שתף קטע נבחר

ההחלטה הראשונה: הקפאת התביעות בגואנטנמו

עם היכנסו לבית הלבן הורה ברק אובמה לתביעה הצבאית בכלא גואנטנמו, להקפיא למשך 120 ימים את ההליכים בכל 21 התיקים הנידונים שם. זאת כדי לאפשר לממשל לבחון את המשך הטיפול בהם. כמה שעות לאחר מכן, הוקפאו ההליכים נגד חמישה עצירים ראשונים ובהם ארבעה המואשמים במעורבות ב-11 בספטמבר

החגיגות נגמרו, והנשיא ה-44 של ארצות הברית כבר עובד. שעות ספורות לאחר שנכנס לבית הלבן, הורה נשיא ארה"ב ברק אובמה לתביעה הצבאית בכלא גואנטנמו, לבקש הקפאה של 120 ימים בכל 21 התיקים העומדים ותלויים בדיון משפטי.

 

בצהריים (יום ד') הודיע השופט הראשון, קולונל פטריק פריש, על הקפאת ההליכים בתיק נגד העציר הקנדי עומאר קאדר. קאדר מואשם בהריגת חייל אמריקני באמצעות רימון ב-200 באפגניסטן . זמן קצר לאחר מכן קיבל שופט אחר החלטה דומה בנוגע לארבעה מתוך חמישה נאשמים במעורבות בפיגועי 11 בספטמבר. 

 

התובעים ציינו בבקשתם הרשמית להקפאת המשפטים כי יש לעשות זאת "למען הצדק". אובמה התחייב לסגור את מתקן המעצר בגואנטנמו, שנתפש בעולם ככתם על ההתנהלות של ארצות-הברית בתחום זכויות האדם ואשר בו נכלאו עצורים מבלי שהואשמו בעקבות הוראת הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש.


מתקן המעצר בבסיס חיל הים האמריקני בקובה (צילום: AFP)

 

פעילים למען זכויות אדם וסניגורים צבאיים קראו להשעיית בתי הדין המיוחדים שמוכרים באופן רשמי כוועדות צבאיות ולהעביר את התביעות לבתי דין אמריקניים רגילים. התובע קליי טריבר

כתב בבקשתו לשופטים: "על מנת לאפשר לנשיא החדש שהושבע וממשלו זמן לבחון את תהליך הוועדות הצבאיות באופן כללי, ואת המקרים שתלויים ועומדים בפני הוועדות, שר ההגנה צווה על-ידי הנשיא להורות לתובע הראשי לבקש את השעיית ההליכים למשך 120 ימים".

 

לפי הבקשה, השעיית המשפטים עד 20 במאי תאפשר לממשל החדש זמן לבחון את התיקים ולהחליט באיזה פורום הכי מתאים לדון בהם בעתיד. כ-245 עצורים זרים מוחזקים במרכז הכליאה בגואנטנמו, שנפתח בינואר 2002. ממשל בוש הודיע כי תכנן לשפוט 80 מהם בגין פשעי מלחמה, אך השלים את הטיפול רק בשלושה תיקים.


פורסם לראשונה 21/01/2009 08:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחנה המעצר בגואנטנמו
צילום: רויטרס
ההחלטה הראשונה שלו. ברק אובמה
צילום: AFP
מומלצים