שתף קטע נבחר

דיווחים: צבא תאילנד נטש כאלף פליטים בלב ים

חיל הים ההודי חילץ בשבועות האחרונים מאות פליטים מיאנמרים, בני מיעוט מוסלמי, שטענו כי גורשו מחופי תאילנד וננטשו בלב ים. על-פי דיווחים, לפחות 500 פליטים מתו. כעת גובר הלחץ על ממשלת תאילנד לחקור הטענות

גובר הלחץ על ממשלת תאילנד לחקור טענות כי הצבא בממלכה שחרר מאות מהגרים שביקשו מקלט מדיני בלב ים בתוך סירות ללא מנועים - כך דיווחו היום (ב') כלי תקשורת מערביים.  

 

ראש הממשלה התאילנדי החדש, אבהיסיט וג'ג'יבה, נועד היום עם פעילי זכויות אדם כדי לדון בדיווחים שנפוצו בסוף השבוע באזור, לפיהם כאלף פליטים ממיאנמר (לשעבר בורמה), נגררו וננטשו בים האנדמני כשידיהם קשורות.

 

עיתונים בהודו דיווחו כי לפחות 500 פליטים, בני המיעוט המוסלמי רוהינגה, לא הצליחו לשרוד את המסע הימי. דובר מטעם הממשלה התאילנדית אמר כי אבהיסיט נפגש עם אנשי הוועדה הלאומית לזכויות אדם ואמר להם כי "אל להם לדאוג בעניין פרשת הרוהינגה". לדבריו, "הוא הורה לכל רשויות הממשלה המעורבות לעדכן אותו בנושא".

 

גורמים הודים מסרו לעיתונאים כי חילצו מאות פליטים שנמלטו בשל רדיפת החונטה הצבאית במיאנמר. "הם אמרו כי נלקחו לאי סמוך לחוף התאי, הוכו ואולצו להיכנס לסירות שנגררו אל הים" צוטט בעיתון ה"טיימס" הלונדוני רנג'יט נריאן, שוטר מאזור איי אנדמן וניקובר שבהודו.

 

"הטענות חסרות בסיס"

מפקד במשמר החופים ההודי אמר כי 446 פליטים חולצו מארבע סירות מאז סוף דצמבר. "אנו חוששים שמאות עדיין נעדרים", צוטט בעיתון "בנגקוק פוסט". לדבריו, חלק מהניצולים סיפרו כי לפני שסירותיהם נגררו ושוחררו בים, נתנו להם חיילי חיל הים התאי שקי אורז ומים. הניצולים מסרו לגורמים ההודים כי באו לתאילנד לאחר שסוכנים בנגלדשים הבטיחו להם פרנסה שם.  

 

לפי שעה, שרים בממשלת תאילנד ובכירים בצבא דוחים בתוקף את הטענות. סגן ראש הממשלה, סותפ תאוגסובאן, אמר: "עודכנתי שהחיילים לא עשו זאת. אני מאמין שהחיילים לא נהגו כך משום

 שהעם התאי ידוע בנדיבותו וטוב לבו". קצין בכיר אמר כי "אני יכול לאשר שהכוחות המעולם לא נהגו באופן לא הומני. הטענות חסרות בסיס".

 

ה"טיימס" דיווח כי אלפי בני המיעוט הרוהינגי מנסים להימלט ממיאנמר מדי שנה, בעיקר דרך הים. רובם מנסים להגיע למלזיה, שם רוב האוכלוסיה היא מוסלמית. תאילנד, שנאבקת במורדים בדלנים מוסלמים בדרום, שגבתה את חייהם של יותר מ-3,500 בני אדם בחמש השנים האחרונות, חוששת שבין הפליטים חמושים איסלאמים. קיטי מקינזי, מנציבות זכויות האדם של האו"ם, אמרה כי אם הטענות יתבררו כנכונות, הרי שתאילנד הפרה את אמנת זכויות האדם. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפליטים ממיאנמר באי תאילנדי
צילום: רויטרס
מומלצים