שתף קטע נבחר

ג'ורג' מיטשל חוזר למזה"ת כשליחו של אובמה

הנשיא החדש נערך להיכנס לעובי הקורה: מינה לשליחו המיוחד לאזור את הסנאטור ג'ורג' מיטשל, שנשלח לכאן לראשונה בימי ממשל קלינטון, וחתום על "דו"ח מיטשל" שהיווה את הבסיס ל"מפת הדרכים" של ממשל בוש

ג'ורג' מיטשל חוזר. אחת הפעולות הראשונות של ברק אובמה כנשיא, תהיה הודעה על מינויו של הסנאטור הנחשב לידיד ישראל לשליחו המיוחד למזרח התיכון. מיטשל כבר מילא תפקיד מרכזי כאן, כשעמד בראש ועדת מיטשל שמונתה על ידי הממשל לבדיקת הגורמים שהביאו לפרוץ "אינתיפאדת אל-אקצה" באוקטובר 2000.

 

על פי ה"וושינגטון פוסט", שדיווח הבוקר (יום ג') על מינויו של מיטשל, המינוי מלמד כי אובמה מתכוון לפעול במהירות לקדם שלום בין ישראל לפלסטינים. ההודעה הרשמית על המינוי תפורסם הערב, לאחר שהסנאט האמריקני יאשר את מינויה של הילרי קלינטון למזכירת המדינה.

 

מיטשל, בן 75 ממוצא אירי-לבנוני, הוא אחד האישים המוערכים ביותר בוושינגטון. הוא היה בעבר מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, ובין היתר עמד לפני שנה בראש ועדת חקירה מיוחדת לבדיקת השחיתות בענף הבייסבול. בשנות ה-90 שימש כשליח מיוחד של הנשיא ביל קלינטון להשגת שלום בצפון אירלנד.

 

דו"ח מיטשל התקבל על ידי ישראל

לאחר פרוץ איתיפאדת אל-אקצא וכישלון שיחות קמפ דיוויד וטאבה בשלהי שנת 2000, מונה מיטשל על ידי ממשל קלינטון לעמוד בראש הוועדה לבדיקת מצב הסכסוך הישראלי-פלסטיני. את דו"ח הוועדה, שנודע לאחר מכן כ"דו"ח מיטשל", הגיש כבר לאחר כניסתו של ממשל בוש לבית הלבן.

 

המלצותיו העיקריות של הדו"ח היו: קריאה להפסקת אש מידית, לגינוי הטרור ולחידוש שיחות השלום; בניית אמון בין ישראל והרשות הפלסטינית כתנאי מקדים כל מהלך אחר; חידוש השיחות הביטחוניות בין הצדדים; הקפאת הבנייה בהתנחלויות; קריאה לישראל להסיר את ההגבלות הכלכליות על השטחים; קריאה לרשות למנוע פיגועים, ולישראל - להגביל את השימוש בכוח קטלני.

 

עוד קבעה הוועדה במסקנותיה כי ביקורו של אריאל שרון בהר הבית אינו הסיבה לפרוץ המהומות, אך היתה זו בהחלט פרובוקציה שהשפיעה על התפתחות האירועים.

 

המתווה שהציע הדו"ח הדוח התקבל בברכה על ידי ראש הממשלה דאז אריאל שרון, והיווה את הבסיס ל"מפת הדרכים" של ממשל בוש לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

מפת הדרכים מורכבת משלושה צעדים: הצעד הראשון הפסקת הטרור וחיסול תשתית הטרור מצד הפלסטינים ומצד ישראל הקפאת ההתנחלויות והורדת המאחזים הבלתי חוקיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל לפני שנה, בדיוני הוועדה על השחיתות בענף הבייסבול
צילום: איי פי
מיטשל עם רה"מ אהוד ברק, בביקורו בישראל בתחילת 2001
צילום: לע"מ
מומלצים