד הפוזיטיבי של הקמפיין יובלט האומץ של לבני, כפי שהובלט על גבי שלטים במהלך המלחמה כולה. בקדימה טוענים כי אין כוונה "ללכת על הראש של ברק", אך מתכוונים להבליט את העובדה כי "מי שבוחר ברק, מחזק למעשה את נתניהו. הקרב הוא ביבי מול ציפי, ולא שום דבר אחר. לברק יש תקרת זכוכית, והיא להיות שר ביטחון".

 

בקדימה צפויים בימים הקרובים להשלים את העבודה על תשדירי הבחירות, שיכללו חומרים שצולמו עוד לפני המלחמה. ראובן אדלר, האחראי על התשדירים, הכין זה מכבר סקיצות, ובימים הקרובים הן יהפכו סרטים. "אנחנו נראה את ציפי כפי שהיא", אומרים בקדימה, "נמאס ממשחקי הכאילו ומשחקנים מקצועיים כמו ביבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. יצטלם בסביבה ביתית
צילום: ירון ברנר
ברק. המסרים יישארו פוזיטיביים
צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון
"נראה את ציפי כפי שהיא"
צילום: רויטרס
מומלצים